+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Sokak Çocukları Sorunu ve Kapitalizm

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisinde ve Vip Salonu Forumunda Bulunan Sokak Çocukları Sorunu ve Kapitalizm Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Sokak Çocukları Sorunu ve Kapitalizm Haftalardır gündemden düşmeyen tinerci çocuklar, sokaklardan tek tek toplanarak sorun çözülmeye başlandı. Polis "Huzur Operasyonları"nı

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ad Soyad
  Devrim Yoldaş
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Üye Numarası
  125281
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  KAPİTALİZM, SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Mesaj
  5.448
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  4
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67058

  Sokak Çocukları Sorunu ve Kapitalizm

  Sokak Çocukları Sorunu ve Kapitalizm

  Haftalardır gündemden düşmeyen tinerci çocuklar, sokaklardan tek tek toplanarak sorun çözülmeye başlandı.
  Polis "Huzur Operasyonları"nı sokak çocuklarına yönelterek toplumsal huzuru sağlamış oldu.
  Burjuvazinin siyasi arenadaki temsilcileri de kimsesiz çocuklarla boy boy fotoğraflar çektirip demeçler vererek bir yandan duygu sömürüsü yaparken diğer yandan da 'Bu sorunu biz daha iyi(!) çözeriz' mesajı verip seçim malzemesi yaptılar.

  Toplumsal sorunların kaynağı olarak görülen sokak çocukları, Brezilya'da topluca katlediliyor, Arjantin'de av hayvanı gibi tek tek avlanıyor, Türkiye'de ya cezaevine ya da ıslahevine kapatılıyor.
  Yani tüm ülkelerde ya asılıyor ya kesiliyor ya da cezalandırılıyorlar.
  En iyi çözümlerde "bu çocukların hasta olduğu, ıslahevlerinde, rehabilite merkezlerinde tedavi edilerek topluma yeniden kazandırılmaları" gerektiğinden bahsediliyor.

  Sokak çocukları sorunu asıp-kesmelerle, göstermelik tedavi ve yardımlarla çözülebilir mi? Cezasını çekenler, tedavi edilenler daha sonra ne olacak?
  Onları nasıl bir gelecek bekliyor?
  Cezalarını çeksinler-çekmesinler, tedavi edilsinler-edilmesinler onları bekleyen yeniden sokakların, işsizliğin, açlığın, sefaletin olduğu bir gelecek!...

  Terkedilmiş bebeklerden tutun da 10-20 yaşlarındaki çocuk ve gençlere, 60-70 yaşlarındaki yaşlılara kadar sokaklarda yaşayanlar,
  kapitalizmin azami kâr hırsının, sömürü çarkının toplumda yarattığı yoksullaşma ve çürümenin bir sonucudur.
  Tıpkı çöplükte yaşayıp oradan geçinen insanlar, dilenciler, hırsızlar, işsizler, açlar, yoksullar vb. gibi...
  Ve kapitalist sistem yok olmadıkça çocuğundan yaşlısına, dilencisinden hırsızına sokak insanları hep varolacaktır.
  Çünkü kapitalizmde üretim artıdeğer sömürüsü ve daha fazla kâr elde etmek için yapılır.
  Üretime yön veren toplumun ihtiyaçları değil, tam aksine burjuvazinin azami kâr hırsıdır.
  Servet ve sefaletin derinleşen kutuplaşması da çürüme ve yoksullaşmanın kaynağı da budur.
  Üretim araçlarını elinde bulunduran burjuvazi tüm zenginliklere el koymuştur.
  Toplumun çok büyük bir çoğunluğu yoksulluk içinde yaşarken, bir avuç kapitalist servet içinde yüzmektedir.

  Burjuvaların böyle yaşayabilmeleri ancak, milyonlarca işçi ve emekçinin açlık sınırı altında sefalet içinde yaşamasıyla, işsiz ve eğitimsiz bırakılan binlerce çocuk ve gencin sokaklarda yaşamasıyla olanaklıdır.
  Bunlar kapitalist sistemin sonuçlarıdır.
  Üretim araçlarının özel mülkiyeti ile üretimin toplumsallaşması arasındaki çelişki var olduğu sürece ne sokak çocukları sorunu çözülür ne de insanlık dizginsiz sömürü, açlık, çürüme ve savaşlardan nihai olarak kurtulabilir.
  Sosyalizmde bu çelişki yoktur. Üretim araçlarının mülkiyeti toplumsallaştınlarak her şeyiyle işçi sınıfı ve emekçilerin olan yeni bir sistem kurulmuştur artık.
  Sosyalizmde üretim araçları ve iktidar proletaryanın elindedir.
  Kapitalizmden farklı olarak üretim toplumun ihtiyaçları ve gelişimi için yapılır.
  Sosyalizmde insanın insan tarafından sömürülmesinin koşullan ortadan kaldırıldığı gibi, toplumsal üretim ve elde edilen ürünler bütün sonuçlarıyla emekçilerin yararına kullanılır.

  Sovyetler Birliği'nde Ekim Devrimi'nden 1950'lerin ortalarına kadar sosyalist sistemin başarıları bunu göstermiştir.
  Sosyalizmin Sovyetler Birliği'ndeki kimsesiz sokak çocuklarına yaklaşımını görmek için o dönem kurulan eğitim topluluklarına bakmakta yarar vardır.

  kaynak
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ad Soyad
  Devrim Yoldaş
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Üye Numarası
  125281
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  KAPİTALİZM, SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Mesaj
  5.448
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  4
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67058

  Cevap: Sokak Çocukları Sorunu ve Kapitalizm

  Sosyalizmde sokak çocukları ve bir örnek olarak Sovyetler Birliği

  Sosyalizm kurulmadan önce Rusya'da sokak çocukları, dilenciler, hırsızlar, evsizler, -belki tiner, bally çekenler yoktu ama- içki içen çocuklar vardı.
  Ekim Devrimi'yle birlikte sokak çocukları ve suçlu çocuklar için yetiştirme yurtları, eğitim toplulukları; terkedilmiş bebekler, kimsesiz yaşlılar, sakatlar içinse bakımevleri vb. yerler kuruldu.
  9-19 yaş arasındaki gençler için kurulan eğitim toplulukları, öncelikle evsiz yurtsuz sokak çocuklarıyla cezaevlerindeki hırsızlık, dolandırıcılık, kumar, adam yaralama gibi suçlardan yatan çocukların barınma, beslenme ihtiyaçlarını gidermeyi amaçlıyordu.
  Cezaevlerinden, sokaklardan getirilip bu topluluklarda yaşamaya başlayan her çocuğa Sovyet Hükümeti belli bir ödenek ayırıyor, çalışma olanağı yaratılana kadar bu ödenek kesilmiyordu.
  Sosyalizmde toplumu ilgilendiren hiçbir sorun salt ekonomik yönüyle ele alınmaz. Her insanın toplumda bir yeri ve toplumsal bir değeri vardır.
  Hele söz konusu olan geleceği temsil eden çocuklar ve gençler olunca daha özel bir önem ve değer taşırlar.

  Sovyetler Birliği'nde de genelde gençlik, özelde sokak çocukları sorunu, salt ekonomik boyutuyla ele alınmamış, "Sokak çocuklarına yatacak yer vermek ve karınlarını doyurmak yeterlidir" denilip bırakılmamış, eğitimlerine, kültürel ihtiyaçlarına da önem verilmiş ve yaşam standartları yükseltilmiştir.
  Devrimin ilk yıllarında her şeyde olduğu gibi topluluklarda da olanaklar kısıtlıydı.
  Toplulukların ilk çocukları eski alışkanlıklarının yanı sıra pek çok sorunla da boğuşmak zorundaydılar.
  Bu yüzden ilk topluluklar bizim için çok daha eğitici ve öğretici yanlar taşıyor.

  Sosyalizmin sokak çocukları sorununa yaklaşımı ve çözümlerini 1920'de sokak çocukları için eğitim topluluğu kurma görevi verilenlerden biri olan A. S. Makarenko'nun kurup işlettiği Gorki Topluluğu'ndaki yaşamdan örneklemelerle açacağız.

  Makarenko'nun Gorki Topluluğu'ndaki yaşamını ve yeni Sovyet insanını, sosyalist insanı yaratma yolunda attığı adımları anlattığı "Yaşam Yolu" kitabında ilk kurulan topluluklarla 1927'den sonra kurulanlar arasındaki farklar, toplulukların gelişmesi, kendine yeterli hale gelmesi gibi birçok konu anlatılıp irdelendiği gibi; sokak çocuklarına, suçlu çocuklara sosyalizmde verilen önem, onlar için harcanan emek ve çaba da örneklemelerle anlatılıyor.

  Topluluktaki gençlere yaklaşım "Sorunları çözmek, önce onların kaynağını bulup onları ortadan kaldırmakla mümkündür" ilkesi üzerinden şekilleniyor ve çocukların geçmişte yaşadıkları sorunlar olsun, daha sonra yaşadıkları sorunlar olsun bu temelde çözülüyor.

  Çocukların geçmişleri hiç didiklenmiyor, sorgulanmıyor, suçlu psikolojisinden çıkmaları ve kendilerine güven duymaları için geçmiş geçmişte bırakılıyor.
  Önlerinde yeni bir hayat başlarken "Benden adam olmaz, ben hiçbir işe yaramam, değişemem ..." diyen insanlara dahi iş ve sorumluluk vererek, güçlerine, ihtiyaçlarına göre hepsinin yapabileceği bir iş olduğu ve bu işleri başaracaklarına dair güven duyulduğu gösterilerek değişmeleri sağlanıyor.

  Toplulukta yaşayanların geçmişten getirdikleri olumsuz alışkanlıklarıyla, bu alışkanlığın nedenleri ortadan kaldırılarak mücadele ediliyor.
  Örneğin bir çocuğun hırsızlık yapma alışkanlığı varsa neden hırsızlık yaptığı araştırılıyor, ihtiyaçsa ihtiyacı ortadan kaldırılıyor, değilse hırsızlığı yapan kişiyle -bu 7 yaşmda bir çocuk olsa bile- birlikte çözüm bulunmaya çalışılıyor.
  Ya da içki içiyorsa, içkiyi bulma olanağı ortadan kaldırılıyor. İçkiyi yapıp satanlara karşı içki içen çocuklarla birlikte mücadele veriliyor.
  Veya bir çocuk kumardan hâlâ vazgeçmiyorsa ona tercih hakkı veriliyor:
  Kumar oynayabileceği bir yerlere gitme veya toplulukta kalıp kendini düzeltme tercihi.
  Bu aynı zamanda çocukların gönüllülük-zorunluluk ilişkisini kavramalarını, daha sonra karşılaştıkları sorunları düşünüp çözebilme yeteneklerini geliştirmelerini sağlıyor.

  Tembellik yapma ya da çalışma, okula gidip bilgili olma ya da cahil kalma gibi pek çok ikilem yaşayan çocukların iç çatışmalarını kendilerinin çözebilmelerini de sağlıyor.

  Toplulukta iş imkanı da sağlanıyor, çocukların kimisi tarımla uğraşıyor, kimisi de atölyelerde çalışıyor... Herkesin çalışması ve üretime katılması zorunlu.
  İş üzerinden yaratılan çalışma disiplini yaşamlarını da disipline ediyor; üretime katılmak, emek harcamak kendilerine güven duymalarını sağlıyor.

  Kapitalist sistemde değil sokak çocuklarına, hiçbir insana öğretilmeyen bu yaklaşımlar ve kapitalizm hiçbir zaman çözemeyeceği işsizlik sorununun sosyalizmde eğitim topluluklarına kadar çözülmüş ve ortadan kaldırılmış olması, bize kapitalizmde sorunlara yaklaşım ve çözümle; sosyalizmde sorunlara yaklaşım ve çözüm arasındaki farklılığı gösteren en iyi örneklerden biridir.
  Toplulukta üretimin kolektif yapılması, müfrezeler, komiteler kurarak işin planlanmasından organizasyonuna ve gerçekleştirilmesine kadar her evresinde görev ve sorumluluk almak çocukların çok yönlü gelişmesini sağlayan bir etken.
  Ve bu üretim kimi zaman tarlaya ekilen veya toplanan bir ürün olurken, kimi zaman sergilenen bir tiyatro oyunu olabiliyor.

  Kolektif emek-üretim ve paylaşım, geçmişten gelen bireycilik, bencillik gibi özelliklerin aşılmasını sağlayan en önemli faktörlerden biridir ve bu faktör aynı zamanda toplumsal çıkarların bireysel çıkarların önüne geçmesini sağlamasıyla da sosyalist insana kazandırılan en önemli özelliklerden biridir.
  Toplulukta her şeyin ortak olması, hiç kimsenin ayrıcalıklı olmaması, üretimin kolektifliği, paylaşımın eşitliği, herkese eşit olanaklar sağlanması sosyalizmin temel ilkelerinin sokak çocukları içinde yaşam bulup uygulanmasına örnektir.

  Kafa ve kol emeği arasındaki fark da ortadan kaldırılmaya çalışılıyordu bu topluluklarda. İlk kurulan topluluklarda bu sağlanamıyordu, çünkü onlara sunulabilen olanaklar sınırlıydı.

  Ama Sovyetlerin güçlenip olanaklarının artması ölçüsünde topluluklara sağlanan olanaklar da artıyor ve istenilen hedeflere ulaşmak 1925'lerden sonra daha çabuk ve daha kolay oluyordu; ta ki sorun tamamen ortadan kalkana kadar.

  1927'de kurulan Zerjinski Topluluğu için şunları yazıyor Yevçeni Balabanoviç "Yaşam Yolu" kitabında;

  "Bu toplulukta, bedensel çalışmayla, kafa çalışması iç içeydi. Toplulukta herkes günde 4-5 saat ortaokulda okumak, uygulayımın en son olanaklarıyla donatılmış elektrikli aygıtlar ya da fotoğraf araç-gereçleri fabrikalarında da dört-beş saat çalışmak zorundaydı.
  Toplulukta yaşayanların kazandıkları para, yaşama koşullarının düzeltilmesine harcanıyordu.
  Son derece güzel örgütlenmiş çeşitli dersler vardı: Spor etkinlikleri, bir orkestra, tiyatro saatleri, ülkenin türlü bölgelerine geziler, toplulukta yaşayanların kültürel düzeyinin yükseltilmesine yardım ediyordu..." diyordu.

  Bugün geri dönüşün yaşandığı Rusya'ya dönüp baktığımızda sosyalizmle ortadan kalkmış, çözülmüş pek çok sorun gibi sokak çocukları sorununun da hırsızlanyla, dilencileriyle, işsizleriyle kapitalizmin yarattığı sorunların, yoksulluğun, açlığın yeniden hortladığını görürüz. Salt bu örnek bile bize kapitalizmin sadece sokak çocukları sorununu değil, hiçbir sorunu çözemeyeceğini, sorunların ancak ve ancak sosyalizmle çözülebileceğini gösterir.
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

Benzer Konular

 1. Kapitalizm Öldürür
  SOSYALİST Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-07-2014, 12:51 PM
 2. Kapitalizm
  mopsy Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 19-02-2012, 06:52 PM
 3. Yorum: 2
  Son mesaj: 07-04-2010, 01:01 PM
 4. Kar ve Sokak Çocukları!
  RABİA Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 03-02-2010, 11:37 AM
 5. Sokak çocukları’na el uzattı, projeyi Türkiye’de başlattı!
  KİRMİZİELMA.05 Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 17-12-2009, 09:01 AM
Yukarı Çık