Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Hükümet, özgür basın istiyor mu?

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisi Vip Salonu Forumunda Hükümet, özgür basın istiyor mu? Konusununun içerigi kısaca ->> Stockholm'de son akşam Doğan Yayın Grubu'nun (DYG) feryadını duydum: Maliye, gruba yaklaşık 830 milyon liralık, "akıl almaz" bir vergi cezası ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Hükümet, özgür basın istiyor mu?

  Stockholm'de son akşam Doğan Yayın Grubu'nun (DYG) feryadını duydum: Maliye, gruba yaklaşık 830 milyon liralık, "akıl almaz" bir vergi cezası kesmişti. Gruba göre bu, Türk maliye tarihine "en büyük vicdansızlık örneği" olarak geçecek bir haksızlıktı. DYG'ye ait gazetelerde yazanların çoğu da, bu cezanın muhalefeti susturmak isteyen AKP hükümetinin basın özgürlüğüne indirdiği ağır bir darbe olduğunda söz birliği etmişlerdi.
  Anamuhalefet lideri Deniz Baykal şöyle diyordu: "Olay doğrudan rejim sorunudur... Bunun siyasi amacı muhalefeti susturmak, etkisizleştirmektir." (Hürriyet, 20 Şubat) DYG'nin patronu, 7 gazete, 28 dergi ve 3 ulusal televizyon kanalıyla Türkiye'de medyanın yarısına sahip olmakla kalmayıp, enerji ve gayrimenkul alanlarında da büyük sermaye sahibi olan Aydın Doğan da, ABD'nin önde gelen gazetelerinden The Wall Street Journal'a verdiği mülakatta, kesilen vergi cezasının yolsuzlukların açıklanmasından duyulan rahatsızlıktan kaynaklandığını ve "Türkiye'yi susturmayı" hedeflediğini söylüyordu. Başbakan Erdoğan, demokrasiyi sadece kendisi için istiyor, demokrasinin özgür medya gibi unsurlarını kabul edemiyordu... (23 Şubat)

  Bu olay hakkında ben ne söyleyebilirim? Öncelikle şunu: DYG'ye kesilen vergi cezasının, haklı olup olmadığını bilecek durumda değilim. Ama kuşku yok ki; kesilen cezanın DYG'nin yürüttüğü muhalefete hükümetin verdiği bir cevap olma ihtimali akıllara geliyor. Türkiye–AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk'ın dediği gibi, cezanın Başbakan'ın medyayı boykot çağrılarının bir devamı gibi gözüktüğü muhakkak. (Radikal, 23 Şubat)

  Ne var ki, şunların altının çizilmesi de aynı ölçüde gerekli: 1) Ceza kesinleşmiş değil. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in dediği gibi, "Hata varsa, yasa da var..." Nitekim DYG, yargıya gideceğiz, "cezanın arkasındaki kastı kamuoyuna teşhir edeceğiz..." diyor. 2) Medya şirketleri de tabii ki vergi denetimine tabidir. Bir medya şirketinin vergi incelemesine tabi tutulması, basın özgürlüğüne saldırı olarak görülemez. Aynı şirketin daha önce yüksek vergi ödemiş olması, vergi beyanında yanlış yapamayacağı anl***** gelmez.

  3) Doğan'ın vergi cezasının "Türkiye'yi susturmak" için kesildiği iddiası ancak, Erdoğan'ın DYG'nin yürüttüğü muhalefeti hükümetten istedikleri avantaları alamamasıyla açıklaması kadar inandırıcı olabilir. 4) Basın özgürlüğü, dolayısıyla demokrasi şampiyonluğu yapma iddiasındaki DYG'nin gerek yayın politikasıyla, gerekse yazarlarının büyük çoğunluğuyla demokratik rejime karşı takındığı tavrı biliyoruz. Bu tavır, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı seçilmesinin anayasaya aykırı bir şekilde engellenmesine verdiği destekle, askerin 27 Nisan 2007 muhtırasına alkış tutmasıyla, TBMM'nin üniversite öğrencilerine başörtüsü yasağını kaldıran anayasa değişikliğine karşı kopardığı kıyametle, hele demokrasiye kastedenlerin yargılandığı Ergenekon davasını AKP muhaliflerini susturmak amacıyla açılmış uydurma bir dava olarak gösterme gayretleriyle yeterince ortadadır.

  5) DYG yazarlarının adeta patronlarının haklılığını kim daha iyi savunacak yarışına girmeleriyle çizdikleri hazin manzara, Türkiye'de basın özgürlüğüne karşı belki en büyük tehdidin aşırı güçlü medya patronlarından kaynaklandığının çok açık bir delili. 6) Nihayet, "Bu bir rejim sorunudur" diyen CHP Genel Başkanı'nın demokratlık konusunda herhangi bir inandırıcılığının bulunmadığını söylemeye herhalde gerek yok.

  Hükümete gelince: Eğer gerçekten özgür basın istiyorsa, eğer medya gücü ticari çıkar elde etmek için baskı aracı olarak kullanılmasın diyorsa, medyada mülkiyet temerküzüne izin vermeyecek, medya şirketlerinin medya dışı ticari işlerle ilgilenmelerini engelleyecek, bu bağlamda kamu ihalelerine katılmalarını yasaklayacak yasalar çıkarmalı. Bunları yapmayıp, bunun yerine muhalif basına boykot çağrıları yapan, medyayı yandaşlarının denetimine sokmaya çalışan bir hükümet inandırıcı olamaz. Bunlar yapılmadıkça ne medya ne de demokrasi adam olabilir.

  ŞAHİN ALPAY

  kaynak
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755

  Cevap: Hükümet, özgür basın istiyor mu?

  Bu iş gerçektir değildir bilemem ama tamamen özgür basını susturma operasyonu..
  insanları susturdu,sindirdi,tabii kendini eleştiren ,açıklarını gözümüze sokan basınıda susturmalıki (zaten basınmı kaldı özgür,doğan medya ..oda işine geldiği geldiği gibi kullanıyor özgürlüğünü)istediği rejimi rahat rahat sürdürsün

Benzer Konular

 1. Hükümet ile ilgili sözler
  SEHERYELİ Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 21-07-2011, 07:22 AM
 2. Hükümet ile TÜRK-İŞ anlaştı
  YukseLL Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 20-07-2011, 11:17 AM
 3. Hükümet üç komutanı görevden aldı
  YukseLL Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 29-11-2010, 11:45 PM
 4. Hükümet'in (Ç)İŞ Politikası
  cntrz Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-06-2010, 11:41 PM
 5. Böyle hükümet dost başına
  KİRMİZİELMA.05 Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-01-2010, 01:43 AM
Yukarı Çık