Alıntı Eftelya´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Naylon Milliyetçiler ve Bayrak

Bayrak ulusal onurun ve varlığın bir simgesidir. Bayrak bağımsızlıktır, egemenliğin ulusa ait olduğunun göstergesidir; bayrak insana saygıdır; gelişmenin ve özgürlüğün simgesidir.

- Onda, bireyle ve toplumla bütünleşme vardır.

- Türkiye Cumhuriyeti için bayrak Cumhuriyet rejiminin değerlerinin simgesidir. Bayrak, "kamusal ve toplumsal bir bütünleşmedir". O bir sevgidir, mutluluktur. Yaşamın bir parçasıdır.

- Bayrak ulusların ve devletlerin uluslararası ilişkilerinde siyasetin, iktisadın, kültürün ve savunmanının göstergesidir.

- Amerika, sömürgeci İngiltere'ye karşı onun çayını denize dökerek, bayrağını yakarak egemenliğini kazandı. Askeri, iktisadi değerleri, siyasal sınırları, bayrağın dalgalandığı yerde var oldu.

- Türkiye, İzmir'de işgalci Yunan'ın bayrağını indirip Türk bayrağını göndere çekerek "bu topraklarda artık benim egemenliğim geçerlidir" dedi.

Bayrak siyasi, iktisadi, kültürel ve askeri anlamda ulusal çıkarların bizim elimizde ve egemenliğimizde olduğunu ''göstermesi gereken bir simgedir". Eğer saydığım bu değerler yoksa, bayrak sadece bir bez parçası haline gelir. Hatta, sömürgecilerin bir maşası durumuna bile dönüştürülür.

- Toplumsal (ve ulusal) değerler ve çıkarlar; ülke olmanın, ulus olmanın, devlet olmanın, demokrasi olmanın, çağdaş olmanın vazgeçilmez öğeleridir. Bayrak bütün bu insani, siyasi, iktisadi, kültürel değerleri birleştiren bir sonuçtur: Kesinlikle bir sebep değildir.

- Bütünlük yoksa, bağımsızlık yoksa, özgürlük yoksa; ülke siyaseti, ekonomisi, güvenliği ve kültürü başkalarının elinde ise bayrağın bulunması bir anlam taşımaz. Bayrak bütün bu öğelerle birlikte anlam kazanır.

- Bizim 9 Eylül 1922'de İzmir'de göndere çektiğimiz Türk bayrağı, ülkede egemenliğin artık bizde olduğunu gösterir. İzmir işgal altında iken çekilmiş bir Türk bayrağının hiçbir anlamı olmaz.

Bu laflar kime?
İstanbul başta olmak üzere büyük kentlerde dev bayraklar asılmaya başlandı. Bayrakların büyümesi ne anlama geliyor?

- Bayraklar büyüdü; iktisadi olarak daha güçlü mü olduk? Yoksa yabancılar ülkeyi şirketleriyle denetim altına alıp işgal ederken bayraklarla bir şeyleri örtmeye mi çalışıyoruz?

- Başına "Türk" sözcüğü koyarak; binanın üzerindeki Türk bayrağını 10 kat büyüterek acaba "giden ulusal iktisadi, siyasi ve kültürel değerlerimizi mi gizliyoruz" ? Son petrol kanununun başına da "Türk" sözcüğü eklenmedi mi?

- Ülke topraklarını, yeraltı madenlerini, en stratejik iletişim tesislerini Batı devletlerinin kesinlikle yapmadığı bir biçimde, "Batı tekellerine verip ülkeyi iktisadi olarak işgal ettirirken" , acaba bu işgali örtmek için mi bayrakları büyütüyoruz?

- Devletin kimi bürokratik kurumlarına sızmış ve çeteleşmiş gruplar kendi saldırganlıklarını bayrakla mı örtmeye çalışıyorlar? Toplumu yıkarken bayrak; devleti soyarken yine bayrak!...

- Kaçak inşaat yapan fukara, zabıta yıkmasın diye kocaman bir Türk bayrağı sallandırır. Kanun dışı yaptığı işi bayrakla örtmeye kalkar; onu bir kalkan gibi kullanır. Bayrağı bir kalkan gibi, bir maşa olarak kullanmak ona en büyük ihanettir.

Tahrip edilen kamusal (ve ulusal) yararı saklamak için koca koca bayraklar asılarak Türk bayrağını kendi suçlarına alet etmeye çalışırlar.

İstanbul'da dolaşırken bakıyorum, her tarafı dev bayraklar sarmış. Ya bayrağın altındaki topraklar, şirketler, bankalar, borsalar, hisse senetleri, Galataport'lar...

Türk bayrakları büyütülürken bayrakların altındaki iktisadi, siyasi ve kültürel değerler yabancılara terk ediliyor.

- Hrant Dink 'in sahneye sürülen katil zanlılarının ellerine tutuşturulan bayraklar da aynı işlevi görüyor. Bir taraftan ulusal çıkarlara darbe indiriyorsunuz; yaptığınızı örtmek için de bayrağı kullanıyorsunuz.

Emperyalizm ve içimizdeki oligarşi naylon milliyetçiler üretiyor. Aynen naylon Atatürkçüler, naylon solcular gibi.

Herkes bilir, ilk naylon çorabı Amerika üretmiştir.. patenti onlardadır...


kaynak

Fazla söze gerek yok.