Selam…
Israil Davutoglunu istemedi …
İSRAIL'IN HABERINE ÇOK SERT TEPKI

Bir İsrail gazetesinin Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik sorunların derinleştiği yönündeki haberine Ankara sert tepki gösterdi.
İsrail'de yayın yapan bir gazete bugün yayımladığı bir haberinde, Gazze krizi sırasında Başbakan Tayyip Erdoğan'ın özel temsilcisi Ahmet Davutoğlu'nun İsrailli yetkililerle görüşme talebinin kabul edilmediğinin ve hatta Mısır'ın da Hamas'la yürütülen ateşkes görüşmelerinde Türkiye'yi masada istemediğini bildirdi.
Ankara'da dışişleri çevresi bu habere sert tepki göstererek, doğru olmadığını söyledi.
Ankara'dan bir diplomatik kaynak, "İsrail gazetesinin haberi doğru değil. Olay böyle olmadı. İsrailli yetkililerle ateşkes sürecinin nasıl yürütüleceği konusunda bir görüşme gerçekleşecekti. Ancak gerçekleşmedi. İsrail tarafı görüşmeye katılamadığı için telefonla özür diledi. Dolayısıyla randevu vermedi diye birşey söz konusu değil" dedi.
İsrail'in Gazze'ye dönük hava saldırıları ile başlayan ve daha sonra kara kuvvetlerinin de kullnadığı operasyonunda Türkiye, önemli bir rol üstlendi.
Son olarak, İsrail'in tek taraflı ateşkesinin ardından Hamas'ın da benzer bir adım atmasının arkasında Türkiye'nin yoğun çabalarının olduğu belirtiliyor.
Uluslararası ateşkes çabalarının ardından, İsrail 17 Ocak akşamı tek taraflı ateşkes ilan etmiş, Hamas ve diğer Filistinli gruplar da 18 Ocak'ta ateşkes ilan etmişti.
İsrail ile Hamas arasında geçen ay başlayan ve Gazze'de önemli bir kısmı sivil yaklaşık 1,300 cana mal olan saldırılar büyük yıkıma yol açtı.
Alintidir./ Hurriyet.
Saygilar…