İslamcılar kendi aralarındaki kapışmayı Filistin üzerinden yürütüyor


İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının ardından, yıllardan sonra ilk defa sokaklar İslami kesimlerin kitlesel eylemlerine sahne olurken, İslamcı kesimlerin kendi iç hesaplaşmalarını Filistin üzerinden yürütmeleri de dikkat çekti.

Saadet AKP'yi sıkıştırıyor

Özellikle 4 Ocak günü Saadet Partisi öncülüğünde Çağlayan’da gerçekleştirilen ve on binlerce kişinin katıldığı mitingin ardından Başbakan Tayyip Erdoğan söylem düzeyinde İsrail’e sert çıkmak zorunda kalırken somut yaptırımlar sorulduğunda “bakkal dükkanı yönetmiyoruz”, “bekara karı boşamak kolay” gibi sözlerle eleştirileri savuşturmaya çalıştı. Saadet Partisi cephesi ise kendilerinin İsrail ile yaptıkları askeri anlaşmaların “zorla imzalatıldığı” gibi gerekçelere sığınarak AKP’nin işbirlikçiliğine eleştirmeye gayret gösterdiler.

Urfa'da koltuk kavgası

AKP ile Saadet Partisi arasında yerel seçimler öncesi yükselen rekabetin yansıdığı illerden biri de Urfa oldu. AKP’li Belediye Başkanı Ahmet Fakıbaba’nın, milletvekillerinin raporları doğrultusunda yeniden aday gösterilememesi üzerine kentte İslamcı taban içerisinde kazan kaynamaya başladı. Tam da bu süreçte Urfa Mazlum-Der üyelerinin AKP İl Binası’nı işgal ederek hükümetin İsrail’e yaptırım uygulamamasını protesto etmesi dikkat çekici bir gelişmeydi. Zira İslamcıların başını çektiği eylemlerde İsrail’in terörü kınanırken AKP’nin işbirlikçiliğinin değil Türkiye’de yaşayan Yahudi emekçilerin hedef gösterilmesi daha alışık olunan bir manzara idi. Bu işgalin ardından Fakıbaba’nın Saadet Partisi’nden aday olması üzerine düzenlenen “Fakıbaba’ya destek” mitingi, on binlerce kişinin katıldığı AKP karşıtı bir protestoya dönüştü.

Yeni Şafak'ın derdi ihale parası

AKP’ye Filistin konusunda eleştiriler sadece Saadet Partisi, Mazlum-Der gibi kurumlardan değil yandaş diye bilinen medya gruplarından da yükselmeye başladı. Fehmi Koru’nun Erdoğan’a yönelik “Obama gibi geldi Bush’a benzedi” ifadesiyle dikkati çeken, bir süredir AKP’ye ve özellikle de Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirel yayınlar yapan Yeni Şafak gazetesi Filistin konusunda da hükümete yükleniyor. Hakan Albayrak bugünkü yazısında Başbakan’ı “İslam dünyasını hayal kırıklığına uğratmak” ile eleştiriyor ve “İsrail'in karşısında kılını bile kıpırdatamayacak kadar aciz olan Türkiye'nin “bölgesel süper güç”lüğünü ne yapalım?” diye soruyor. “İsrail'e demediğini bırakmayan, ama iş somut adım atmaya gelince 'Orada durun!' diyen Başbakan'ın millete bir açıklama borcu var” diyen Hakan Albayrak’ın bu yaklaşımı gazetenin bir süredir sürdürdüğü “içeriden ama eleştirel” dile de uyuyor. “Medya kulisleri”nde bu tavrın nedeni gazetenin sahibi olan Albayrak’ların TOKİ’den alacaklarını tahsil edememesi ve yeni ihale alamaması olarak değerlendiriliyor.

Sonuç olarak farklı İslami kesimlerin, Filistin konusunda takındıkları AKP’ye yönelik eleştirel tutum, ya yerel seçim hesaplarına ya da ihale hesaplarına dayanıyor. İslami harekette anti emperyalist-anti kapitalist bir öz bulmaya meraklı Türkiye solunun “ayakta uyumaması” gerekiyor.

Sendika.Org

Evet islami kesimin derdi aşikar...
"Ayakta uyuyan sol" sizce ne yapmalı....