İsrail’in Gazze’deki saldırısı, NTV’de yayınlanan “Neden” programında tartışıldı.

El Cezire Televizyonu Türkiye Temsilcisi Yusuf El Şerif, Hamas’la İsrail arasındaki ateşkesin çökmesi konusunda Mısır’ı suçladı. İsrail ikinci kanalı Dış Haberler Müdürü Rada Nir de Türkiye’nin önümüzdeki dönemde yeni bir arabuluculuk rolü üstlenebileceğini söyledi.

6 aylık ateşkesin Mısır sayesinde sağlandığını belirten Şerif, “Ama Hamas’la Mısır’ın arası açılınca Mısır ateşkesi uzatmak için uğraşmadı. Hamas ateşkesi sürdürmek için elinden geleni yaptı. Füzeleri atan Hamas değildi. İslami Cihad atıyordu” dedi.

El Cezire kanalının Türkiye Temsilcisi Yusuf El Şerif’, İsrail’in Gazze’ye saldırmak için kullandığı “Hamas ateşkesi ihlal etti” şeklindeki gerekçesinin yersiz olduğunu dile getirdi.

El Şerif, İsrail’in uzun süredir engelleyemediği Kassam füzelerine karşı öldürücü darbe vurma çabasında olduğunu söyledi ve operasyonu “provokatif bir girişim” olarak yorumladı. Şerif, “Bence İsrail’in isteği bir garantör ülke olsun, füzelerden kurtulalım şeklinde” diye konuştu.

İsrail’den yayın yapan Kanal 2 Televizyonu Dış Haberler Müdürü Arad Nir ise Olmert’in Erdoğan’a bilgi vermeme konusunda haklı olabileceğini, planlarını ifşa etmek zorunda olmadığını söyledi.

Nir, Başbakan Erdoğan’ın İsrail’e gösterdiği tepkiyi abartılı bulduğunu ancak Türkiye’nin barış sürecinde önemli rol oynayabileceğini ileri sürdü. Nir, “Türkiye İsrail ile Hamas arasında bir rol oynayabilir. Herkesle ilişkileri iyi.. Türkiye’nin arabuluculuğu süper olur” diye konuştu.
Sebep ne olursa olsun Bu savaşı haklı çıkarmaz, Ama bu savaşta ölen sivillerin günahını her iki tarafta cekecektir.