6. Sayfa, Toplam 9 BirinciBirinci ... 45678 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 51 ile 60 Toplam: 81

Fatih de çok şarap içerdi

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisi Vip Salonu Forumunda Fatih de çok şarap içerdi Konusununun içerigi kısaca ->> mopsy ´isimli üyeden Alıntı Selam [Neyi düşünürseniz onu bulursunuz.].....Okuzun altinda buzagi arama devirlerini coktan gectik.Buyuklere masallari cok dinledik cok konustuk.Baktik ...

 1. #51
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Rep Gücü
  2992

  Cevap: Fatih de çok şarap içerdi

  Alıntı mopsy´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Selam

  [Neyi düşünürseniz onu bulursunuz.].....Okuzun altinda buzagi arama devirlerini coktan gectik.Buyuklere masallari cok dinledik cok konustuk.Baktik ki Allah cc Kur'an da "Kizim sana soyluyorum gelinim sen anla" demiyormus!...Aksine boyle diyenlere uymamayi emrediyormus.

  YANI ALLAH cc NE DIYORSA O DUR!....

  Allah cc nin sozlerine teslim olaniz.Neyse simdi...

  islam ilmihali sayfa 62

  Rizik:Allah Teala'nin canlilara yiyip icmek ve hayatlarini devam ettirmek uzere verdigi seylere RIZIK denir.
  (yemek,icmek)(meyve-sarap) yani

  Imtahan burada
  1-sarhos edici bir icecek
  2-guzel bir rizik
  3- aklını işleten bir topluluk .......Simdi

  hud 11.6.Yerde hiçbir debelenen yoktur ki, rızkı Allah'ın üzerinde olmasın. O, onun karar kıldığı noktayı da bilir, emanet edildiği yeri de. Herşey, apaçık bir Kitap'tadır.

  Yani rizki yaratanda verende YALNIZ Allah cc dir.
  Insan rizkini hangi yoldan isterse o yoldan verir..........Allah cc nin emri:

  5.86.Küfre sapıp ayetlerimizi yalanlayanlar da cehennemin dostlarıdır.
  5.87.Ey iman sahipleri! Allah'ın size helal kıldığı şeylerin temiz ve güzel olanlarını haramlaştırmayın; azıp sınırı aşmayın; Allah azıp sınırı aşanları sevmez.
  5/88//Allah'ın size helal ve temiz olarak verdiği rızıklardan yiyin. Kendisine iman ettiğiniz Allah'tan sakının!

  ve kulagimizi bukuyor.

  16/116//Yalan düzerek Allah'a iftira etmek için,dillerinizin uydurma nitelendirmeleriyle "Şu helaldir, şu da haramdır!" demeyin. Yalan düzerek Allah'a iftira edenler kurtulamazlar.

  Bu konudaki temiz ve helal emrine bakalim...Allah cc diyor ki:

  5.90. 5.90. Ey iman edenler! Uyuşturucu/şarap, kumar, tapılmak için dikilen taşlar, fal okları şeytan işi birer pisliktik; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.
  5.91. Şeytan; uyuşturucu ve kumara sokularak aranıza düşmanlık ve şiddetli nefret yerleştirip sizi Allah'ı anmaktan, namazdan/duadan geri çevirmek ister. Artık son veriyorsunuz değil mi?

  -ARTIK SON VERIYORSUNUZ DEGIL MI?

  not:[Maddi ölümden bahsetmiyor. Bahsetseydi şayet Ölümünden sonra yeryüzüne hayat verdi demezdi? Hani hayat ölüde?]/Hani hayat ölüde?/Hani hayat ölüde?

  --------Yeni Postalandı 05:48 PM ---------- Önce gonderilen mesaj at 05:22 PM ----------

  Selam

  Sayin tolonbey-Iste böyleeee- sloganli uye.Musaade ederseniz size bir sey sormak istiyorum.

  [Biz ,icki icenler kötüdür demiyoruz.]....
  Biz dediginiz kesim musluman olup demokrat yonunu sergiliyen kesim mi?
  Biz dediginiz gayri muslim olup demokrat yonunu sergiliyen kesim mi?
  Biz dediginiz deist-agnostik-ateist bir kesim mi?

  Sormamin sebebi sizin yazilariniza sizin gozunuzle bakip degerlendirebilmek.Umarim bu cevabi alabilirim. Alirsam bende sizin yazilariniza daha duzgun cevaplar verebilirim saniyorum.
  Hoscakalin!
  Rızık evet yediğiniz içtiğiniz şeydir. Ama nasıl yediğiniz?Cevabını hiç bir İlmihalde bulamazsınız.Ama ne diyor Pir Sultan Abdal
  Güzel aşık cevrimizi çekemezsin demedimmi
  Bu bir rıza lokmasıdır .Yiyemezsin demedimmi?
  Yemeyenler kalır naçar .Gözlerinden kanlar saçar
  Bu bir demdir .Gelir geçerrr. Duyamazsın demedimmi?

  Ne demek istiyor Pir Sultan abdal Bu Rıza lokması hakkında?Neden YİYEMİYORSUNUZ?
  Hah şimdi onu misalle açıklayayım:İşinizden atılmışsınız yeni bir iş imkanınızda yok. Almış olduğunuz Üç günlük tazminatla satın aldığınız ihtiyaçlar sizin RIZKINIZDIR. İşte O DEMİR LEBLEBİDİR Sayın mopsy.
  Ama Diğer taraftan çalışıyor vede karşılığını alıyorsunuz.Hortumdan su daima gürül gürül akıyor. İşte ona RIZK DENMEZ NİMET DENİR.
  Nimetle Dünya Rezilliğinden kurtulursunuz.Yunusun Nenova şehri gibi.
  Ama Rızk İnsanın içindeki CEHENNEM ATEŞİ YADA ZAKKUMUN TA KENDİSİDİR.Yalnız işte bir şey oluyor.Bir anda Mutlu olup Dünya Nimetine tepeden bakabilip Halinize şükrettiğinizde Ve bir güzel sofrayı kurup o sofraya sevdiklerinizi çağırdığınızda . O sofra RIZK SOFRASIDIR.O ZAKKUM Zıkkımlıktan çıkar olur Güzel bir ARAK.Ama O arak aslında SİZSİNİZ. REZZAK OLANDA SİZSİNİZ.SİZ O ZAMAN O GÜZEL SOFRANIN ARAKISINIZ.
  Öyle bir vecd ve sarhoşluk vardırki onda .Ancak Yaşayanlar şayet akıllarını işletebilirse o hallerini yakalar vede bilebilirler. Yaşamayan ise anlayamaz.
  Şu dehrin halini bilmez cahiller
  Mananın ilmini anlar ehiller
  Hikmetin kitabın okur kamiller
  Kuranı MUHAMMED hecesi ALİ
  Baki selamlar.

 2. #52
  bursali68
  Misafir..

  Cevap: Fatih de çok şarap içerdi

  MAİDE 3. Hurrimet aleykümül meytetü ved demü ve lahmül hınzıri ve ma ühille li ğayrillahi bihı vel münhanikatü vel mevkuzetü vel müteraddiyetü ven netıyhatü ve ma ekeles sebüu illa ma zekkeytüm ve ma zübiha alen nüsubi ve en testaksimu bil ezlam zaliküm fisk elyevme yeissellezıne keferu min dıniküm fe la tahşevhüm vahşevn elyevme ekmeltü leküm dıneküm ve etmentü aleyküm nı'metı ve radıytü lekümül islame dına fe menidturra fı mahmesatin ğayra mütecanifil li ismin fe innellahe ğafurur rahıym

  MAİDE 3 - Leş, kan, domuz eti, Allah'tan başkasının adı anılarak kesilen; boğulmuş, vurulmuş, yukardan düşmüş, boynuzlanmış, canavar yırtmış olup da canlı iken kesmedikleriniz; dikili taşlar (putlar) üzerine boğazlanan hayvanlar ve fal oklarıyla kısmet (şans) aramanız size haram kılındı. Bunların hepsi doğru yoldan çıkmaktır. Bugün kâfirler, dininize karşı ümitsizliğe düşmüşlerdir. Onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün dininizi kemale erdirdim, size nimetimi tamamladım. Size din olarak İslâmı beğendim. Kim açlıktan daralır, günaha istekle yönelmeden bunlardan yemek zorunda kalırsa, ona günah yoktur. Çünkü Allah bağışlayan, merhamet edendir.
  .....................................
  MAİDE 90. Ya eyyühellezıne amenu innemel hamru vel meysiru vel ensabü vel ezlamü ricsüm min ameliş şeytani fectenibuhü lealleküm tüflihun

  MAİDE 90 - Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fal okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz.
  .......................................
  MAİDE 91. İnnema yürıdüş şeytanü ey yukıa beynekümül adavete vel bağdae fil hamri vel meysiri ve yesuddeküm an zikrillahi ve anis salah fe hel entüm müntehun

  MAİDE 91 - Şeytan, içki ve kumarla sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?
  .......................................
  BAKARA 219. Yes'eluneke anil hamri vel meysir* kul fıhima imün kebıruv ve menafiu lin nasi ve ismühüma ekberu min nef'ıhima* ve yes'eluneke maza yünfikun* kulil afv kezalike yübeyyinüllahü lekümül ayati lealleküm tetefekkerun

  BAKARA 219 - Ey Muhammed! Sana şarap ve kumardan soruyorlar. De ki: Bu ikisinde büyük bir günah, bir de insanlar için bazı menfaatler vardır. Fakat günahları, menfaatlerinden daha büyüktür. Yine sana neyi infak edeceklerini soruyorlar. De ki: İhtiyaçtan fazlasını infak edin. İşte böylece Allah, size âyetlerini açıklıyor. Umulur ki siz düşünürsünüz.
  ..........................................
  ..........................................
  ..........................................
  Yukarıdaki ayetlere bakıyoruz Arapçaların hiçbirinde " haram " demiyor.Oysa ki Allah dileseydi damlasına bile " Haram " derdi.Aynen aşağıda olduğu gibi;
  .........................................
  .........................................
  .........................................
  BAKARA 173. İnnema harrame aleykümül meytete ved deme ve lahmel hınzıri ve ma ühille bihı li ğayrillah* fe menidturra ğayra bağıv ve la adin fe la isme aleyh* innellahe ğafurur rahıym

  BAKARA 173 - O, size yalnız şunları haram kıldı: Ölü hayvan, kan, domuz eti, bir de Allah'tan başkası adına kesilen hayvanlar. Sonra kim bunlardan yemeye mecbur kalırsa, başkasının hakkına tecavüz etmemek ve zaruret ölçüsünü geçmemek şartıyla ona da bir günah yükletilmez. Çünkü Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.
  .....................
  EN'AM 145. Kul la ecidü fı ma uhıye ileyye müharramen ala taımiy yat'amühu illa ey yekune meyteten ev demem mesfuhan ev lahme hınzırin fe innehu ricsün ev fiskan ühille li ğayrillahi bih fe menidturra ğayra bağıv ve la adin fe inne rabbeke ğafurur rahıym

  EN'AM 145 - De ki: "Bana vahyolunanda, (bu haram dediklerinizi) yiyen kimse için haram edilmiş bir şey bulamıyorum. Ancak leş, veya akıtılmış kan, yahut domuz eti - ki bu gerçekten pistir yahut Allah'tan başkası adına kesilmiş bir hayvan olursa, bunlar haramdır. Ama kim çaresiz kalırsa, (başkasının hakkına) tecavüz etmemek ve zaruret sınırını aşmamak üzere (bunlardan yiyebilir)" Çünkü Rabbin çok bağışlayandır, merhamet edendir.
  .........................
  NAHL 115. İnnema harrama aleykümül meytete ved deme ve lahmel hınzıri ve ma ühille li ğayrillahi bih fe menidturra ğayra bağıv ve la adin fe innellahe ğafurur rahıym

  NAHL 115 - O size ancak ölü hayvanı, kanı, domuz etini ve Allah'tan başkası adına kesilenleri haram kıldı. Her kim bu haram şeyleri yemeye mecbur kalırsa (başkasının hakkına) saldırmadan ve aşırı gitmeden yiyebilir. Şüphesiz Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.
  ...................................
  ....................................
  ........................................
  Sarhoşluk "Şeytan pisliğiyle" cezalandırılır. Dilin ağzına sığmaz, kulakların uğuldar, beynin zonklar, karaciğer yüzünden her tarafın şişer, sabah ters kalkarsın. Bir de içini yakar, sızarsın ki iyi bir uyku değildir. Sızmada "Uykudaki programlama ve düş görme" iptal olunur. Helal olan sevab, haram olan günahtır. Bunun dışında "Kaçının kerahetlerdendir, ikrah edici ve ikrah ettiricidir.En önemlisi,beyin hücrelerinin ölmesi ve karaciğerin ölüme götüren çöküşüdür,ancak aşırılıkta.

  Hüküm böyle Kur'an'da. Haram=Harrame, Hurrama deseydi o zaman kesin kes " haram " denirdi.Sanırım burada %100 suçtur,haramdır,günahtır demek mümkün değil.

  Sağlıcakla kalınız.

 3. #53
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Cevap: Fatih de çok şarap içerdi

  SELAM

  Bursali arkadasim hosgeldin!

  SENIN YAZINDAN iki ayeti alt alta yazacagim.Ve ikisindede ortak olan ve reddedilisin sebebi olan kelimeyi dikkatine sunacagim!

  BAKARA 173 - O, size yalnız şunları haram kıldı: Ölü hayvan, kan, domuz eti, bir de Allah'tan başkası adına kesilen hayvanlar. Sonra kim bunlardan yemeye mecbur kalırsa, başkasının hakkına tecavüz etmemek ve zaruret ölçüsünü geçmemek şartıyla ona da bir günah yükletilmez. Çünkü Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir

  BAKARA 219 - [Ey Muhammed!] Sana şarap ve kumardan soruyorlar. De ki: Bu ikisinde büyük bir günah, bir de insanlar için bazı menfaatler vardır. Fakat günahları, menfaatlerinden daha büyüktür. Yine sana neyi infak edeceklerini soruyorlar. De ki: İhtiyaçtan fazlasını infak edin. İşte böylece Allah, size âyetlerini açıklıyor. Umulur ki siz düşünürsünüz.

  2.173.....[bir günah yükletilmez]
  2.219.....[büyük bir günah]

  Analiz edelim;
  temel ortak kazanim ne?
  gunah............................................( sarap-kumar icin BUYUK GUNAH?????)

  helallerde
  temel ortak kazanim ne?
  sevap

  [%100 suçtur,haramdır,günahtır demek mümkün değil.]......haramin 100% olcusu gunah ise evet haram!

  HOSCAKAL

 4. #54
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye Ribat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  350
  Rep Gücü
  6784

  Cevap: Fatih de çok şarap içerdi

  Ben bu konuya yazdığım cevap yüzünden birkaç ay banlanmıştım.O yüzden tekrar yazmak istemiyorum :)
  Ama anlayan anladı onu.

 5. #55
  bursali68
  Misafir..

  Cevap: Fatih de çok şarap içerdi

  Selam sn.mopsy

  İsmi=Haram değil, uzak durun, kaçının demek.Domuz eti kesin kes haramdır öyle yazmıştır.

  İsm şudur: "TERAZİ kurulur. İki kefe vardır. Biri Müfid (Faydalı, yararlı) diğeri ise Muziyan, ya da Mudarar (Kelime kökleri Ziyan ve Zarar ile aynı). Bu denge korunursa hiç bir vabali yoktur.Kaç promil olursa olsun... Ama "SAKİR" olursan (yani terazinin ibresi zarara kayarsa) bu İSM dolayısıyla bu harama değil CUNAH (günah)a girer. Oysa Domuz etinin bir inm'isi yoktur, baştan-kafadan/girişten HARAM'dır. Onun faydası-zararı-dengesi sakirliği vb. yoktur. Hamır=Beyni örtenler (Eroin-Morfinden başlayarak İçkiye kadar olan silsilenin) bir terazisi var. Yararlı tarafları var. Ama zararı faydasını aştı mı "ism" dengeye geri dön der.Ayrıca kesinlik olmadığının,dengenin olmasının başka bir yönü de direkt " Haram veya Günah " denmemiştir,sürekli bir denge sözkonusudur.

  Cunah=Günah'ı kabul etmekle insan dinden çıkmaz. Fakat HARAM edilmiş bir ayeti "Bu haram edilmemiştir, domuz eti haram değildir" veya haram edilmemiş bir şeye haram derse CEHENNEM yolcusudur.Sanırım aradaki fark da bu kadar açıktır.

  Demekle beraber aslında konunun da dışına çok çıktık.Asıl konu " Fatih de çok şarap içerdi " ydi.Aslına bakacak olursam gerçekten Fatih Sultan Mehmet'in içki içip içmediğini bilmiyorum.Ancak içip içmemesi neyi değiştirir.Diyelim ki içiyordu,dinden mi çıktı,cehennem yolcusu mu oldu?Hayır,içmesi ve içmemesi onu ilgilendirir.Ne zaman ki terazinin kefesi zarara kayarsa günaha doğru gitmiş olur.Onun içki içmesi,Atatürk'ün içki içmesi onların başarısının önüne hiçbir zaman geçmemeli,geçemez de.Bu millete ve hatta dünyaya malolmuş kişiliklerdir.

  Sağlıcakla kalınız.

 6. #56
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Cevap: Fatih de çok şarap içerdi

  I-Sayin bursali bir iletisim hatasi var herhalde???

  [Asıl konu " Fatih de çok şarap içerdi " ydi.Aslına bakacak olursam gerçekten Fatih Sultan Mehmet'in içki içip içmediğini bilmiyorum.Ancak içip içmemesi neyi değiştirir.Diyelim ki içiyordu,dinden mi çıktı,cehennem yolcusu mu oldu?]............

  Bunun cevabini bu konuya ilk verdigim yazida acikladim.Okumamissiniz.
  Sayfa 4.de verdigim cevap soyleydi. Ve konu benim icin bitmisti. Yazi soyleydi:
  Selam

  1-Once moderatorlere:Bu konuyu neden dini tartisma bolumunde tutuyorsunuz?
  2- Basligindaki icki-seriata aykiri ondan derseniz eger:Ekonomi bolumundeki konularin 90%'i da burda acin
  faiz-tahvil ...vb
  3-Tolonbey padisahin ne yaptigi ile dinin ne alakasi var? Eger Kur'an sebest birakmis ama Padisah icmeyip yasaklamissa veya Kur'an yasaklamis ama Peygamber icmisse o zaman bu bir tartisma konusu olur.
  4-Eger derdiniz tarihi basarilari ile milletin sanini yukseltmis kisilere saldiracaksaniz bunu bu kadar ucuz yapmayin?
  5-Allah cc nin dinine saldiracaksaniz su tespitimi bir okuyun.

  BIR DININ YANLIS VEYA DOGRU OLUP OLMADIGININ OLCULDUGU YER: Dine mensup/taraf olanlarin soyledigi,yaptigi,yazdigi...beseri soylemler degil aksine dinin sahibi Allah cc nin hadisleridir.Kur'an dir.

  6- Dini gorusleriniz varsa.....? eger buyrun burdayiz.Elimizin ustunde Allah cc'in Kitabi! buyrun bizde bekleyenlerdeniz!

  II-Yaziniza cevap verelim.

  [Cunah=Günah'ı kabul etmekle insan dinden çıkmaz. Fakat HARAM edilmiş bir ayeti "Bu haram edilmemiştir, domuz eti haram değildir" veya haram edilmemiş bir şeye haram derse CEHENNEM yolcusudur.Sanırım aradaki fark da bu kadar açıktır.]..............

  Kesinlikle tam dogru bir tespit.Ama eger bunu bana siz bu yanlisin icindesiniz diye yazdiysaniz ,”yazimin sonundaki hukme istinaden” BEN ORADA SIZIN YAZINIZIN HUKMU BU NU GOSTERIYOR dusuncesiyle yazdim.Bu tespitinizin faturasini bana kesin diye degil........Yani:

  [[%100 suçtur,haramdır,günahtır demek mümkün değil.]......haramin 100% olcusu gunah ise evet haram!...........
  VERDIGINIZ OLCU 100% GUNAH TIR DEMEK HARAMI ESLERSE; OZAMAN BURDAKI ORTAK KAZANIM GUNAH OLDUGUNDAN HARAMDIR. DEDIM.

  Sizin koydugunuz olcunun dogrulugu hakkinda ..Belki iyi ifade edemedim! Hatta yazilarimin birinde finalide soyle yaptim

  RABB im; Meyvadan yapilan sarhos edici icecek (meyva suyu degil) seytan isi pisliktir.Artik son veriyoruz.Sen bizleri bagisla.

  {- Artik son veriyoruz.} .....
  5.91. Şeytan; uyuşturucu ve kumara sokularak aranıza düşmanlık ve şiddetli nefret yerleştirip sizi Allah'ı anmaktan, namazdan/duadan geri çevirmek ister. Artık son veriyorsunuz değil mi?

  II-ZANB/GUNAH; Insanlarin kendi nefislerine zulmetmelerine denir. Bunuda Allah cc nin sakinin dediklerinden sakinmayarak yaparlar.

  7/160//Biz onları, on iki torun kabileye ayırdık. Toplumu kendisinden su istediğinde de Mûsa'ya, "Asanı taşa vur!" diye vahyettik. Taştan, on iki göze fışkırdı. Her oymak, su içeceği yeri belledi. Onların üzerlerine bulutları gölgelik yaptık,kendilerine kudret helvası ve bıldırcın indirdik. "Yiyiniz size verdiğimiz rızıkların temizlerinden." Onlar Bize zulmetmediler, ama öz benliklerine zulmediyorlardı.

  Kendi canlarina kotuluk eden MUMIN’ler;Allah’tan umit kesmezler ve Allah’in hayir dilediklerinden olmak icin,O’nun rizasini kazanmaya calismalidirlar.Yalniz sapkinlar Allah’tan UMIT keserler.

  39/53//De ki: "Ey öz benlikleri aleyhine sınırı aşan/aşırı giden kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin! Allah, günahları tümden affeder. Çünkü O, mutlak Gafûr, mutlak Rahîm'dir.

  Tevbe edip (Artik son veriyoruz!) son verenler af edilirler.!

  Unutulmamalidir ki;zanb Kur’an’da haram gibi YASAK EDILMISTIR.Farki tevbe edip ARTIK SON VERENLERDEN OLMANIZ kosuluyla affa tabidir.

  3/135//Onlar, çirkin bir iş yaptıklarında yahut öz benliklerine zulmettiklerinde, Allah'ı hatırlarlar da günahları için af dilerler. Günahları Allah'tan başka kim affeder ki? Ve onlar yaptıklarında bile bile ısrar etmezler.

  Akli orten maddeler...konu baglaminda alkollu icki/sarhos edici icki sakinilmasi gereken maddedir.Asla icmeyin!ARTIK SON VERIN!

  NOT:Boyle bir soylem dogrudur.Bir defalik fetva vari bir yazi Bursalinin beni yanlis anladigini gorunce yazmak zorunda kaldim.Ozur dilerim.
  Ben butun yazilarimda Kur’an ayetlerini cesitlendirerek karsimdaki yazarin kullandigi sozcuklere karsilik yaptim.Boylece onun kendi yazdigiyla ayetleri kiyaslamasina calistim.Kendi fetvasini kendisi versin diye.Asla arapca yazmadim.Konusulan dili esas tuttum.Burda benim ne kadar bildigimi gosterme adina yazilarim olsaydi.... Batinicilerle batinilik,Kur’ancilarla-ne demekse?-Kur’an’cilik,ateistlerle evrimcilik paylasan yazilarimla doldururdum.

  BENIM DINI FIKRIM YOKTUR.
  KUR’AN’IN KANUNLARI VARDIR
  BEN ONLARA UYAR,ONLARI TEBLIG EDERIM........

  TEBLIGIN FETVASI OKUYANINA AITTIR VE OYLE OLMALIDIR.
  IMTAHAN BASKA NEDIR KI?????????????

  --------Yeni Postalandı 09:25 AM ---------- Önce gonderilen mesaj at 08:44 AM ----------

  tekrar selam eklemek istedigim birsey vardi!!! sayin bursali fetvaniza bir bakis getirmek icin!!!!!

  [Bu denge korunursa hiç bir vabali yoktur.Kaç promil olursa olsun... ].............

  5.91.Şeytan; uyuşturucu ve kumara sokularak...................................Artık son veriyorsunuz değil mi?

  soru su:Allah cc insanlardan icki ve kumari:

  1-Zarar vermeyecek olcude kullanimi mi istiyor?
  2-Artik SON vermelerini mi istiyor?

 7. #57
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: Fatih de çok şarap içerdi

  Gelin dostlar siz gelin... Burda acep neler var ?
  İnsafı ele verin.... yaşar nuride kimler var.

  Ol iftira ol çamur... Fatih şarap içermiş
  gönüller eyler mahmur... şişe alır gidermiş.

  Ey insaf-ı be insaf... o zat içki içmez ki!!
  Mezbaha olmaz tavaf... kimler onu bilmez ki ?

  Günahlarla uğraşın ... sana fayda sağlamaz
  Aç'a verirsen aşın... yanından geçmez bağnaz.

  Fatih içki içermiş... O bir günah o bilir
  Çocuk dama işermiş... Önce öl sonra diril.
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

 8. #58
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Rep Gücü
  2992

  Cevap: Fatih de çok şarap içerdi

  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  MAİDE 3. Hurrimet aleykümül meytetü ved demü ve lahmül hınzıri ve ma ühille li ğayrillahi bihı vel münhanikatü vel mevkuzetü vel müteraddiyetü ven netıyhatü ve ma ekeles sebüu illa ma zekkeytüm ve ma zübiha alen nüsubi ve en testaksimu bil ezlam zaliküm fisk elyevme yeissellezıne keferu min dıniküm fe la tahşevhüm vahşevn elyevme ekmeltü leküm dıneküm ve etmentü aleyküm nı'metı ve radıytü lekümül islame dına fe menidturra fı mahmesatin ğayra mütecanifil li ismin fe innellahe ğafurur rahıym

  MAİDE 3 - Leş, kan, domuz eti, Allah'tan başkasının adı anılarak kesilen; boğulmuş, vurulmuş, yukardan düşmüş, boynuzlanmış, canavar yırtmış olup da canlı iken kesmedikleriniz; dikili taşlar (putlar) üzerine boğazlanan hayvanlar ve fal oklarıyla kısmet (şans) aramanız size haram kılındı. Bunların hepsi doğru yoldan çıkmaktır. Bugün kâfirler, dininize karşı ümitsizliğe düşmüşlerdir. Onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün dininizi kemale erdirdim, size nimetimi tamamladım. Size din olarak İslâmı beğendim. Kim açlıktan daralır, günaha istekle yönelmeden bunlardan yemek zorunda kalırsa, ona günah yoktur. Çünkü Allah bağışlayan, merhamet edendir.
  .....................................
  MAİDE 90. Ya eyyühellezıne amenu innemel hamru vel meysiru vel ensabü vel ezlamü ricsüm min ameliş şeytani fectenibuhü lealleküm tüflihun

  MAİDE 90 - Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fal okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz.
  .......................................
  MAİDE 91. İnnema yürıdüş şeytanü ey yukıa beynekümül adavete vel bağdae fil hamri vel meysiri ve yesuddeküm an zikrillahi ve anis salah fe hel entüm müntehun

  MAİDE 91 - Şeytan, içki ve kumarla sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?
  .......................................
  BAKARA 219. Yes'eluneke anil hamri vel meysir* kul fıhima imün kebıruv ve menafiu lin nasi ve ismühüma ekberu min nef'ıhima* ve yes'eluneke maza yünfikun* kulil afv kezalike yübeyyinüllahü lekümül ayati lealleküm tetefekkerun

  BAKARA 219 - Ey Muhammed! Sana şarap ve kumardan soruyorlar. De ki: Bu ikisinde büyük bir günah, bir de insanlar için bazı menfaatler vardır. Fakat günahları, menfaatlerinden daha büyüktür. Yine sana neyi infak edeceklerini soruyorlar. De ki: İhtiyaçtan fazlasını infak edin. İşte böylece Allah, size âyetlerini açıklıyor. Umulur ki siz düşünürsünüz.
  ..........................................
  ..........................................
  ..........................................
  Yukarıdaki ayetlere bakıyoruz Arapçaların hiçbirinde " haram " demiyor.Oysa ki Allah dileseydi damlasına bile " Haram " derdi.Aynen aşağıda olduğu gibi;
  .........................................
  .........................................
  .........................................
  BAKARA 173. İnnema harrame aleykümül meytete ved deme ve lahmel hınzıri ve ma ühille bihı li ğayrillah* fe menidturra ğayra bağıv ve la adin fe la isme aleyh* innellahe ğafurur rahıym

  BAKARA 173 - O, size yalnız şunları haram kıldı: Ölü hayvan, kan, domuz eti, bir de Allah'tan başkası adına kesilen hayvanlar. Sonra kim bunlardan yemeye mecbur kalırsa, başkasının hakkına tecavüz etmemek ve zaruret ölçüsünü geçmemek şartıyla ona da bir günah yükletilmez. Çünkü Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.
  .....................
  EN'AM 145. Kul la ecidü fı ma uhıye ileyye müharramen ala taımiy yat'amühu illa ey yekune meyteten ev demem mesfuhan ev lahme hınzırin fe innehu ricsün ev fiskan ühille li ğayrillahi bih fe menidturra ğayra bağıv ve la adin fe inne rabbeke ğafurur rahıym

  EN'AM 145 - De ki: "Bana vahyolunanda, (bu haram dediklerinizi) yiyen kimse için haram edilmiş bir şey bulamıyorum. Ancak leş, veya akıtılmış kan, yahut domuz eti - ki bu gerçekten pistir yahut Allah'tan başkası adına kesilmiş bir hayvan olursa, bunlar haramdır. Ama kim çaresiz kalırsa, (başkasının hakkına) tecavüz etmemek ve zaruret sınırını aşmamak üzere (bunlardan yiyebilir)" Çünkü Rabbin çok bağışlayandır, merhamet edendir.
  .........................
  NAHL 115. İnnema harrama aleykümül meytete ved deme ve lahmel hınzıri ve ma ühille li ğayrillahi bih fe menidturra ğayra bağıv ve la adin fe innellahe ğafurur rahıym

  NAHL 115 - O size ancak ölü hayvanı, kanı, domuz etini ve Allah'tan başkası adına kesilenleri haram kıldı. Her kim bu haram şeyleri yemeye mecbur kalırsa (başkasının hakkına) saldırmadan ve aşırı gitmeden yiyebilir. Şüphesiz Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.
  ...................................
  ....................................
  ........................................
  Sarhoşluk "Şeytan pisliğiyle" cezalandırılır. Dilin ağzına sığmaz, kulakların uğuldar, beynin zonklar, karaciğer yüzünden her tarafın şişer, sabah ters kalkarsın. Bir de içini yakar, sızarsın ki iyi bir uyku değildir. Sızmada "Uykudaki programlama ve düş görme" iptal olunur. Helal olan sevab, haram olan günahtır. Bunun dışında "Kaçının kerahetlerdendir, ikrah edici ve ikrah ettiricidir.En önemlisi,beyin hücrelerinin ölmesi ve karaciğerin ölüme götüren çöküşüdür,ancak aşırılıkta.

  Hüküm böyle Kur'an'da. Haram=Harrame, Hurrama deseydi o zaman kesin kes " haram " denirdi.Sanırım burada %100 suçtur,haramdır,günahtır demek mümkün değil.

  Sağlıcakla kalınız.
  Sayın Bursalı güzel yazınız için evvelemirde teşekkür ederim.Belirtilen ayetlerin hepsinden haberdarım.Ancak yinede düşündürebilmek kabilinden yazıyorum.Kuran ayetleri her devir ve her insan için geçerlidir. Ayrıca İnsanlarda Cinsiyet farkıda gözetmez.
  Maide suresi 3.ayet:İnsanlara nelerin Haram olduğunu yazmış.Hayvanlar domuz eti haramdır diyor.Eyvallah.Ancak Mushaf Kuranın yanında Kainatın Kitabı olan Kuranı Hakikiye bakmayacak olursak Mushaf Kuran ayetleri hakkında Hatalara düşebiliriz.Domuz eti haramda Köpek,Kedi,Fare,Yarasa,yılan hamamböceği ........v.s neden haram değil?Bu soruya şayet İNSANLARIN GÜNLÜK YAŞAMLARINDA YEDİĞİ ŞEYLERDE YANILGIYA DÜŞMEMELERİ İÇİN BU AYET VARDIR .Şeklinde cevaplandırırsak.Bu bir cevap olamaz.Çünkü hiç bir insan günlük yaşamında LEŞ VE KAN yemez.Hadi çok aç kaldı Leş yedi.Ama Vampir gibi kan yiyemez. Derhal pıhtılaşan bir şeydir aynı zamanda kan.
  Pekiyi ya dikili taşlar ? Yada FAL okları? Kim biliyor yada bir toplumda onların ne demek olduğunu kaç kişi bilebilir?Efendim onlar Fi tarihindeymişler . Vede Terk etmiş toplumlar bunları. TERKEDİLEBİLECEK BİR ŞEYİ MUSHAF KURANDA ASLA YAZMAZDI O ZAMAN.Çünkü o her devre şamildir.Onda geçersiz bir ayet olamaz.
  Bu sorunun cevabını her nekadar Mushaf Kuran vermiyorsada Tahrifat vardır gerçek değildir dediğimiz Tevratın Yazılı hali olan Eski Ahit kısmen veriyor:Karada yaşayan hayvanlardan ÇATAL TIRNAKLI VE GEVİŞ GETİREN HAYVANLARIN ETİ HELALDİR.Domuz Çatal tırnaklıdır fakat geviş getirmez ,Deve Geviş getirir ama çatal tırnaklı değildir.Tavşan geviş getirir ama çatal tırnaklı değildir.Suda yaşayanlardan böcekler haricinde Balıkların sadece Pullu vede yüzgeçlileri,Karada yaşayan böceklerdende ÇEKİRGE haricinde cümlesi iğrenç sayılmıştır.Ama Hiristiyanlar Eski Ahdin tahrif edilmediğini kabul ettikleri halde Domuzu yemişlerdir.Müslümanlar ise Domuz haricinde hiç birini yasaklamamışlardır.(Kan Ve leş zaten yenmez).Hakikatende güzel bir palamut,kalkan,midye neden yenmesinki?Denizden babam çıksa yerim denilir.:))İşte Tevratta sorgulanır:
  Çok kanlı eti olan Tavşan ,Deve,Yada Kuzey Avrupa yada Kanada gibi soğuk ülkelerde çok yağlı eti olan domuz neden yenmesinki?
  Ama Eski ahitteki bu hükümlerde tamamen batıni olan hükümlerdir
  ÇATAL TIRNAK NE DEMEKTİR:parmaklar arasında tıpkı bir çatal gibi boşluk olup ,parmaklar asla birbirine yapışmaz,yada isteğe bağlı olarakda olsa parmaklar birleşmez.Misal Ortada güzel bir et sote olsun.Birimizde kaşık birimizde çatal olsun.Kaşıklayan etide suyuda bir güzel götürür.Ama Çatallayan En fazla bir tane etini çatallar suyun büyük bir kısmıda tabağa geri döner.:))))).Onun içinde Tasvirlerde Şeytanın elinde çatal vardır!:))Yani İKRAMKAR VE KANAATKAR OLAN YADA DİĞER AMUDUYLA NİMETİ GÖTÜRENLERE KARŞI RIZKLA YADA LOKMAYLA YETİNENDİR.BUDA MECBURİYETLERDEN HASIL OLAN BİR HALDİR. Ne yapsın karibimin parmakları yan yana gelmiyor bir türlü?İMTİHAN DERİZ ÖYLEMİ? İmtahanın ne olduğu Bakara suresi 155 ayette yazıyor? İMTİHANA TABİ OLAN İNSAN MUSHAF KURAN NE DİYOR ONA UYAYIM .AÇ BAKALIM FALAN AYET NE DİYOR?DİYEN İNSAN DEĞİLDİR!
  KORKU,AÇLIK,MALLARDAN,CANLARDAN,MEYVALARDAN EKSİLTME TÜRÜNDEN BİR ŞEYLE İMTİHAN EDİLENDİR. Yoksa Rabbisinin devamlı nimetlerini artırttırdığı ama Elinde Mushaf Kuranla şu günah bu günah bu haram şu değil Tevbe deyerek Ahkam kesenler değildir.
  GEVİŞ GETİRMEK NEDİR?:Ot yiyen hayvanlarda Otda bulunan hazmı çok zor olan selilozun sindirimi için İŞKEMBE;BÖRKENEK VE KIRKBAYIR gibi organlarda bir önsindirimden sonra diğer normal canlılar gibi Mide sindirmi yapmaları halidir.Ama buda bir HALDİR.Yaşamdaki olayların beyinde tefekkürle çok iyi değerlendirebilmeleride bir Manevi Geviş getirme halidir. Yani Hazımlı bir insan olabilmektir.Hazımlı olan insan ise Maddeye değil manaya yada Gönüllere bakan insan insandır. KALP GÖZÜYLE DAİM HAKKI GÖRENDİR.
  İşte yüce Allah sen şayet böyle bir insansan BENDE SENİ HAM YAPIP YERİM DİYOR.Yani BEN SENDEYİM SENDE BENDESİN DİYOR.Yani NEFSİ RADİYETÜL MARDİYE MAKAMINDASIN.
  Su Maddedir Sudaki balık ise Suyun RUHUDUR. Yani balık akıldır düşüncedir.Yüzgeçler ona çalışma ve efor sağlatır,Pulları ise güneş ışığında Pırıl pırıl parlar.Avını yakalarken derhal av tarafından görülür.BEN GELİYORUM!KORU KENDİNİ! DER adeta.Gelirkende diğerlerine yem olabilme ihtimali yada KUMARI vardır.Yani Dünya nimeti ona adeta bir RIZKTIR. Onuda kazanması çok zordur. Halbuki pulsuz olanlar için çok kolaydır. Suda adeta bir karaltı halinde yüzerler,avlarını rahatlıkla yakalarlar. Birde Midyenin av avlamasını düşünün?Onun içinde EKMEĞİNİ KAZANANLAR ARASINDA PULLU BALIK GİBİ OLANLA BEN BERABERİM DİYOR.O zaman işte bu Hallerin dışında olan bütün haller Yüce Allahın indinde ÖLÜDÜR LEŞTİR,İĞRENÇTİR.Sendede yada Bendede şayet bu haller varsa DÜZELTKİ beraber olabileyim.
  Gelelim içkiye.Mushaf Kuran onun için HAMR diyor.ŞARAB demiyor. Bakın Halbuki İNSAN SURESİNDE "ŞARABEN TAHURA "DİYOR? "HAMREN TAHURA" DEMİYOR?TAHAMMÜR yani Mayalanmadan gelir Hamr.Tahammür ise bir FERMANTASYONDUR.Şaraptada tahammür olduğu gibi damıtılmış yada damıtılmamış bütün içkilerde olduğu gibi EKMEKTEDE vardır.Onun için Musevilere FISIH gecesi Mayalı ekmek yemek yasaktır:)))İşte bunlar hep İbrahimi dinin esas olan özleridir.Tahammmür ise bir ÖFKE HALİDİR.Çünkü mayalanma karanlık bir yerde BEKLETİLME halinde oluşur. Ve Tahammür eden madde FOKUR FOKUR KAYNAMAYA BAŞLAR.KAİNATIN HER ZERRESİNDE DAİMİ BİRLİK VARDIR.Öfke ise aynı zamanda bir isyandır.Ama faydalı taraflarıda vardır. Evvelemirde Düşüncenin başlangıcıdır.Zor bir meseleyi dahi yardımsız çözerken mutlaka farkında olamasakda Öfkeleniriz yani Tahammür ederiz.Faydalı olan tarafı budur. Ama İslamsa TESLİMİYET demektir.İslama Vasıl olan halde artık TAHAMMÜR kalmazki?Yada başka şekilde söyleyeyim .İpek böceğinin o sıkıcı ipek kozası yırtılmış tombul tırtıl RENGARENK BİR KELEBEK OLUVERMİŞTİR.Onun içindirki İPEKDE HAMRDA İSLAMA DAHİL OLAMAZ.Keza kanda aynıdır.Kan İçinde Oksijen taşır ve Organlarımızı besler.Oksijen ise ateştir. Yani Öfkedir. Öfkeyi kendimize saklarsak bu güzeldir. Ama dışarı çıkarırsak hoş değildir. İslamda yeri olamaz.Ama İslama giden yolda İpekden ve Hamrdan geçer.Baki selamlar.
  Konu yavuz34 tarafından (21-04-2009 Saat 01:59 PM ) değiştirilmiştir.

 9. #59
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye catpity - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  FL,adana
  Mesaj
  650
  Rep Gücü
  10549

  Cevap: Fatih de çok şarap içerdi

  yahu içtiyse içti bize mi dert oldu yahu :D bu kadar uzun yorumları görünce şok oluyorum :D

 10. #60
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Rep Gücü
  2992

  Cevap: Fatih de çok şarap içerdi

  Alıntı catpity´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  yahu içtiyse içti bize mi dert oldu yahu :D bu kadar uzun yorumları görünce şok oluyorum :D
  Sevgili catpity o zamanda muhabbet olmazki? oku bak Laf lafı açıyor ve nerelere kadar taşıyor?:)Selamlar.

6. Sayfa, Toplam 9 BirinciBirinci ... 45678 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Şarap Terimleri
  dogangunes Tarafından Supermeydan Mutfağı Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 31-07-2010, 08:14 AM
 2. Şarap.Bab-ı Hayat
  simqe Tarafından Supermeydan Mutfağı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-03-2010, 04:27 PM
 3. Bu da helal şarap
  dogangunes Tarafından Supermeydan Mutfağı Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 12-02-2010, 11:08 PM
 4. Elma ve Şarap
  Karakarizma Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 17-11-2008, 04:13 AM
 5. Sıcak Şarap
  Nil@y Tarafından Supermeydan Mutfağı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-12-2006, 05:47 AM
Yukarı Çık