Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5

Obama mı? McCain mi?

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisinde ve Vip Salonu Forumunda Bulunan Obama mı? McCain mi? Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Obama mı? McCain mi? ABD’li seçmenler bugün yeni başkanlarının kim olacağına karar verecekler. Anketler demokrat aday Obama’nın önde gittiğini gösterirken, ...

 1. #1
  Eftelya
  Misafir..

  Obama mı? McCain mi?

  Obama mı? McCain mi?
  ABD’li seçmenler bugün yeni başkanlarının kim olacağına karar verecekler. Anketler demokrat aday Obama’nın önde gittiğini gösterirken, McCain’in bir “sürpriz” yapabileceği ihtimali de göz ardı edilmiyor.

  Geçmişte yaşananlara bakıldığında Obama daha şanslı. Zira daha önceki seçimlere bakıldığında aynı partinin üst üste üç dönem başkanlığı kazandığı tek istisna 18. yüzyıldaymış.

  Cumhuriyetçiler daha genişlemeci ve sermaye yanlısı politikalar izlerken, onların toplumda yarattıkları dengesizlikleri gidermek genelde Demokratlara düşmüş. Cumhuriyetçiler daha sertlik ve savaş yanlısı politikalar izlerken, Demokratlar daha ılımlı ve yaraları sarmaya yönelik, “tedavi edici” politikalar izlemişler. Demokratlar eğitim ve sağlık gibi sosyal politikalara öncelik vermişler, “vahşi kapitalizmi” yumuşatan taraf olmuşlar.

  Hangisi seçilirse seçilsin, her iki adayı da ekonomik kriz bekliyor. Bush’un selefi şimdiden 1929 sonrası başkan seçilen Roosevelt ile karşılaştırılmaya başlandı bile. Yeni başkan, gerçekten bir “enkaz” devralacak. Her ne kadar durum 1929’da işsizliğin yüzde 23’lere yükseldiği zamanlarla kıyaslandığında bugünkü 6.1’lerdeki işsizlik o kadar da ürkütücü görünmüyor.

  Diğer yandan 1929’dakinden farklı olarak kriz ABD’den başlamış olsa da tüm ülkeler meselenin çözümü için ortak hareket etmeyi benimsediler.

  Her iki aday da zayıflayan ekonomiye, federal düzeyde devlet müdahalesi taraftarı. Her kim kazanırsa kazansın finansal sistemin iyileştirilmesi için üst düzeyde çaba göstermek zorunda. Her ne kadar Cumhuriyetçiler ideolojik olarak karşı olsalar da, onlar da devletin bankalardan pay alması yönünde oy kullandılar.

  Obama gelir vergileriyle, sermaye ve temettü kazançlarından alınan vergileri arttıracağını McCain ise tersine, indireceğini vaat etmiş durumda. ABD piyasalarının son üç-dört günlük hareketlerine bakıldığında, sanki gönüller McCain tarafındaymış gibi. Zira “piyasa dostu” görünen Cumhuriyetçilerin piyasa ne isterse vereceği varsayımındalar. Bu arada Cumhuriyetçilerin ABD hisse senedi piyasalarına yaradığına dair yaygın inanca karşın, Dow Jones endeksinde yüzde 226.6 ile en fazla artışın, demokrat Bill Clinton zamanında olması da ilginç bir not.

  McCain’in kazanması durumunda ABD piyasalarının kısa süreli, “saman alevi” tarzı bir ralli yaşama ihtimali hayli yüksek. Zira Bush tarafından hazırlanmış olan paketler kısa zamanda uygulamaya konabilir. Bürokrasi de çok büyük değişiklikler olmayabilir. Ancak yaşanan krizin bugünden yarına çözülmesi söz konusu olmadığından, McCain’e rağmen piyasalardaki iyimser hava da bir süre sonra yerini düşüşlere bırakacaktır.

  Obama’nın kazanması her ne kadar iskonto edilmiş dense de ilk tepkinin piyasalarda satış yönlü olacağını düşünüyorum. Piyasaların Obama’nın kucağına fitili tutuşturulmuş bir bombayı bırakacağını düşünüyorum. Obama’nın başkanlığıyla birlikte tüm bürokrasi ve bakanlar değişecek. Yeni geleceklerin “yoğurt yiyişleri” anlaşılana kadar risk almak istemeyenler ya satacak, ya da yeni alım yapmayacaklarından piyasaların yükselmesi McCain alternatifine göre daha zor görünüyor.

  Lewis Hamilton Pazar günü Formula 1’in ilk “siyahi” ve en genç şampiyonu oldu. Şimdi sıra ABD’nin ilk “siyahi” başkanında. Obama ile yaşanacak bu ilk, piyasalar tarafından pek de coşkuyla karşılanmayacak gibi görünüyor.

  kaynak

 2. #2
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: Obama mı? McCain mi?  İlk siyahi başkan adayı Obama kimdir?  ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adaylığını kazanarak tarih yazan Barack Hussein Obama, Kenya asıllı Müslüman bir babayla beyaz bir Amerikalı annenin oğlu olarak 4 Ağustos 1961 tarihinde dünyaya geldi.

  Çocukluğunu Hawaii adalarında geçirdikten sonra altı yaşında annesi ve Endonezyalı üvey babasıyla birlikte Endonezya'ya taşınan Obama, burada 4 yıl kaldıktan sonra Hawaii'ye döndü.

  Columbia Üniversitesi ve Harvard Hukuk Fakültesi'ni bitiren Obama, öğretim üyesi ve avukat olarak çalıştıktan sonra oturduğu İllinois eyaletinin yerel senatosunun üyeliğine seçilerek burada 1997-2004 arasında görev yaptı.

  Bu sıralarda gözünü ülke çapında politikaya çeviren Obama, 2004 Kongre seçimlerinde İllinois eyaletinden ABD Senatosu üyeliğine seçildi.

  2005 başından bu yana senatör olarak görev yapan Obama, oylamalarda genellikle liberal yönde tutum belirledi ve Irak savaşına karşı çıkmasıyla dikkatleri çekti.

  Michelle Obama ile evli olan Obama'nın iki kızı bulunuyor.

  Obama'nın ABD başkan adaylığı serüveni de ilginç bir gelişim izledi.

  Adayların yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladığı geçen yıl boyunca Hillary Clinton'ın gölgesinde kalan Barack Obama'nın konumu, bu yıl ocak başlarında İowa eyaletinde yapılan ilk önseçimi kazanmasıyla birden ilerledi. Kampanyasının başarılı çalışması sayesinde ABD tarihinin önseçimlerde en fazla bağış toplayan ismi özelliğini kazanan Obama, daha sonraki haftalarda da önseçimlerde Clinton önünde daha başarılı oldu ve yarışı hep önde götürdü.

  Bu arada zorluklarla da karşılaşan Obama, ikinci adının "Hussein" olmasından dolayı muhafazakar çevrelerden soğuk bir tutum gördü.

  Mensubu bulunduğu kilisenin rahibinin ABD'yi hedef alan radikal yorumlarından da olumsuz etkilenen Obama, bütün bu dezavantajları aşarak sonuçta partinin başkan adaylığı için gereken delege sayısına ulaştı.

 3. #3
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: Obama mı? McCain mi?  John McCain kimdir?
  ABD'de 4 Kasım'da yapılacak başkanlık seçiminin Cumhuriyetçi Partiden adayı senatör John McCain, asker kökenli bir ailenin oğlu olarak Panama Kanalı bölgesinde 1936'da dünyaya geldi. İlgili Haberler

  "Savaş kahramanı, lafını esirgemeyen ve aykırı siyasetçi" olarak tanımlanan 72 yaşındaki John McCain, seçilirse, bu göreve ilk kez gelen en yaşlı başkan olacak.

  McCain, amiral olan büyükbabası ve babasının izinden giderek, 1954 yılında Deniz Harp Okuluna girdi ve savaş uçağı pilotu olarak mezun oldu.

  1967 yılında deniz kuvvetlerine ait savaş uçaklarında pilotluk yapmak üzere Vietnam Savaşına gönderilen McCain, aynı yıl 20 uçaklık bir saldırı filosuyla birlikte Vietnam'ın başkenti Hanoy yakınlarındaki bir termoelektrik santralını imha etmekle görevlendirildi.

  Ancak uçağı Kuzey Vietnamlılar tarafından düşürülen McCain, 1967-1973 yıllarında Vietnam'da işkence ve son derece kötü koşullar altında tutsak kaldı.

  Serbest kaldıktan sonra ABD'ye dönen McCain bir süre tedavi gördü. 1974
  yılında tekrar askeri pilot olarak uçmaya başladı. 1977 yılında da ABD Deniz
  Kuvvetleri'nin Amerikan Senatosu nezdindeki temsilciliği görevinde bulundu.

  Siyasi yaşamı

  Ordudan albay rütbesiyle emekli olduktan sonra siyasete atılan McCain, 1981 yılında Amerikan Kongresine seçildi.

  1982-1986 yılları arasında ABD Temsilciler Meclisi üyeliği yapan McCain, 1986 yılından bu yana da Senatoda Arizona bölgesini temsil ediyor.

  Senatoda uzun bir süre Silahlı Kuvvetler Komitesinde üyelik de yapan başkan adayı, 1995 yılında Vietnam'la ABD arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesinde önemli bir rol oynadı.

  İlk defa 2000 yılında başkanlık yarışına soyunan McCain, ön seçimlerde şimdiki Başkan George Bush'a yenildi.

  Bu yıl şansını bir defa daha denemeye karar veren McCain, ardı ardına rakipleri Rudy Giuliani, Fred Thompson, Mitt Romney ve Mike Huckabee'yi geçmeyi başararak partisinin başkan adaylığını kazandı.

  Kampanyasında ağırlığı dış politika ve ulusal güvenliğe veren McCain, ABD'nin Irak'taki savaşını sonuna kadar destekliyor ve İran konusunda da sert bir söylem benimsiyor.

  Buna karşın iç siyasette ılımlı politikalardan yana olan McCain, bu yüzden partisindeki muhafazakarların tepkisini topluyor.

  Özellikle eşcinsel evliliği, kürtaj ve göç reformu konularındaki ılımlı görüşleri yüzünden muhafazakarların öfkesini çeken McCain, Bush yönetimiyle özellikle küresel ısınma konusunda ayrı düşüyor.

  McCain, Bush yönetiminin imzalamadığı iklim değişikliğiyle ilgili Kyoto anlaşmasını imzalayacağını belirtiyor.

 4. #4
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: Obama mı? McCain mi?

  İki liderden McCain-Obama kıyası

  Küba devriminin lideri Castro, McCain'i "kültürsüz, savaş çığırtkanı" olarak niteledi. Aşırı milliyetçi Rus lideri Jirinovski, ise Obama için, "ABD'yi yıkacak Amerikan Gorbaçov'u" ifadesini kullandı.
  CASTRO: "KÜLTÜRSÜZ McCAİN, SAVAŞ RİSKİNİ ARTIRIR"

  Küba devriminin lideri Fidel Castro, Amerikan başkanlık yarışındaki cumhuriyetçi aday John McCain'i "kültürsüz, savaş çığırtkanı ve pek zeki olmayan biri" olarak niteledi ve başkan seçilmesi halinde dünyada savaş riskinin artacağını söyledi.

  Castro, gazetelerde yayımlanan makalesinde, "McCain yaşlı ve savaş yanlısı; pek zeki de değil ve kültürsüz, üstelik sağlıksız da..." ifadesini kullandı.

  Ülkesi 46 yıldır Amerikan ambargosuyla karşı karşıya olan 82 yaşındaki "Lider Maximo", demokrat aday Barack Obama'yı ise övdü ve Obama'nın "McCain'den daha kültürlü ve zeki olduğunu" kaydetti.

  Mali krizin bugün Amerikalıları Irak savaşından daha fazla endişelendirdiğine işaret eden Castro, bunun da Obama'nın başkan seçilme şansını artırdığı görüşünü savundu.

  -JİRİNOVSKİ: "OBAMA, AMERİKAN GORBAÇOV'U, ABD'Yİ YIKACAK"

  Aşırı milliyetçi Rus lideri Vladimir Jirinovski, ABD başkanlık seçimi adaylarından Barack Obama için, "ABD'yi yıkacak Amerikan Gorbaçov'u" ifadesini kullandı.

  İnterfaks ajansının haberine göre, Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski, partisinin bir toplantısında yaptığı konuşmada, "Obama, Amerikan Gorboçov'udur, ABD'yi yıkacak, yeniden inşa etmeyecek" dedi.

  Sovyetler Birliği'nin son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, dünya için soğuk savaşın bitişini ve SSCB'nin demokratikleşmesini simgelese de çok sayıda Rus için SSCB'yi yıkan lider olarak görülüyor.

  haber7

 5. #5
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: Obama mı? McCain mi?

  Dış basın Obama'ya ne dedi?
  05 Kasım 2008 Çarşamba 11:38
  Obama'nın seçilmesi dünya basınında geniş yer buldu. Siyah bir adayın değişim iddiası dünya kamuoyunda ilgiyle izleniyor.
  THE GUARDİAN

  Demokratların adayı Barack Obama'nın Amerikan başkanı olarak seçilmesini değerlendiren The Guardian gazetesi, Amerika'nın kölelik geçmişini ve toplumu bölen bazı düşüncelerini bir kenara bırakarak Obama'da birleştiğini ve böylece tarihin ilk siyahi liderini seçtiğine dikkat çekti. Tarihi bir seçim olduğunu hatırlatan Guardian, ırkçılığın Amerika'da bu seçimlerle birlikte problem olmadığının bir göstergesi olduğunu yazdı.

  THE INDEPENDENT:

  Obama'nın seçilmesine ilişkin yorumunda Independent, siyahi liderin Amerikan eski başkanı Jimmy Carter'dan sonra bir seçimde yüzde 50'den fazla oy alan ilk lider olduğunu yazdı. Obama'nın yeryüzündeki en saygın ofise çıkmaya hak kazandığını yazan Independent, "Obama, ekonomik sıkıntıların kuşattığı ülkeyi ve Afganistan ile Irak'ta çamura batan bir ülkenin başkanlığını devralacak." yorumunu yaptı.

  THE TİMES:

  Obama'nın zaferini değerlendiren bir diğer İngiliz gazetesi The Times, Obama'nın seçimleri kazanmasıyla omuzlarına aldığı büyük sorumluluğa dikkat çekti. Obama'nın Cumhuriyetçi Parti'nin kalesi olarak bilinen bazı yerleri de uzun yıllardan bu yana ilk kez ele geçirdiğini yazan Times, ekonomiyi birinci öncelik olarak gören seçmenler arasında da Obama'nın büyük bir oy çoğunluğuyla McCain'in önüne geçtiğine dikkat çekti. Times gazetesi ayrıca, "Dünkü tarihi seçimler sadece bir Amerika'nın enerjisinin, heyecanının ve beklentilerinin değil, aynı zamanda tarihin yol ayrımında bekleyen bir ülkenin korkularının da bir göstergesiydi." yorumunu yaptı.

  DAİLY TELEGRAPH:

  Obama'nın zaferini bir dönüm noktası olarak değerlendiren Daily Telegraph gazetesi ise, seçim kampanyasına iki yıl önce başlayan Obama'nın ırk eşitliği için mücadelenin olduğu bir ülkede başkan seçilmesinin bir dönüm noktası olduğunu yazdı. Telegraph ayrıca, "Obama'nın Kenyalı bir baba ve Amerikalı bir annenin çocuğu olarak 1961 yılında doğduğunda birçok Amerikan eyaletinin farklı ırklar arası evliliği yasakladığını ve 4 yıl sonra ise siyahilerin vatandaşlıktan çıkarıldığı bir dönemde dünyaya geldiği" ifadelerini kullandı.

  BBC:

  47 yaşındaki Barack Obama, ABD tarihinin ilk siyah başkanı seçildi ve kampanyasında vaadettiği değişim şansını artık yakaladıklarını söyledi. Demokrat Senatör Obama, Chicago'daki Grant Park'ta düzenlenen büyük kutlamaya katılan 125 bin destekçisi önünde bir zafer konuşması yaptı. Kampanyaları süresince vaadettikleri hedefe ulaşacaklarını belirten Obama, ABD'yi tüm farklılıklarıyla bir araya getireceğini söyledi.

  LİBERATİON

  Liberation gazetesi, "ABD'de değişim zamanı" başlığıyla verdiği haberde, seçimlere tarihi bir katılım oranı yaşandığını yazdı ve yeni başkanın göreve başlar başlamaz çok ciddi sorunlarla boğuşmak zorunda kalacağını bildirdi.
  Gazete, Barack Obama'yı özellikle içeride ekonomi, konut, sağlık ve göç sorunları, dışarıda ise Afganistan, Irak, İran gibi dosyaların beklediğini yazdı.

  NEW YORK TİMES

  Obama'nın Bush yönetiminin bankaları kurtarma planının kontrollü, şeffaf ve adil yürütülmesini sağlamak için hemen harekete geçmesi gerektiğini de ifade eden gazete, ''iklim değişikliğini yıllardır reddeden ABD'nin artık bu konuda başı çekmesi gerektiğini ve ülkenin yeni, temiz enerji üretme, sera gazlarını ve yabancı petrol kaynaklarına olan bağımlılığını azaltması'' gerektiğini yazdı.

  ''Annesi beyaz, babası siyahi olan ve zengin olmayan büyükanne ve büyükbabası tarafından büyütülen Barack Hussein (Hüseyin) Obama isimli bir Amerikalının 44. ABD başkanı olarak seçilmesinin'' tarihi önemi olduğunu belirten gazete, Obama'nın tahminlerin aksine önce ''başkanlığı çok fazla isteyip yolunu şaşıran Hillary Clinton'u'' ardından da '' kızgınlık ve korkuya dayalı bir kampanya izleyip ilkelerini terk eden John McCain'i'' yendiğini kaydetti. kaynak

Benzer Konular

 1. Kız Obama baksana biraz!
  mopsy Tarafından Fotoğrafçılık Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 14-03-2012, 02:22 PM
 2. Kraliçe Elizabeth, Obama ve Erdogan ölmüşler
  Attila Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 20-11-2010, 09:10 PM
 3. Obama Apollo 11 mürettebatıyla buluştu
  mopsy Tarafından Astronomi Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-07-2010, 12:02 AM
 4. Obama'dan obeziteye karşı
  mopsy Tarafından Diyet ve Dengeli Beslenme Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 10-02-2010, 10:01 AM
 5. Obama'ya Mektup
  sebahat35 Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-11-2008, 02:28 AM
Yukarı Çık