Gösterilen sonuçlar: 1 ile 9 Toplam: 9
 1. #1
  güney
  Misafir..

  ABD donanması Rusya'ya karşı boğazlardan geçiş hakkı istiyor!

  ABD Türkiye’yi Kafkaslar’da büyük bir belanın içine çekmeye çalışıyor. ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Bryan Whitman, Amerikan donanmasına bağlı bazı gemilerin Gürcistan’a “yardım” götürebilmek için Boğazlar’dan geçişine ilişkin düzenlemeler hakkında ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, Türkiye ile temasta bulunduğunu açıkladı. ABD donanmasının Karadeniz’e geçişlerine izin vermenin Kafkaslar’daki savaşa dahil olmak anl***** geleceği açık. Bilindiği gibi Türkiye 1. Dünya Savaşı'na girişinin kritik adımı Rusya’yı bombalamaya giden Alman donanmasına Boğazlar’dan geçiş izni vermesi olmuştu.

  ABD’nin bu “ölümcül talebi” bugün açıkça dile getirildi. Pentagon sözcüsü Bryan Whitman, Gürcistan’a “yardım malzemesi” götürmesi planlanan Amerikan donanmasına bağlı gemilerin Boğazlar’dan geçişi için Türkiye ile görüşmelerin başladığını duyurdu.

  Son günlerde Türkiye medyasındaki Gürcistan’a dair sefalet görüntülerinin yayınlanması gemilerin geçişine “insani yardım” adı altında meşruiyet sağlanmaya çalışılacağı intibası yaratıyor. Ancak ABD medyası bile konuyu Rusya’ya yönelik “askeri mesaj” olarak tartışıyor. Zira ABD donanmasının Karadeniz’deki varlığının Rusya tarafından Doğu Avrupa’da kendisine karşı geliştirilen füze kalkanı projesinden bile açık bir tehdit olarak algılanacağı açık. Bazı kaynaklar talebin NATO'nun Karadeniz'de kalıcı bir varlığı yolunda önemli bir adım olduğunu dile getiriyorlar.

  Montrö sözleşmesine göre, Karadeniz’e kıyıdaş olmayan ülkelerin Karadeniz’de aynı anda bulundurabileceği donanma gemilerinin ağırlığı 45 bin tonu aşamıyor. Öte yandan Türkiye’ye sık sık sert çıkmasıyla tanınan Cumhuriyetçi milletvekili Mark Kirk ültümaton tarzından bir açıklama yayınlayarak Türkiye’nin iki hastane gemisine acil geçiş izni vermesini istedi. Cumhuriyetçi başkan adayı John McCain de Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattının kontrolünün Rusya’ya geçmesi durumunda, bunun dünya enerji piyasasına büyük etkisinin olacağını söyleyerek Türkiye’ye de ince bir mesaj gönderdi.

  Montrö anlaşmasının kısıtlayıcı maddelerinin ABD gemilerinin geçişine dair sorun yaratması karşısında AKP hükümetinin nasıl bir tavır takınacağını dikkatle izlemek gerekiyor.

  Sendika.Org (NTV'deki verilerden faydalanılmıştır)


  ABD donanması Rusya'ya karşı boğazlardan geçiş hakkı istiyor! :: www.sendika.org

 2. #2
  Kıdemli Üye onuc13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Yaş
  46
  Mesaj
  559
  Rep Gücü
  2430

  Cevap: ABD donanması Rusya'ya karşı boğazlardan geçiş hakkı istiyor!

  Türkiye'nin, ABD gemilerine geçiş izni vemesi, Rusya ile olan bütün müspet diplomatik ilişkileri tehlikeye sokacağı gibi Amerika'nın karanlık hedeflerine de basamak teşkil edecektir.
  Temennimiz, askeri harekat için hiçbir şekilde kendi topraklarımızı kullandırılmaması yönönünde...

 3. #3
  Aktif Üye Bay X - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  İSTANBUL
  Mesaj
  2.170
  Rep Gücü
  37029

  Cevap: ABD donanması Rusya'ya karşı boğazlardan geçiş hakkı istiyor!

  Türkiye son zamanların en parlak dönemini yaşıyor iyi niyeti,yardımseverliği ve uzlaşmacı tavrı büyük takdir topluyor ilk evvelinde Suriye ve İsrail arasındaki mutabakata imzasını atması ve arabuluculuk rolünü başarıyla üstlenmesi takdire değer bir süreç ayrıca son zamanların Ortadoğudaki Prensi Türkiye, Rusya ve Gürcistan arasında ABD tohumu ekilerek kışkırtılan Gürcülerin Osetya'ya saldırması sonucunda Rusya ile patlak veren savaşın subap vazifesini Türkiye görmüştür nabzı kontrol altında tutup sürekli tansiyonu düşürmesi her iki tarafa ılımlı politikaları ile kendini saydıran ve savaşın ilk diplomatik atağını Dünya'da eşi benzeri olmayan bir süratle gerçekleştirmesi Tüm Dünya'nın ilgisini Türkiye'ye çekmiştir eşi benzeri yok diyorum çünkü malumunuz Nato ve Birleşmiş Milletler uyurken büyük ders verildi tüm Dünya'ya ayrıca Sırp Katliamında bile diplomatik ataklar sonuçsuz kalmıştı..Diplomasimizi ne kadar hızlı yürüttüğümüz Barışçıl mesajlar aşıladığımız fakat birilerine ders verdiğimiz bir süreç idi Rusya,İran gibi ülkelerle yapılan anlaşmalar birbirlerine kenetlenmeleri birilerinin gözünü korkutmuştur nitekim Türkiye bu tavrını sonuna değin sürdürmeli bir yandanda ABD'ye karşı nabza şerbet dökmeyide iyi beceriyoruz Türkiye son dönemde yapmış olduğu diplomatik ataklarla adını en çok söz ettiren ülke konumunda olmakla kalmadı Ortadoğu'nun Bölgesel Kuvveti olduğunu bariz şekilde vurguladı..

  Gelelim ABD'ye yapmış olduğumuz enerji anlaşmalarına karşı çıkan boykot eden sonuç itibariyle yaptığının mızıkçılık olduğunu perçinleyen bir konumda.. Gürcistan'a ara gazı vererek kışkırtan eski Sovyet Komünizminin kalıntılarını taşıyan Gürcü Lider Saakaşvili terör estirerek Halk Kahramanı olmaya çalışması ve ülkesini başına yıktırması ABD'nin oyunuydu şimdi ise Boğazlardan geçireceği yardım maksatlı Askeri Gövde gösterisinin emeline ulaşmayacağını zannediyorum zira Hükümet bu ılımlı ve Politika ve Diplomasisini zedelememek adına bu kararın altına imza atmamalı..

 4. #4
  güney
  Misafir..

  Cevap: ABD donanması Rusya'ya karşı boğazlardan geçiş hakkı istiyor!

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Robert Wood, Türkiye'nin, Gürcistan'a insani yardım malzemeleri taşıyan 2 Amerikan donanma gemisinin Karadeniz'e geçişine onay verdiğini ve bu gemilere bir Amerikan sahil güvenlik gemisinin de eşlik edeceğini söyledi.

  Wood, açıklamasında, “Türkiye, Gürcistan'a insani yardım taşıyacak 3 geminin Karadeniz'den geçişini onayladı. Bu gemiler, 2 Amerikan donanma gemisi ve bir Amerikan sahil güvenlik gemisinden oluşacak” dedi.


  Türkiye, ABD gemilerine izin verdi :: www.sendika.org

  Sizce bu kadar masummu...???

  "insani yardım" İnandık....

 5. #5
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: ABD donanması Rusya'ya karşı boğazlardan geçiş hakkı istiyor!

  agir silahlari hicbir sekilde ucakla tasiyamazssiniz. ama gemiler cok buyuk tonajdaki malzemeleri tasirlar. Insani yardim gemileri adi altinda cok sey olabilir.
  Eger Turkiye kuba ya insani yardim gemisi gonderse idi ,o geminin ici COAST GUARD didik didik aranir, musade bile edilmezdi.bilgisayar joystiki elimizden kaydi kusura bakmayin bombaladik istemeden olurdu.Truva ati gercek bir efsanedir.

  borusu kuvvetli olanin sesi butun herkesi bastirir. Turkiye montreaux sozlemesini kirarak tarafsizligini yitirmistir. bundan sonra olacaklar buyuk devletlerin dogrultusunda olacaktir.
  ne kadar arabulucu olsaniz da siz yonlu bir tarafsiniz. kendi iradeniz yok demektir baskiya boyun egilince barisa hizmet ettim,benim haberim yoktu demek cok zor. Turkiye artik bir istese de istemese de bir taraf olmustur (ruslar boyle dusunur)
  gelismeleri gorecegiz. Ticaret hayati baris olan yerleri sever, bu yuzden bircok mutesebbis artik turkiyede degildir.bu planlar onceden yapilmis olmali.ortada bir satranc oyunu var

 6. #6
  Aktif Üye carloss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  1.712
  Rep Gücü
  28877

  Cevap: ABD donanması Rusya'ya karşı boğazlardan geçiş hakkı istiyor!

  Amerika ve insani yardım....... Ben çokta yoruma gerek görmüyorum bu hususta. Ayrıca ses çıkaratacak basireti de görmüyorum, kim bilir ne ayak oyunları dönüyor dönecektir.

 7. #7
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.462
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Cevap: ABD donanması Rusya'ya karşı boğazlardan geçiş hakkı istiyor!

  Ya ABD gemileri Rusya'yı vurursa!

  ABD'nin insani yardım amacıyla hastane tipinde iki savaş gemisini Türkiye üzerinden Gürcistan'a göndermek istemesi akıllara Osmanlı Devleti'ni yıkan iki gemiyi (Yavuz ve Midilli olayını) getiriyor

  Yavuz ve Midilli olayı nedir?”

  Yavuz ve Midilli aslında Goeben ve Breslau adlı iki Alman savaş kruvazörü. Haziran 1914 başlangıcında, Goeben Hayfa’da, Breslau, Arnavutluk tahtına seçilen Alman prenslerinden David’i desteklemek amacıyla öteki büyük Avrupa Devletleri ile birlikte, Dranç limanında bulunuyordu. Avusturya veliahdının öldürülmesi ile siyasal durumun gerginleşmesi üzerine Goeben Pola limanına gitti. Orada görevini Moltke muharebe kruvazörüne devredecekti ancak şartlar elvermedi. Breslau ile Brindizi açıklarında buluştu, İtalya’nın Messina limanına girdi. Geoben Albay Akerman, Breslau ise Yarbay Kefler’in komutasında idi. Bu iki gemiye Amiral Souchan komuta ediyordu.

  Amiral Souchan Messina Boğazı’ndan gizlice çıkarak, Korsika ile Sardunya arasındaki Bonifacio Boğazına yol verdi. Her an Fransa ile harbin başladığı haberini bekliyordu. Beklenen telsiz haberi geldi. Breslau Bon limanını, Goeben Philippeville limanını bombaladılar. Daha sonra iki gemi buluşarak Messina limanına yol verdiler. Messina’dan çıkışı ile Çanakkale Boğazı’na girinceye kadar yapılan harekatı Amiral Souchan yönetti.

  “İngilizler iki geminin peşinde”

  Bir Ağustos gecesi donanmasıyla Malta’dan hareket eden İngiliz Amirali Milne, Alman gemilerinin peşine düştü. Üç günlük sürekli bir kovalamacadan sonra gemileri elden kaçırdı. Alman gemileri 10 Ağustos’ta Boğaz’dan içeri girerek Çanakkale önüne demirlediği halde İngiliz Donanması ancak ertesi sabah Boğaz
  önüne gelebildi. Kendisine izin verilmeyen Milne, Çanakkale Boğazı’nı zorlamak istedi. O zamanın ABD Büyükelçisi Morgenthau anılarında “Eğer Osmanlı, İngilizler’e izin verip Alman gemileri batırılsaydı Türkiye Birinci Dünya Savaşı’na girmezdi” yorumu dikkat çeker.

  “Osmanlı gemileri satın aldı”

  Gemilerin daha sonra Osmanlı tarafından satın alındığı belirtilerek kriz yatıştırılmaya çalışılır. Belgelere göre iki gemi halktan toplanan para ile 7.5 milyon İngiliz lirasına mal oldu. 16 Ağustos 1914 günü Goeben gemisi “Yavuz Sultan Selim”, Breslau, “Midilli” adını alarak Türk bayrağı çektiler ve Alman mürettebat başlarına birer kırmızı fes giydiler. Boğazlardan geçmek isteyen Fransız ve İngiliz ticaret gemileri durdurularak, Kilitbahir ve Çimenlik arasına demirletildiler. Böylece Osmanlı Savaş Gemileri Alman Amirali Souchon’un yönetimine teslim edildi. Bu tarihlerde, alman ordularının Doğu ve Batı Cephelerinde başarısızlığa uğraması, Almanların, Türkiye’yi biran önce harbe sürüklemek için, gittikçe artan ısrarlarına neden oluyordu.

  “Osmanlı değil, Almanlar Rusları bombaladı”

  20 Eylül’de Breslau ve üç torpidobot İstanbul Boğazı’nı geçtiler. Amiral Souchan komutasındaki tüm filo, Marmara Denizi’nde yapılması mümkün olmayan atışları yapmak bahanesi ile gerçekte Rus savaş gemilerine rastlamak ümidi ile Anadolu’nun kuzey kıyısına gittiler. Yavuz ve Midilli, Rusya’nın Sivastopol, Odesa ve Theodosia şehirlerini top ateşine tuttular. 29 Ekim’de bir telsiz haberi Osmanlı bakanlarına, Karadeniz’de tatbikat yapan Türk - Alman Deniz Kuvvetlerine Rus filosunun alçakça taarruz ettiğini ve buna misilleme olarak bazı limanların bombalandığını haber verdi. Osmanlı yıkılışının adımını böylece başlatmış oldu.
  (asha)
  NOT: Gürcistan'a yardım amacıyla gönderilen iki savaş gemisi boğazdan geçmiş. Krize neden olan gemiler artık Karadeniz'de...

 8. #8
  Aktif Üye carloss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  1.712
  Rep Gücü
  28877

  Cevap: ABD donanması Rusya'ya karşı boğazlardan geçiş hakkı istiyor!

  Hadi komplo teorileri kuralım , zihin antremanı olur. Gürcistanı savaş için gazlayan kim ? Amerika. peki şimdi Türkiye yi şimdi bu duruma sokan kim amerika , peki putin ve bush ikisi nerdeydi :) olimpiyatlarda , olimpiyatlarda bu iki lider neler konuştu ? acaba bush dedimi putine bak çekilmezseniz savaş gemilerini yollarım :) acaba ne dedi ? bu kaos Türkiye yi görünmez bir kuyuya çekme çabası olabilir mi ? ırakta yapamadıklarını şimdi mi yapacaklar.

 9. #9
  Altın Üye (Haziran 2008) Y.E.K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Nerden
  MATRİKS'den
  Yaş
  43
  Mesaj
  587
  Rep Gücü
  2926

  Cevap: ABD donanması Rusya'ya karşı boğazlardan geçiş hakkı istiyor!

  Yemez,hayvan terli...

Benzer Konular

 1. Yorum: 13
  Son mesaj: 12-07-2017, 10:30 PM
 2. Rusya'nin 7 harikasi
  mopsy Tarafından Turizm Gezi Seyahat Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 29-11-2011, 10:06 PM
 3. Rus donanması Suriye sularında
  mopsy Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 24-11-2011, 12:28 AM
 4. Yorum: 19
  Son mesaj: 09-10-2010, 09:16 PM
 5. Osmanlı Donanması
  mopsy Tarafından Günün Fıkrası Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-04-2010, 01:38 PM
Yukarı Çık