Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Kıdemli Üye sheytan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Yaş
  29
  Mesaj
  797
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  112

  Atatürk heykellerini mahkemeye taşıyor

  Heykel sanatının duayenlerinden Mehmet Aksoy, olur olmaz yere dikilen, sanat değeri taşımayan Atatürk heykellerinin kaldırılması için mahkemeye gidiyor.

  Büyük Menderes Deltası çevresinde 3 bin yıllık ortak geçmişi olan Didyma, Milet, Priene, Magnesia, Myus ve Heraklia gibi antik kentlerin, Doğanbey, Akköy, Yoran gibi kültürel zenginliklerin, Bafa Gölü Milli Parkı ve Diler Yarımadası gibi doğal güzelliklerin toplandığı uygarlıklar deltasında tarih ve sanat buluştu. Didim Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı “1. Meandros Festivali” kapsamında düzenlenen heykel sempozyumunun konukları arasında yer alan, heykel sanatının duayenlerinden Mehmet Aksoy, burada Atatürk heykelleri üzerine de ilginç açıklamalar yaptı.

  Mehmet Aksoy, ülkemizde heykel geleneğinin tam yerleşemediğinden yakındı.

  “HEYKEL KÜLTÜRÜMÜZ YOK”

  Heykel fikrinin aşılanmaya başlandığını, artık insanların bir form dünyasına girdiğini belirten Aksoy, “En azından ‘bu nedir’ diye bile sorsalar, bence bu heykel dünyasına giriştir, meraktır. İnsanlar ‘Bu ne, ben anlamıyorum’ diye başlıyor. Çünkü böyle bir kültür alınmamış, heykel kültürümüz çok bakir, neredeyse yok. Bu kültür Atatürk’le eşdeğer. Onun için bu tür sempozyumların, form dünyasına girişte çok önemli olduğunu düşunüyorum” dedi.

  ”HEYKEL DİYEMEYECEĞİM”

  İnsanların her yerde heykel diye Atatürk’ü gördüğünü söyleyen Aksoy, bunun Türk heykeline zarar verdiğini, çünkü gördüklerinin heykel olmadığını belirtti: “Bence Atatürk heykelleriyle Atatürk fikri çok zedeleniyor. Çünkü insanlar buna heykel diye bakıyorlar ve tabii ki heykel değil bunlar. Sanatsal hiçbir değer taşımıyorlar. Sanatsal bir endişeyle yapılmamışlar çoğu tüccar kafasıyla, para kazanmak, bir yerlere bir şey dikmiş olmak için yapılmış. Bunu diktirenler de zaten sanatsal bir şey beklemiyorlar. Üç boyutlu olan her şey sanki heykelmiş gibi... O bir tasvir, yasaksavar gibi bir şey... Bu yüzden hem Türk heykeli büyük zarar görüyor, hem de Atatürk ... Sanatsal değer taşımayan bu heykeller, Atatürk’ün imajını zedeliyor: Proporsiyonu bozuk, hiçbir plastik etkisi yok, hiçbir mekânı yok ama olur olmaz yerlerde var...”

  ”ATATÜRK KAŞA GÖZE İNDİRGENMEMELİ”

  “Burada amaç sanatın kalitesini yükseltmek. Atatürk heykelinin de bir sanatsal değeri olmalı. Atatürk yorumlanmalı. Bence Atatürk kaşa göze indirgenmemeli” diyen Aksoy, birçok kişinin de kendi gibi düşündüğünü söyledi: “Basbayağı kötü heykeller. Espri konusu olmuş artık gördünüz mu bacakları şöyle, eli böyle, kafasının proporsiyonu bozuk... Komedi unsuru olan şeyler duruyor orada. Ve biz bunlara bakıyoruz ve Atatürk’ü seviyoruz. Bu çok kötü bir şey. Atatürk’e en büyük düşmanlığın yapıldığı 12 Eylül döneminde en çok sayıda Atatürk heykelinin dikildiğini hatırlatmak isterim. Bu da ilginç bir şey. Bununla bence Atatürk fikri, imajı, büyüklüğü küçültülüyor. Gerçekten böyle saygı duyulan bir şeye, saygıdeğer birşeyler yapmak gerek. Sanatsal değer taşıyan bir şey yapmak gerek.”


  BU HEYKELLERİ KALDIRTMA DAVASI

  Bu durumun senelerdir kendisine dokunduğunu ifade eden Aksoy, mahkemeye gidip, ‘Atatürk’e, Cumhuriyet’e saygısızlıktır’ iddasıyla bunları kaldırtmak için dava açacağını söyledi: “Bu imajın iyileşmesini, güzelleşmesini ve Atatürk’e layık sanatsal değer taşıyan heykellerin Türkiye’ye dikilmesini istiyorum. Bunun için de mahkemeye gitmeyi düşünüyorum. Buna belki birtakım sanatçı arkadaşlarımız da imza verir. Burada amaç hem sanatın kalitesini yükseltmek, hem Atatürk’ü böyle yerlerde sürünür halden kurtarmak.”
  Kaynak: ntvmcnbc

 2. #2
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: Atatürk heykellerini mahkemeye taşıyor

  sadece atatürk heykelleri değil. Heykelcilik. heykel sanatı Türkiyede yozlaşmış durumda.
  Toplumumuzda malesef, Heykeller inanç yönünden bir PUT ile özdeşleştiriliyor. inançsızlık korkusu var olduğundan. heykel sanatı ile alakamız yok. bir viyana fransa ya güzellik katan heykellerdir. şehrin sembolü haline gelmiştir. dünyanın en güzel yerleri sanat eserleri olan yerlerdir. heykeller birer put değil sanattır.
  yabancı ülkelere gidince daha iyi anlıyorsunuz.

  her şehrin bir sembolü var. Türkiyeye inat müslüman ülke malezyanda borneo adasında kuching adı altında büyük şehir var Kedi heykelleri ile doludur. şehrin adı da Kuching= kedi dir demekki insan düşüncesine göre değişiyor. bu şehir çok turist çeker. sebebi de yaşamaya değer olması ve sanatının olmasıdır.

Benzer Konular

 1. Mahkemeye gitmeden kart aidatınızı alın!
  zekaikc Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 08-11-2012, 12:17 AM
 2. 8 yıldır ikizini karnında taşıyor
  İnci Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-05-2010, 03:26 PM
 3. Yorum: 6
  Son mesaj: 01-10-2009, 10:02 PM
 4. Kaldırın Kadın Heykellerini
  SOSYALİST Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 86
  Son mesaj: 30-07-2009, 09:03 PM
 5. Bu belirtileri taşıyor musunuz ?
  Nil@y Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-04-2008, 09:39 AM
Yukarı Çık