Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümetine karşı yargıçların ve askerlerin desteklediği saldırı önemli bir boyuta ulaştı. Anayasa Mahkemesi, iktidar partisi AKP’ye karşı Başsavcının ülkeyi islamlaştırma iddiasıyla açtığı davayı görüşmeye başlarken, polis aralarında emekli generallerin de bulunduğu bir grup laikçiyi, hükümete karşı darbe girişiminde bulundukları gerekçesiyle tutukladı. Eğer başsavcının tezi (...) Anayasa Mahkemesince kabul görürse, AKP kapatılacak ve aralarında Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın da bulunduğu yöneticileri siyasetten men edilecek.

Türkiye’yi ve Avrupa’yı yakından etkileyecek bu anayasal krizde masum taraf yok ama burada bir parça mantık varsa, mantığın büyük bölümü Başbakan Erdoğan’ın orta sağ hükümetinden yana. İktidarını, büyük bir aç gözlülükle, devletin anahtar mevkilerine muhafazakar ve dinci kökenleri bulunan kişileri, Devlet Başkanlığına da tarafsızlığı kuşkulu Abdullah Gül gibi bir kişiyi getirmesine karşın. Ülkede ardarda iki seçim kazanmış, ılımlı islami kimliğiyle siyasi manzarayı altı yılda değiştirmiş, önemli demokratikleşmeleri ve ekonomik başarıları gerçekleştirmiş bir hükümete karşı, bazı eski mensuplarının tutuklanmalarının da ortaya koyduğu gibi, dokunulmaz bir kast oluşturan askerlerin de göz yummasıyla şimdi bu yargısal saldırı yürütülüyor. Türkiye gibi müslüman ancak anayasası gereği laik bir ülkede, kendilerini, Atatürk’ün miras bıraktığı din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasının bekçisi görenler, iktidarın AKP gibi kırsal ve dinsel kökenleri olan bir parti tarafından ele geçirilmesini bir türlü içine sindiremiyor.

Anayasa Mahkemesi, en azından gelecek aya kadar kararını vermeyecek. Ancak yargıçlar AKP’nin kapatılmasına hükmederlerse, tek seçim yolunun genel seçimler olacağı açık. Bu seçimlere AKP yeni bir kimlikle, belki de şimdiki liderleri geri planda çalışarak girecek. Ne kadar gerçeküstü görünürse görünsün, böyle bir senaryo Türkiye’yi çağdaşlaşma ve Avrupalılaşma çabalarında, en az on yıl geriye götürecek... “

kaynak Hispanatolia..

İşte Türkiye’ye en yakın ülkelerden biri olan ve çoğunluğuyla AB üyeliğine destek veren İspanyol kamuoyunu oluşturan önemli gazetelerden El Pais’in konuya genel bakışı bu yönde.


EL PAÍS : bu şekilde düşünüyor ya siz?