+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
1. Sayfa, Toplam 4 123 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 34

IQ seviyesi yükseldikçe Tanrı inancı azalıyor

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisi Vip Salonu Forumu IQ seviyesi yükseldikçe Tanrı inancı azalıyor Konusunu okuyorsunuz, Konu içeriği kısaca ->> Dini kurallara uymada gözlenen azalma, toplumsal zeka seviyesinin yükselmesiyle doğrudan bağlantılı mı? İngilizlerin saygın yayın organı Telegraph gazetesinin web sayfasında ...

 1. #1
  SMN
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye SMN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Sinop
  Mesaj
  918
  Blog Mesajları
  21
  Rep Gücü
  163

  IQ seviyesi yükseldikçe Tanrı inancı azalıyor

  Dini kurallara uymada gözlenen azalma, toplumsal zeka seviyesinin yükselmesiyle doğrudan bağlantılı mı?

  İngilizlerin saygın yayın organı Telegraph gazetesinin web sayfasında 12 Haziran günü akşam saatlerinde yayına giren haber geniş bir tepki yaratmış görünüyor.

  Habere göre, Ulster Üniversitesi kıdemli Psikoloji Profesörü Richard Lynn, entellektüel elit arasında yer alan kişiler arasında ateist olanların sayısının genel toplum ortalamasından daha yüksek olduğunu söyledi.

  Profesörün tezine göre, geçtiğimiz asırda dini kurallara uyulmada gözlenen azalma, toplumsal zeka seviyesinin giderek yükselmesiyle doğrudan bağlantılı. 21.Yüzyıl'ın şu döneminde hem Doğu'da hem Batı'da gözlenen dini uyanış ise, bu sürecin geriye doğru işlediğini gösteriyor.

  Akademik 'Intelligence' dergisinde yayınlanan makalede varılan sonuçlar bazı eleştirmenlerce 'aşırı basitleştirilmiş genellemeler' olarak yorumlandı.

  Daha önce yaptığı araştırmalarda zeka konusunu ırk ve cinsiyet gibi değişkenlere bağlayarak aradaki ilişkileri açıklamaya yönelik araştırmalar yürütmüş ve bu tarz 'dobra' çalışmalarıyla tepki toplamış olan Profesör Lynn, üniversite öğretim üyeleri arasında Tanrı'ya inananların genel toplum ortalamasından çok daha düşük olduğunun altını çiziyor.

  Kraliyet Akademisi tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada; İngiliz üniversitelerindeki öğretim üyelerinin yalnızca % 3.3'ü Tanrı'ya inanırken , İngiliz toplumunda Tanrıya inanan insanların oranı %68,5 olarak tespit edilmişti.

  1990'larda ABD'de yürütülen benzer bir çalışmada Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyeleri arasında Tanrı'ya inananların oranı %9 olarak bulunmuştu ki dindarlığıyla ünlü Amerikan toplumu geneliyle kıyaslandığında çok düşük bir oran bu.

  İngiliz bilim adamı Richard Dawkins'in geçtiğimiz dönemde yazdığı ve Türkçe'ye de çevrilen God Delusion (Tanrı Yanılgısı) adlı kitapta da akademisyenler ve sanatçılar arasında dinsel inançların toplumun geri kalanına oranla çok daha düşük hatta yok denecek kadar az olduğu vurgulanmaktaydı.

  Söz konusu kitapla ilgili bilgi için TIK'layın

  Kaynak ve Haberin devamı için tıklayınız

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Uzay:)
  Mesaj
  Çok:)
   

 3. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52574

  Cevap: IQ seviyesi yükseldikçe Tanrı inancı azalıyor

  Francis Bacon (1561-1626)
  Bilimsel metodun kurucularından olan ünlü bilim adamı Bacon güçlü bir imana sahip bir kişi olarak bilinmektedir. Francis Bacon, bilimsel araştırmaların, kişiyi Yaratıcı'ya yakınlaştırdığını şu sözleriyle ifade etmiştir:

  Hataya düşmemizi engellemek için çalışmamız gereken önümüzde iki kitap var, birincisi Allah'ın vahyi olan Kutsal Kitap, ikincisi O'nun gücünü ifade eden yaratılanlar.

  İlk önce Allah'ın isteklerini ve emirlerini açıklayan Kutsal Kitabı, sonra da O'nun gücünü gösteren varlıkları incelemeliyiz. Sonraki öncekine anahtardır. Bize mantığın ve konuşmanın genel kurallarını öğreterek ilahi emirlerin gerçek anlamını bilmemize yardımcı olur, aynı zamanda inancımıza yeni pencereler açar. Bize Yaratıcı'nın büyüklüğünü anlatır. Zira, O'nun sonsuz kudreti ve büyüklüğü, fiillerinde ve yarattığı varlıklar üzerinde açıkça görülmektedir.55


  Galileo Galilei (1564-1642)

  Galilei’nin yazımını 1629 yılında tamamladığı Büyük Dünya Sistemleri Konusunda Diyalog isimli kitabının baş sayfasıydı. (yanda)


  Galileo Galilei, teleskop kullanarak gökyüzüne bakan ilk kişidir. Galilei, hem Dünya'nın yuvarlak olduğunu söylemiş, hem de Ay'daki karanlık bölge, kraterler ve tepeleri ilk ortaya çıkaran kişi olmuştur. Bilime yaptığı bu büyük hizmetlerle tarihte önemli bir yeri olan Galilei, duyuların, konuşma yeteneğinin ve zekanın insanlara Allah tarafından verildiğine ve bunların en iyi şekilde kullanılması gerektiğine inanıyordu. Doğanın bir Yaratıcı tarafından tasarlandığının her haliyle açık olduğunu savunuyordu. "Tabiat hiç şüphesiz Allah'ın hiç vazgeçemeyeceğimiz, okunması gereken diğer bir kitabıdır" diyen Galilei, Allah'ın Kitapları ile yarattıkları arasında hiçbir çelişki olamayacağını, çünkü her birinin Allah tarafından yaratıldığını söylüyordu.56

  Galilei, hem Dünya'nın yuvarlak olduğunu söylemiş, hem de Ay'daki karanlık bölgeyi, kraterleri ve tepeleri ortaya çıkaran ilk kişi olmuştur. Altta: Galilei'nin kullandığı ilk teleskoplardan ikisi. Bu iki teleskop günümüzde Floransa'da sergilenmektedir. Detay resimde ise teleskobun konveks camı görülmektedir.


  Johannes Kepler (1571-1630)

  Astronomi biliminin kurucusu olan Kepler, gezegenlerin hareketlerini, güneş sisteminin uzaklığını hesaplamış ve yıldız hareketlerinin haritasını gösteren ilk astronomik takvimi yayınlamış büyük bir bilim adamıdır.

  Bu güçlü bilimsel kişiliğinin yanında Kepler, aynı zamanda evrenin bir Yaratıcı tarafından yaratıldığına inanmıştır. Neden bilim ile uğraştığını soranlara Kepler'in cevabı, daha önce de belirttiğimiz gibi "Yaratıcı'nın eserlerindeki lezzeti tatmak için" olmuştur.


  Johannes Baptista von Helmont (1579-1644)

  Helmont, gaz kimyası ile kimya fizyolojisinin kurucusu olan ve termometre-barometreyi keşfetmiş ünlü bir bilim adamıdır. Dindar kişiliği ile tanınan Helmont için ünlü yazar Walter Pagels, bilimsel çalışmalarında dini inancından güç aldığını yazmıştır.62  Blaise Pascal (1623-1662)
  Pascal, fizik alanında da önemli keşifler yapmıştır. Örneğin atmosfer ve sıvı mekaniği hakkında araştırmaları olan Pascal, atmosferde yüksekliğe göre değişen bir basınç olduğunu keşfetmiştir.
  Bilim tarihinde çok önemli bir yeri olan Pascal, inançlı bir bilim adamıdır. Pascal sözlerinde Allah'ın, matematikten elementlerin düzenine kadar herşeyin Yaratıcısı olduğunu söyleyerek, Allah'ın sonsuz gücünü ifade etmiştir. 63


  John Ray (1627-1705)

  Ünlü İngiliz botanikçisi John Ray inançlı bir kişiydi. Ona göre, "eğer insanoğlu yeryüzüne Allah'ın güzelliğini yansıtmak için getirilmişse, o zaman çevresinde yaratılmış olan her şeye dikkat etmeliydi". Bu düşünceyi kendisine prensip edinen Ray, çok genç yaşta bilimsel araştırmalar yapmaya yöneldi. Hem botanikte hem de hayvan biliminde zamanının en büyük otoritelerindendi. Ray, Allah'ın yaratışındaki sonsuz aklı anlattığı bir kitap yayınladı. Bu çalışmada Ray, binlerce türdeki bitki, böcek, kuş, balık ve benzeri canlıyı tanıtarak, doğanın bir Yaratıcı'nın varlığını gösterdiğini anlattı. Kitabında Ray şöyle diyordu: "Başta bütün işler Allah tarafından yaratıldı, sonra bugüne kadar O'nun tarafından muhafaza edildi ve hala ilk yaratıldıkları gibiler."


  Robert Boyle (1627-1691)
  Modern kimyanın kurucusu olan Boyle, bilimde çığır açan birçok keşfin sahibidir. Bunlara örnek verecek olursak; Boyle, gazların havadaki basıncı ile havanın hacmi arasında bir ilişki olduğunu ortaya çıkarmış ve böylece bugün "Boyle Kanunu" olarak bilinen prensipler meydana gelmiştir.
  Boyle konuşmalarında ve yazılarında sık sık bilimle Allah inancının yan yana olması gerektiğini vurgulamıştır. Boyle bir mektubunda şöyle demiştir:

  Şanı, tabiatı yaratana verin...İnsanlığa iyilik getirmek için bilgiyi kullanın. 66


  Antonie von Leeuwenhoek (1632-1723)

  Leeuwenhoek, bakteriyi ilk kez keşfeden bilim adamıdır. Gözlüklerini büyüteç gibi kullanarak kumaşları incelemeye başlayan Leeuwenhoek, gördükleri ilgisini çekince diğer büyüteçleri üretmiş ve böylece mikroskobuyla ilk bakteriyi tanımlayan kişi olmuştur.

  Bir Yaratıcı olmaksızın, kendi kendine var oluş fikrini çürütme amacı onu çok önemli bilimsel araştırmalar yapmaya yöneltmiştir. Bu amaçla, hayvanlar ve bitkilerin beslenme sistemi, üreme, bitkilerde besin transferi, yine bitkilerin farklı yapı ve bölümleri ile kan hücreleri üzerinde araştırmalar yapmıştır. Kılcal damarlar üzerinde çalışarak kan hücrelerinin geçişini gören ilk bilim adamıdır. Ondan önce kimse kasların liflerden oluştuğunu bilmiyordu.68  Isaac Newton (1642-1727)
  Newton bilimde çığır açan bu buluşlarının yanı sıra, ateizmi reddeden, Yaratılışı savunan ciddi eserler yazmış, "Yaratılış tek bilimsel açıklamadır" düşüncesini savunmuştur. Newton, mekanik evrenin kendi deyimiyle "bu hiç durmaksızın çalışan dev saatin" ancak güçlü ve üstün akıl sahibi bir Yaratıcı'nın eseri olabileceği gerçeğine inanıyordu.

  John Flamsteed (1646-1719)

  Ünlü Greenwich gözlem evinin kurucusu olan John Flamsteed, İngiltere'deki ilk astronomlardan biridir. Yaptığı sayısız gözlemden sonra teleskop çağının ilk büyük yıldız haritasını çıkaran Flamsteed, aynı zamanda bir din adamıydı.71  Ve bu yabancı bilim adamlarının dışında yukarıda ismini yazmadığım birçok müslüman bilim adamı...İbn-i Sina,Ali Kuşçu,Battani...Bunların hepsi inançlı kimselerdir.Ve hepsi insanlık adına önemli buuşlara imza atmış ZEKİ kimselerdir.
  Konu RABİA tarafından (16-06-2008 Saat 10:17 AM ) değiştirilmiştir.
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 4. #3
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye almuallim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesaj
  149
  Rep Gücü
  26

  Cevap: IQ seviyesi yükseldikçe Tanrı inancı azalıyor

  Richard Dawkins Evrimci bir bilim adamıdır.
  Yazdığı eserlerde varsayımlar çok yer tuttar.İsbat edemediği çok husus vardır.çEserlernde açmazlar ve çelişkiler vardır.
  Varsayımların bilimsel bir hakikat olarak ortaya konması,sanırım bunun üzerine bina edilenlerin de geçersizliğini isbat eder.


  Harun Yahya bu tip bilim adamı kılıklıların ipliğini pazara çıkarmıştır.

  Hakikatte,Allaha en yakın olanlar,"bilgin"insanlardır.Ku r'anın ifadesiyle,Allahtan en çok Alimler korkar.
  En azından biz böyle inanıyoruz.
  Şimdi bilim adamı kılıklı yobazlar bunun tersini iddia ediyorlar.
  İnanç nasip işi,

  Neylersin!
  Hani Peygamberimize de "sana bizim en alt seviyedekilerimiz inanıyor" demişlerdi ya,
  Bu çağdaş Putperestler de aynı şeyi söylüyorlar.
  Ha ortaçağ,ha 21. yüzyıl
  Devir değişse de,cehalet aynı cehalet.

 5. #4
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  49
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37782

  Cevap: IQ seviyesi yükseldikçe Tanrı inancı azalıyor

  Rabia ne yazik ki burda bircok hatalar var, Burada dunyaya isik tutmus bilim adamlari.
  bazi seyleri zordan soylemek zorunda kalmislardir. eger hepsinin ic yapsini incelerseniz

  Hemen hepsinin Bir engizisyon mahkemesine verilme sureci var. Din adamlari bilime karsi olmus cunku inandiriciligini kaybetmekten korkmustur. mesela bugunku insan klonlama deneyleri, bir sac kilindan hucre olusturdular bu gelkecekte dna ve insan yapma egilimlerine gitmektedir. Din adamlari daha once haşa dedikleri ile catismaktadir.
  kaldi ki her inanctan insanlar teknoloji ve bilimi korkunc sekilde kullanir.

  Galie Galileo : engizisyon mahkemesine verilmistir , gozlerinin kor olmasi tesaduf degildir.bir daha teleskopla ilgilenmesin bakmasin diye , kor olmustur
  Sonuna kadar ev hapsinde tutlmus

  Kopernik : katolik kilisesi Kopernik in dusuncelerini yasakliyor, ve hickimsenin inanmamasi icin genelge yayinliyor, Galileo zaten kopernikten etkilenmis
  o zamanlarda din damlari hep bilimadamlari ile catismis. yok etmeye calismis

  Isaac Newton ::
  zaten kraliyet din isleri ile ilgilenmistir. Buyuk bir bilimadaminin teorilerini calarak onu bildigim kadariyla korkunce hesaplar yapan kendi adina yayinlayan bir adamdir ilk once principia mathematica (matematik prensibi) icin calisir.
  john flamsteed diye birini kraliyet astronomi biormine aldirtarak edmund Halley in projelerin caldirtiyor(hirsizlik) ve yayinliyor sonra mahkemeye veriliyor
  daha sonra alman fiilozofla matematik difransiyel calismalari yapiyor Leibniz in calismalarini caliyor, ondan sonra Lebinize hak vermeyince Bagimsiz mahkeme kuruyorlar , mahkemede newton un adamlari var, ve Libnizi Newtonun eserlerini calmakla sucluyorlar.

  Kepler de ayni zamanda cikmis ve hemen hemen ayni akibetleri olmus

  bu yazilar ingiliz Kraliyet arsivlerinde var.


  Fransada Sanirim filozof ve TIP birlesiyor: cok meshur bilim adami engizisyon mahkemesi
  ile GIYOTIN boynunu kesme cezasi veriyorlar, Ogrencisine Boynu kesildikten 10 saniye sonra Goz kirpacagini soyluyor. Eger insan boynu kesildikten sonra beynin calismaya devam ediyor mu etmiyor mu diye. ogrencisinin onunde

  Ve bilim adaminin Boynu kesiliyor : kesik basinin 2 defa goz kirptigi goruluyor, Bu tarihe ve bilime geciyor, Insan boynu kesildikten 10 saniye sonra daha bilinc devam ediyor
  Ben devam edeyim: Sarayburnunda benzer kalintilari buldum Lagari hasan celebi dunyada roketle
  ilk ucan adam yeryuzne geri dondugunde sultan 4.murad tarafindan 70 akce ile odullendirliyor, tabii halk arasinda iken boyle. daha sonra adam kayboluyor. idam ettirildigi soylentisi halk arasinda olmus.ancak evliya celebi seyahatnamesi saraya bagli oldugu icin buna degimemis olabilir.

  Hezarfen ahmet celebi::ilk kanatla ucma denemesi yapan adam , bu ucustan sonra halk arasinda iken odullendiriliyor, daha sonra cezayire suruluyor , cezayire gidince mechul olarak oluyor, halk arasinda "" padişah bile uçamıyor,,sen nasıl uçarsın" diye idam ettigi soyleniyor.


  hemen hemen hepsinin inancla ilgili bir sorunu olmustur. adamlar vefat ettikten sonra degerlenince kabul etmislerdir. buluslar yapildiktan sonra dinsellige sokulmaya baslanmistir. aksini idda ettigin seyi kabul edip kendi kilifina uydurma olmus tabii ki cikar icin. biz de bilim adamlarimizi ovuyoruz ama nasil oldurulduklerini hesaba katmiyoruz.

  ama genel sonuca bakalim : Bilim adamlarinin aslinda inanci vardir. sadece din adamlari ile olan celiskisi. altta kalmak ve yeni teoriler getirerek insanlara daha fazla gercekci faydalar saglayacaklari yuzunden . ilgi odagi olduklarindan .Inanctaki populerliklerini veyahut kendilerinin ezilecegi korkusu yasayan otoritelerce inancsiz , inanca hakaret etti diye cezalandirilmislardir. inanci yonetenler o zaman da politika olarak kullanilmis ve saraylari etkilemistir siyaset yapmislardir.
  Konu orkuorkun tarafından (16-06-2008 Saat 01:15 PM ) değiştirilmiştir.

 6. #5
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52574

  Cevap: IQ seviyesi yükseldikçe Tanrı inancı azalıyor

  Alıntı orkuorkun´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Rabia ne yazik ki burda bircok hatalar var, Burada dunyaya isik tutmus bilim adamlari.
  bazi seyleri zordan soylemek zorunda kalmislardir. eger hepsinin ic yapsini incelerseniz

  Hemen hepsinin Bir engizisyon mahkemesine verilme sureci var. Din adamlari bilime karsi olmus cunku inandiriciligini kaybetmekten korkmustur. mesela bugunku insan klonlama deneyleri, bir sac kilindan hucre olusturdular bu gelkecekte dna ve insan yapma egilimlerine gitmektedir. Din adamlari daha once haşa dedikleri ile catismaktadir.
  kaldi ki her inanctan insanlar teknoloji ve bilimi korkunc sekilde kullanir.

  Galie Galileo : engizisyon mahkemesine verilmistir , gozlerinin kor olmasi tesaduf degildir.bir daha teleskopla ilgilenmesin bakmasin diye , kor olmustur
  Sonuna kadar ev hapsinde tutlmus

  Kopernik : katolik kilisesi Kopernik in dusuncelerini yasakliyor, ve hickimsenin inanmamasi icin genelge yayinliyor, Galileo zaten kopernikten etkilenmis
  o zamanlarda din damlari hep bilimadamlari ile catismis. yok etmeye calismis

  Isaac Newton ::
  zaten kraliyet din isleri ile ilgilenmistir. Buyuk bir bilimadaminin teorilerini calarak onu bildigim kadariyla korkunce hesaplar yapan kendi adina yayinlayan bir adamdir ilk once principia mathematica (matematik prensibi) icin calisir.
  john flamsteed diye birini kraliyet astronomi biormine aldirtarak edmund Halley in projelerin caldirtiyor(hirsizlik) ve yayinliyor sonra mahkemeye veriliyor
  daha sonra alman fiilozofla matematik difransiyel calismalari yapiyor Leibniz in calismalarini caliyor, ondan sonra Lebinize hak vermeyince Bagimsiz mahkeme kuruyorlar , mahkemede newton un adamlari var, ve Libnizi Newtonun eserlerini calmakla sucluyorlar.

  Kepler de ayni zamanda cikmis ve hemen hemen ayni akibetleri olmus

  bu yazilar ingiliz Kraliyet arsivlerinde var.

  Ben devam edeyim: Sarayburnunda benzer kalintilari buldum Lagari hasan celebi dunyada roketle
  ilk ucan adam yeryuzne geri dondugunde sultan 4.murad tarafindan 70 akce ile odullendirliyor, tabii halk arasinda iken boyle. daha sonra adam kayboluyor. idam ettirildigi soylentisi halk arasinda olmus.ancak evliya celebi seyahatnamesi saraya bagli oldugu icin buna degimemis olabilir.

  Hezarfen ahmet celebi::ilk kanatla ucma denemesi yapan adam , bu ucustan sonra halk arasinda iken odullendiriliyor, daha sonra cezayire suruluyor , cezayire gidince mechul olarak oluyor, halk arasinda "" padişah bile uçamıyor,,sen nasıl uçarsın" diye idam ettigi soyleniyor.


  hemen hemen hepsinin inancla ilgili bir sorunu olmustur. adamlar vefat ettikten sonra degerlenince kabul etmislerdir. buluslar yapildiktan sonra dinsellige sokulmaya baslanmistir. aksini idda ettigin seyi kabul edip kendi kilifina uydurma olmus tabii ki cikar icin. biz de bilim adamlarimizi ovuyoruz ama nasil oldurulduklerini hesaba katmiyoruz.

  ama genel sonuca bakalim : Bilim adamlarinin aslinda inanci vardir. sadece din adamlari ile olan celiskisi. altta kalmak ve yeni teoriler getirerek insanlara daha fazla gercekci faydalar saglayacaklari yuzunden . ilgi odagi olduklarindan .Inanctaki populerliklerini veyahut kendilerinin ezilecegi korkusu yasayan otoritelerce inancsiz , inanca hakaret etti diye cezalandirilmislardir. inanci yonetenler o zaman da politika olarak kullanilmis ve saraylari etkilemistir siyaset yapmislardir.

  ''Din'' adı altında bilim adamlarına yapılanların esasında 'din'' ile uzaktan yakından alaksı yoktur.

  İslam dini için konuşayım;

  ''İlim Çin'de dahi olsa gidip,alınız '' diyen bir peygamberin getirdiği din, ilimle çatışmaz.İslam teknolojik,bilimsel gelişmelerin karşısında değildir.


  Ayrıca,diğer bir önemli husus da şudur ki :

  Ateist bile olsa bilim adına,insanlık adına hizmetlerde bulunmuş,birini ''atesit'' olması hasebiyle ''buluşunu'' faydalı olduğu halde ''gereksiz,lüzumsuz,aptalca'' bulmak ne kadar büyük saçmalık ise, ''müslüman'' olduğu için buluşlar yapan birini ''zeka seviyesi düşük'' olarak göstermek de o kadar saçma ve cahilcedir. Çünkü her ikisi de 'inançlarından kendileri sorumludur.
  Konu RABİA tarafından (16-06-2008 Saat 01:39 PM ) değiştirilmiştir.
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 7. #6
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye Mehdikonya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  Konya
  Yaş
  35
  Mesaj
  127
  Rep Gücü
  99

  Cevap: IQ seviyesi yükseldikçe Tanrı inancı azalıyor

  "IQ yükseldikce Tanrı inancı azalıyor" Doğru tespit aslında. Akıl zaten kendinden üstün bir varlığı kabul etmez. Hepimiz için geçerlidir bu. Akıl, zeka doruklara ulaşmaya başlayınca sahibi için putlaştırılmış bir olguya dönüşür ve kendini en üstün kabul ederek Allah inancını ortadan kaldırır. O yüzdendir ki aslında dini konularda mantık yürütüp zekayı çok fazla devreye sokmak cidden inanca zarar verir. Çünki Allah'ın emirleri hakkında mantık yürütüp emirleri sorgulamak zaten zekanın putlaşmasıdır. Neyse konu çok uzayacak :)

 8. #7
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  912
  Rep Gücü
  19319
  Profesör Lynn'in argümanı daha çok dine olan inanç kaybından... Bu konuda katılırım fakat tanrı inancı söz konusu olduğunda, IQ seviyesi yüksek olup (kendisininde aksini iddia edeceğini sanmam :)) tanrıya inanan bilim adamları ve filozofları göz ardı etmek imkansız.

  Kaldı ki, istatistikte küçük oranı teşkil eden kesim muhtemelen teist. Diğer büyük oranı yalnızca ateistlerden oluşması bana inandırıcı gelmiyor. Mutlaka içlerinde büyük oranda agnostik var... Hatta deistler bile.

  Ve bu tür istatistikler bana savunulan görüş için daha çok prestij kazandırmaktan öte değildir. Bilim adamlarının ateist olması, gerçeklikten çok prestij katar ateizme.

  Elit kesimden halk'a indiğimizde ise; Evet halkın bir tanrıya, mehdiye, kısacası bir kurtarıcıya herşeyden çok, ihtiyacı var.

 9. #8
  - Çevrimdışı
  Üyecik bozuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesaj
  29
  Rep Gücü
  1722
  bu konuda isteyen istediği araştırmayı yapabilir bu sadece nasip işi, derim ben
  ve inanıyorumki çok zeki insanlara Allah bir zaman sonra doğru yolu nasip ediyor,bir vesileyle ,hatta ben dahada ileri gidip Neil Armstrong örneği vermek istiyorum,adam yüzyıllar boyunca herkezin gökyüzüne bakıp oraya gidilenebilir mi ?nasıl bişey olurdu ?diye meraklandılar,bunu hayata geçiren adam olarak tarihe geçti ve bununla yetinmeyip müslüman oldu ,çünkü Allah ona aydayken ezan sesini duyurdu ve aklı olan bu mucizeyi görmezden gelmez,gerçekten aklı olan diyim diğer ıq sü fazla olan ve inançtan uzaklaşanların zeki olduğuna inanmıyorum,yani Allahın yarattığı şu kusursuz vucut,beyin en iyi ihtimalle 70 sene yaşansın diyemi yaratıldı,yada big bang ,bing bang oldu tabiki ama ona ol denildi,darwinide ayakta alkışlıyorum maymundan geldiğimize inandırmış kendisini şimdiki maymunlar neden insan olmuyor?ataları olduda insan olmaktan pek hoşlanmadılar mı??

 10. #9
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesaj
  626
  Rep Gücü
  41960
  Hey allahım yaa :))) AQ seviyem yükseldi yazıyı okuyunca :)

 11. #10
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Nerden
  Huzûru İlahî
  Mesaj
  1.427
  Blog Mesajları
  18
  Rep Gücü
  7865
  İngilizler dünyanın müslümanlığa olan meylinden oldukça rahatsız her zamanki gibi.Böyle uydurma safsatalarla kitleleri yanıltmaya çalışıyorlar fakat boş...

  Dünyanın en zorlu üniversitelerinde master yapsada , kariyerinin en üst basamağına çıksada eğer bir kişi Allahü Teala'nın varlığını idrak edemediyse 3 yaşındaki kızım ondan çok çok daha akıllıdır.Ve bunca kâinatın muhteşem sistem ile yönetilmesine , evrim, tesadüf gibi saçma sapan uydurma safsatalarla açıklamalar getirenler dünya hayatının en ahmak yaratıklarıdır.

  Yok olan bir şeyde , hayal olan bir şeyde mesafe alanlar bilmiyorlar ki asıl maksat Hakkı tanımak , var olan tek mutlak Hakimi idrak etmektir.

Benzer Konular

 1. ateizme cevap ahlaki özgörlök ve tanrı inancı
  kapkale Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 18-09-2012, 05:11 AM
 2. bilimsellik ve tanrı inancı
  kapkale Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-10-2010, 05:55 PM
 3. Uyanalım ! Zaman azalıyor . . . !
  atmaca34 Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-09-2009, 06:12 PM
 4. Dünyadaki kuş türleri azalıyor
  Gül@y Tarafından Evcil Hayvanlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-09-2008, 05:39 PM
 5. Allah inancı ve bilgisayar
  meys Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 05-09-2008, 11:13 PM