+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
4. Sayfa, Toplam 4 BirinciBirinci ... 234
Gösterilen sonuçlar: 31 ile 34 Toplam: 34

IQ seviyesi yükseldikçe Tanrı inancı azalıyor

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisi Vip Salonu Forumu IQ seviyesi yükseldikçe Tanrı inancı azalıyor Konusunu okuyorsunuz, Konu içeriği kısaca ->> efenim Allahın emir ve yasaklarını uygulamak ütopya değildir.uygulandığında fert ve topluma huzur getirdiği isbatlanmıştır yaşanmış örnekleriyle. Devamı: http://www.supermeydan.net/forum277/...#ixzz28PSsedN5 O zaman ...

 1. #31
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Mesaj
  84
  Rep Gücü
  3076
  efenim Allahın emir ve yasaklarını uygulamak ütopya değildir.uygulandığında fert ve topluma huzur getirdiği isbatlanmıştır yaşanmış örnekleriyle.

  Devamı: IQ seviyesi yükseldikçe Tanrı inancı azalıyor
  O zaman şimdi neden uygulanamadığını yazmalısınız. Ama genellikle bu soru karşısında sebepleri değil sonucu yazıyorsunuz. Ben sebebi arıyorum.
  İslamda devlet biçimi şu olacaktır diye bir önerme yoktur.Özel bir hukuk önermesi dediğiniz hususlardan hangisini ütopik bulduğunuzu da belirtirseniz bildiğimiz kadarıyla cevap vermeye çalışalım.
  bir hadiste,Peygamberimiz kendisinden sonraki yönetimleri şöyle haber vermiştir;

  Devamı: IQ seviyesi yükseldikçe Tanrı inancı azalıyor
  İslam hukuku ve peygamberin uygulamaları(kendisinin aynı zamanda devlet başkanı olması hasebiyle) devlet biçiminin ne olacağını belirlemiştir. Daha ne gibi bir belirleme bekliyorsunuz.
  “Nübüvvet içinizde, Allah’ın dilediği kadar devam eder; sonra dilediği zaman onu ortadan kaldırır. Sonra, nübüvvet sisteminde bir hilafet olacaktır. Bu da Allah’ın dilediği kadar devam eder; ardından Allah onu da –dilediği zaman- ortadan kaldırır. Sonra ısırıcı bir saltanat olur. O da Allah’ın dilediği kadar devam eder, sonra Allah dilediğinde onu ortadan kaldırır. Daha sonra ceberut bir saltanat/bir krallık/zalim yönetimler başa gelir; o da Allah’ın dilediği kadar devam eder, ardından Allah dilediği zaman onu ortadan kaldırır. Sonra, nübüvvet sisteminde bir hilafet olur” buyurdu ve sonra sustu. (bk. Ahmed b. Hanbel, 4/273)

  Devamı: IQ seviyesi yükseldikçe Tanrı inancı azalıyor
  O halde Allahın yaşanan duruma kastetmiş olması gerekir. Bu irade allaha ait olduğuna göre Allahın islamiyetin böyle uygulanmasını istemiş olması gerekir o zaman islamiyetin bu günkü uygulanış biçimine inananların bir itirazı olmaması gerekir. Yaşanan islama yöneltilen eleştirileride bu anlayışa göre ''ama bu dinin aslı değildir'' şeklinde savunmak anlamını kaybeder. Bu sizin şimdiye kadar ki cevaplarınızı da anlamsızlaştırır.
  müslümanlar 13 yıllık mekke döneminde müslümanların sürekli eziyet gördüğü bir dönemden sonra,medineye hicretten sonra,kalabalık bir toplum oluşmuş ve bir site devleti şeklinde kurumsallaşmak yoluna gitmişlerdir.bu bir zorunluluktu.o zaman Araplar kabileler halinde bir araya toparlanamayan sürekli iç savaşlarla birbirini yiyen bir topluluktu.onların komşuları yahudilerle de sürüp giden savaşlar vardı.devlet,amaç değil araçtır.Yani islamın en üst ideali,bir şeriat devleti kurmak değildir.Hakikatli insan yetiştirmektir.bu insanlarıda hem dışardan gelecek tehlikelere karşı korumak,hem kendi aralarında bir düzen ve disiplin sağlamak bir zorunluluktur.Devlet bunun için vardır.toplum adına ferdin hakkı çiğnenemez,fert adınada toplumunki çiğnenemez.
  İnsan unsurunu tanımadan ortaya atılan her ideolji çökmeye mahkumdur.İnsanıda en iyi onu yaradan bilir.
  ayrıca elit bir yönetim kadrosu olması gerektiği iddiasıda yanlış.islamda elit diye bir tabaka yoktur.hatta peygamberlere iman edenlerin çoğunluğu tarih boyunca hep en alt tabakadan insanlar olmuştur.Bu yönüyle peygamberler tarihin en büyük devrimcileridir.yönetim kadrosunda olmak içinde ehil olmaktan başka şart yoktur.burnu halkalı bir köle bile olsa onun emrine itaat edilmesi emredilmiştri.

  Devamı: IQ seviyesi yükseldikçe Tanrı inancı azalıyor
  Bir şeyin zorunluluk olması o durumu yok saymamızı gerektirmez. (Sizin bir zorunluluktan dolayı ameliyat olmanız, ameliyat olduğunuz gerçeğini değiştirmez) Bu nedenle zorunluluk hali İslam dininin aynı zamanda bir devlet olarak yapılandığı gerçeğini değiştiren bir durum değildir. Ayrıca allahın tasarrufları için zorunluluk ifadesi allahın sıfatlarıyla uyuşan bir ifade değildir.
  peygamberimizin kendisinden sonraki yönetimleri tasnifini yukarda verdiğim için tekrar etmiyorum.islamda üstünlük takva iledir.kimin ne kadar takvalı olduğunuda sadece Allah bilir.Bu yüzdn elit bir gruptan bahsedilemez.kendini elit gören varsa,kendi prpblemidir.

  Devamı: IQ seviyesi yükseldikçe Tanrı inancı azalıyor
  Yönetici elitin hangi kriterlere göre belirlendiğinin önemi yoktur. ''yönetici elit'' siyasi bir kavramdır ve ''elit'' kelimesiyle karıştırılmamalıdır.
  Örneğin Peygamber de, halifeler de siyaset terminolojisinde yönetici elittir.(SAYIN ÜMMİ, KAVRAMSAL KARŞILIKLAR ÜZERİNDEN DEĞİL KELİMELERİN SOKAKTAKİ ANLAMLARI ÜZERİNDEN TARTIŞMAK KONUSUNDA ISRAR EDİYORSUNUZ BU DURUM GEREKSİZ AYRINTILARA GİRMEMİZE SEBEP OLUYOR)
  efenim hala bilim ve din çaltışması diyorsunuz ya ne diyeyim.Osmanlı imparatorluğu zamanındada bilim ve teknikte müslümanlar batıdan üstündü.ayrıca Şu anki devletimiz şeriat devleti değil ki.Almanlar ve japonlar gibi gibi ikinci dünya savaşınada girmedik.atom bombasıda patlamadı tepemizde yarım asır önce,
  Neden geriliğimizi islama yamamaya çalışıyorsunuz ki hala.islamla yönetilmiyoruz sonuçta .laiklik var.Neden uzaya çıkamadık.Üstelik yarım asırdan fazladır islamla bağlarımız yönetim tarafından bilinçli ve kasıtlı olarak bizi geri bıraktığı gerekçesiyle zayıflatıldı da.neden hala geriyiz sizce.

  Devamı: IQ seviyesi yükseldikçe Tanrı inancı azalıyor
  Ben değerlendirmemi bütün islam ülkeleri üzerinden yapıyorum sadece Osmanlı ve Türkiye üzerinden değil Bildiğiniz bir tane ''gelişmiş müslüman ülke'' varsa söyleyin bilelim.
  Ayrıca Osmanlının bilimde batıdan daha ilerde olduğunu iddia edebilecek tek bir veri yok. Batının feodal yapılanması karşısında Osmanlının merkezi bir yapılanmaya sahip olması Osmanlıyı batı karşısında daha güçlü hale getirmiştir. Batı feodal yapıyı değiştirdiğinde Osmanlı aldığı toprakların hepsini iade etmek zorunda kalmıştır.
  Bilim tarihi ne yazık ki söylediklerinizi doğrulamıyor. Bu konuda sorulan sorulara ''biz daha ileriydik ama!'' '' biz daha ileriydik fakat'' şeklinde cevap verilmek zorunda kalınıyor.
  Sayın Ümmi yahudilik konusunu biraz daha incelemelisiniz kullandığınız veriler yahudi toplumunu ifade etmek manasında son derece yetersiz. Bu sorun din sosyolojisi anlamında çok farklı incelenmekte ve başat belirleyici etmenin inanç olmadığı konusunda ağırlıklı bir görüş birliğinin varlığı bilinmektedir. Bu konuyu isterseniz ayrı bir başlık altında görüşebiliriz.
  Ben insanlar inançları yüzünden acı çekiyorlar manasında bir söz etmedim. Sadece, günümüzde din üzerinden yaratılan gerginliklerin ve buna dayalı savaşların birilerinin daha zengin olmasına ve birilerinin acı çekmesine vesile olduğunu az gelişmiş toplumların (ki bunlar günümüzde ne yazık ki daha çok müslüman toplumlar) insanlarının bu amaçla kullanıldıklarını söyledim. Gelişmiş toplumların müslüman toplumların daha kolay sömürüleceğine ilişkin bir tespitleri sonucudur ki ABD ılımlı islam projesini ortaya atmıştır. Yoksa her halde sizde ABD nin hidayete erdiğini düşünmüyorsunuz.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesaj
  Çok:)
   

 3. #32
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.891
  Rep Gücü
  33023
  sn sabit inanın vaktim çok kısıtlı."İnananları anlamaya çalışıyorum" dediğiniz için vakit bulmaya çalışıyorum.
  halktan bir kişiyim benden akademisyen gibi bilimsel terminoloji ile konuşmamı beklemeyin.bu konuları akademisyenlerle görüşün isterseniz size hitab edemiyorsak.
  konular Gereksiz polemiklerle tartışmaya dönüştüğü zamanlarda yaptığım gibi sessizce bu limandan yol alma vakti gelmiş demektir benim açımdan efenim.
  vakit bulursam girerim belki ama vakit ayırmak için çaba sarfedemem sanırım.
  Selametle efendim.

 4. #33
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Mesaj
  84
  Rep Gücü
  3076
  Siz bilirsiniz Sayın Ümmi,
  Şimdiye kadar ki sohbetinizde kullandığınız uslup ve nezaketiniz için teşekkür ederim. Her nekadar anlaşamasakta yazılarınızdan faydalandığımı bilmenizi isterim.
  Sevgi ve saygılarımla.

 5. #34
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.891
  Rep Gücü
  33023
  Anlayışınız için teşekkürler efenim.bende size teşekkür ederim üslubunuz ve nezaketiniz için.Ufakta olsa bir faydamız olduysa ne mutlu.(Ben araştırırken sorularıma cevap veren olmamıştı yada sorularım onlara çok tuhaf gelmişti.)
  her ne kadar bilim tanrının varlığı ve yokluğuyla ilgilenmez desenizde,İnsan kalbi ilgilenir efenim.
  Yıllar önce,bir hayat felsefem olması gerektiğini öğrenmiştim.ve bir fikrim yoktu bu konuda.komünizmle ilgili gazete kağıdıyla kaplanmış yasak kitaplar okuyordum ve müslümanların entellektüel seviyede bir kitap yazabilecek kapasiteleri olduğunu bile düşünmüyordum.Benim için gelenekten ibaret,köylerde yaşanan,köylülük kokan, birşeydi adeta.bununla birlikte Allahın olmadığını düşünmek çok ağır geliyordu.hayat felsefemi kurarken buradan başlayayım dedim.Bir kitapçıya gittim ve bana Allahın var olduğunu isbatlayan bir kitap lazım dedim. hey gidi günler efenim.
  Konu ümmi tarafından (10-10-2012 Saat 04:36 PM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. ateizme cevap ahlaki özgörlök ve tanrı inancı
  kapkale Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 18-09-2012, 05:11 AM
 2. bilimsellik ve tanrı inancı
  kapkale Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-10-2010, 05:55 PM
 3. Uyanalım ! Zaman azalıyor . . . !
  atmaca34 Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-09-2009, 06:12 PM
 4. Dünyadaki kuş türleri azalıyor
  Gül@y Tarafından Evcil Hayvanlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-09-2008, 05:39 PM
 5. Allah inancı ve bilgisayar
  meys Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 05-09-2008, 11:13 PM