Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Avrupalı emekçilerden mücadele dersleri

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisinde ve Vip Salonu Forumunda Bulunan Avrupalı emekçilerden mücadele dersleri Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> soL AKP hükümeti Avrupa Birliği'nden (AB) ithal ettiği Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) kanuna karşı tepkiler yükselirken, Avrupalı ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Nerden
  Tunceli-Adana
  Mesaj
  12
  Rep Gücü
  13

  Avrupalı emekçilerden mücadele dersleri

  soL AKP hükümeti Avrupa Birliği'nden (AB) ithal ettiği Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) kanuna karşı tepkiler yükselirken, Avrupalı emekçiler de kendi ülkelerindeki benzer saldırılara karşı mücadele ediyor.

  Eski sosyalist, yeni AB üyesi ülkelerden Macaristan'da, eğitimi ve sağlık hizmetlerini paralı hale getiren yasalar, geçen Pazar düzenlenen referandumla halkın ezici çoğunluğunun oylarıyla yürürlükten kaldırıldı.

  Macaristan'da yüksek öğrenim ve sağlık alanında piyasalaşmayı dayatan üç yasayla ilgili yapılan referanduma katılanların yüzde 80'den fazlası hükümet tarafından dayatılan düzenlemelere "Hayır" dedi.

  Seçmenlerin yaklaşık yarısının katıldığı referandumda 3,3 milyon kişinin oyuyla reddedilen yasalar, geçtiğimiz yıllarda hükümeti oluşturan Macaristan Sosyalist Partisi ve Hür Demokratlar tarafından çıkartılmıştı. Koalisyon hükümeti üç yıl önce yükseköğrenimin ücretli olmasını, geçen yıl da muayene ve hastaneye yatan hastaların günlük ücret ödemesini öngören yasaları yürürlüğe koymuştu.

  Macaristan Başbakanı Ferenc Gyurcsany, referandum sonunda halkın isteğine saygı göstereceklerini, önümüzdeki Nisan ayında yasaları kaldırabilecekleri işaretini verdi.

  Referandumun yapılmasını 200 bin imza toplayan ana muhalefet partisi Genç Demokratlar sağlarken, Macaristan Komünist İşçi Partisi de piyasacı yasaların reddedilmesinde önemli bir rol oynadı.

  Muhalefet partileri referandumun ardından hükümeti istifaya çağırdılar.

  Yunanistan'da mücadele genel grevle taçlandı
  Emekçilerin kazanılmış haklarının ve sosyal güvenliğin tehdit altında olduğu bir diğer ülke de Yunanistan. Yunanistan Komünist Partisi'nin (KKE) ve Parti çevresinde örgütlenen işçi cephesi PAME'nin başını çektiği mücadele özellikle sonbahardaki seçimlerin ardından hızlandı.

  Gerici Yeni Demokrasi (ND) hükümetinin dayattığı sosyal güvenlik sisteminin tırpanlanmasına karşı mücadele eden emekçiler, söz konusu saldırının AB direktifleri doğrultusunda gerçekleştirildiğini vurguluyorlar.

  Yunanistan'da yürütülen uyun soluklu mücadelenin doruk noktasıysa 13 Şubat 2008'de düzenlenen genel grev oldu. PAME'nin bünyesindeki işçilerle aktif katılım gösterdiği ve kitlesel eylemlerle desteklediği grev, işçi sınıfının AB karşıtı bilincini yükseltmenin yanı sıra, gerici saldırıların püskürtülebileceğine dair umut doğurdu.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye k.mutluluk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Nerden
  umut dolu bir yerlerden
  Mesaj
  155
  Rep Gücü
  89

  Cevap: Avrupalı emekçilerden mücadele dersleri

  Bu yasalara karşı;
  Tüm halkımız gereken tepkiyi vermelidir..
  Bana dokunmayan yılan mantığı ile ömür geçmez...

  Bu bugün bize dokunmasa yarın çocuklarımıza değer..

  Unutmayalım sustukça;
  bizleri sömürmeye devam edecekler..

  Elbetteki bu tepkiler toplumun düzenini bozmayacak şekilde,demokrasi doğrultusunda olmalıdır.Sokaklara çıkıp araba,otobüs yakarak değil de , ciddi bir çoğunluk ile hükümete uyarı verilmelidir.Bunun bir örneği yarın 2 saat iş bırakma eylemi ile gerçekleşecektir..

Benzer Konular

 1. Avrupalı insanın yaşı: 45 bin
  mopsy Tarafından Arkeoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 22-11-2011, 09:50 PM
 2. Avrupalı mı Arap mı?
  Guney Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 06-12-2009, 09:54 PM
 3. Gerçek Avrupalı İstanbul
  mopsy Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-07-2009, 08:24 PM
 4. Avrupalı olmak
  ŞEBNEM ÖZBEK Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-12-2008, 06:04 PM
 5. Yorum: 0
  Son mesaj: 06-08-2007, 11:29 AM
Yukarı Çık