Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Her maddesi saldırı

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisi Vip Salonu Forumunda Her maddesi saldırı Konusununun içerigi kısaca ->> Sosyal Güvenlik Reformu'na ilişkin yasal düzenleme hem mevcut çalışanlar ve sisteme yeni gireceklerin hem de bu kişilerin yakınlarının geleceğini etkileyecek ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Nerden
  Tunceli-Adana
  Mesaj
  12
  Rep Gücü
  13

  Her maddesi saldırı

  Sosyal Güvenlik Reformu'na ilişkin yasal düzenleme hem mevcut çalışanlar ve sisteme yeni gireceklerin hem de bu kişilerin yakınlarının geleceğini etkileyecek önemli değişiklikler içeriyor. Bugüne kadar yürürlük tarihi 3 kez ertelenen ve 4. kez ertelenmesi beklenen tasarının pek çok maddesi emekçilerin kazanılmış haklarını buduyor. Hükümet ise reform ile 3 sosyal güvenlik kuruluşunun iştirakçilerine eşit haklar sunulacağını savunuyor.

  HABER MERKEZİ AKP'nin Avrupa Birliği'ne uyum sürecini gözeterek, IMF talimatları ile çıkarmayı planladığı yasa hem bundan sonra sosyal güvenlik sistemine girecek olanları hem de sistemde bulunanları etkileyecek. Halen çalışanların emek maaşları sistemde kalacakları süreye bağlı olarak yüzde 23 ile yüzde 33 arasında düşecek. Emekli olmak için gerekli olan 9 bin prim günü için 34 yıl çalışmak gerekecek.

  Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın bu haliyle yasalaşması durumunda emeklilik, çalışma ve sağlık sisteminde görülecek bazı değişiklikler şöyle:

  Mezarda emeklilik
  Yeni yasa emeklilik yaşının kademeli olarak 65'e, prim ödeme gün sayısının ise 9 bine yükseltilmesini öngörüyor.

  Hükümet erken emekliliği önlemek için bu yönde bir düzenlemenin şart olduğunu, ortalama yaşam süresinin arttığını savunuyor. İşçiler için yükseltilen prim ödeme gün sayısı ve emeklilik yaşı ile gelecek nesillerin emekli olması mümkün olmayacak.

  Emekli aylıkları azalacak
  Aylık bağlama oranları düşürülerek emekli aylıklarının da azaltılması planlanıyor. Ayrıca, çalışanların geçmiş kazançları daha düşük bir katsayı ile güncellenecek, emekli aylıklarına kalkınma hızından yansıyan pay azalacak. Bu durum da emekli aylıklarının daha düşük olmasına yol açacak. Yasa yürürlüğe girmeden önce sigortalı olan işçi ve esnafın kazançlarının güncellenmesi eski ve yeni dönemde çalıştıkları süreye göre hesaplanacak.

  Sağlık giderleri artacak
  Reformla halen olduğu gibi hasta; ilaçlar, ortez, protez, iyileştirme araç ve gereçleri için yüzde 10- 20 oranında katılım payı ödeyecek. Sigortalılar muayene, tedavi ve işlemlerin her biri için 2 YTL katılım payı ödenecek. Tasarı ile kamu hastanelerini otelcilik ücreti ve öğretim üyesi farkı alması, özel hastanelerin ise yüzde 20'ye kadar fark almasının yolu açılacak. Özel hastanelerin alacağı fark ve kamu hastanelerindeki otelcilik ücreti sağlık hizmetinin ticarileştirilecek. Ayrıca sağlıkta katılım payı alınması tepki çekiyor.

  Yıpranma payı kaldırılıyor
  Yürürlükteki düzenlemelere göre, kamu ve özel sektörde istihdam edilen, ağır ve tehlikeli işlerde çalışanlar kamuoyunda "yıpranma tazminatı" olarak bilinen fiili hizmet zammından yararlanıyor. Yeni düzenlemeyle gazeteciler, milletvekilleri, posta dağıtıcıları, havayolları uçuş personeli, lokomotif makinistleri, infaz koruma memurları, posta dağıtıcıları, devlet tiyatrosu sanatçıları ile cumhurbaşkanlığı senfoni orkestrası şef ve üyeleri yıpranma payından yararlanamayacak. Fiili hizmet zammı kapsamı dışına çıkarılan çalışanların emeklilik hesapları değişecek, daha geç emekli olabilecekler. Çalışma Bakanlığı, söz konusu mesleklerin günümüz koşullarında yıpranmaya yol açmadığını ve düzenleme ile AB direktiflerine uyum sağlanacağını savunuyor.

  Ölüm aylığı için süre uzuyor
  Yeni düzenlemede ölüm aylığından yararlanmak için gereken prim ödeme gün sayısı SSK'lılar için artıyor. Bu durum özellikle prim ödeme gün sayısını doldurmakta zorlanan mevsimlik işçiler ve part-time çalışanların dul ve yetimlerinin aylık almasını engelliyor.

  Patrona sosyal yardımlardan kaçma fırsatı
  Tasarıya göre, prime esas kazancın kapsamı genişletiliyor. Mevcut memurların prime esas kazanç matrahında değişiklik yapılmazken, yasa yürürlüğe girdikten sonra memuriyete gireceklerin prime esas kazanç matrahına makam, temsil ve görev tazminatları, döner sermaye katkı payları ve ek ödemeler dahil tüm kazançlar ilave edilecek. İşçilerin yakacak, giyecek gibi sosyal yardımları da prime tabi olacak.

  İşçilerin prime esas kazancına sosyal yardımların eklenmesine işveren kesimi mali yükleri artıracağı gerekçesiyle karşı çıkıyor. İşçiler ise bu uygulamanın işverenin sosyal yardımlardan kaçınmasına neden olacağından endişe ediyor. Kamu çalışanlarının prime tabi olmayan gelirlerinden kesinti yapılması ise aylıklarda düşüşe neden olabileceği için tepki çekiyor.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye k.mutluluk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Nerden
  umut dolu bir yerlerden
  Mesaj
  155
  Rep Gücü
  89

  Cevap: Her maddesi saldırı

  Evet her maddesi saldırı;
  Bir hükümet halkını ancak bu derece mağdur edebilir,
  Daha ne kaldı ki yapacakları merak ediyorum
  Meclisteki koltukları doldurdular diye her konuda ahkam kesmeleri ne derece doğrudur ki!!!

  Bu halk gün gelir bunun hesabını sorar ama ne olur iş işten geçer,
  Sayın koltuk sahipleri kendilerinden tutunda tüm akrabalarını zengin eder,bizim de ömrümüzden ömür gider

  ama bizim elimizde kalan

  ''onurlu yaşam'' hiçbir zaman onların kazanamayacağı bir değerdir!!!

Benzer Konular

 1. Geleceğin süper maddesi: Grafen
  Bay X Tarafından Bilim ve Astronomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-11-2011, 07:00 AM
 2. Hemoglobin, Kanın Boya Maddesi
  İnci Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-11-2009, 08:09 PM
 3. Beynin Kullanmadigimiz maddesi ?
  orkuorkun Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 20-06-2008, 12:34 PM
 4. MSG isimli katkı maddesi‏
  Mevt Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 03-05-2008, 01:55 PM
 5. En sağlıklı 60 besin maddesi
  Nil@y Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 27-01-2008, 12:22 AM
Yukarı Çık