+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

KARATE

Spor Dünyası Kategorisinde ve Dövüş Sporları Forumunda Bulunan KARATE Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Karate-do Nedir ? "Gerçek Karate odur ki, günlük hayat içinde kişinin zihin ve bedenini eğitir, alçakgönüllük ruhu geliştirir ve kritik

 1. #1
  - Çevrimdışı
  yeni üye iSyAnBuL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Üye Numarası
  69877
  Nerden
  istanbul
  Yaş
  26
  Mesaj
  68
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  16

  KARATE

  Karate-do Nedir ?

  "Gerçek Karate odur ki, günlük hayat içinde kişinin zihin ve bedenini eğitir, alçakgönüllük ruhu geliştirir ve kritik zamanlarda tam olarak adalete sadık kalınmasını sağlar".
  Gichin Funakoshi
  Karate-do, Japonca'da "boş" anl***** gelen kara ve "el" anl***** gelen te kelimelerinden oluşur. Karate kelimesinin tam Türkçe tercümesi "boş el" olarak karşımıza çıkar. Buna karşın buradaki boş'luk kökenleri Uzak Doğu düşüncesinde aranması gereken felsefi bir kavramdır. Karete kelimesinin anlam olarak karşılığının "boş zihin" (empty mind) olduğunu düşünmek daha doğru olur. Yol anl***** gelen - do ekinin de gelmesiyle Karate-do herhangi bir kendini savunma uygulaması olması olmasının ötesinde başlı başına bir yaşam biçimidir.

  Doğru Karate çalışmasında amaç zihin ve tekniği bir bütün haline getirmeye çalışmaktır. İdmanlarda fiziksel tekniklerin uygulanması, aslında önce zihinde oluşturulan düşüncelerin saf bir ifadesini ortaya çıkartma çabasıdır. Zihinsel konsantrasyonun geliştirilmesiyle fiziksel hareketlerin özü daha iyi anlaşılır. Kişinin uygulamalarının ve tekniğinin gelişmesiyle ruhun ve zihniyetinin geliştirilmesi ve terbiye edilmesi amaçlanır. Örneğin, Karate-do çalışmaları içerisinde zayıf ve kararsız hareketlerin giderilmesi, zihnimizdeki "zayıflık" ve "karasızlığın" giderilmesine katkıda bulunur. Sonuçta bir Karateka'yı (Karate öğrencisi) güçlü yapan salt fiziksel gücü değil vucüt ve zihin koordinasyonunu sağlama yeteneğidir. Bu anlamıyla Karate-do bir yaşam anlayışı haline alır ve kişinin güçlü, sağlıklı ve barışçı bir birey olarak yaşamasını hedefler.

  Karate-do yaş, cinsiyet ve fiziksel durum şartı aranmadan isteyen herkesin katılabileceği bir spor çalışması; fiziksel ve zihinsel gelişimi birey olarak gerçekleştirmeye imkân sağlayan bir eğitim yoludur.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Üye Numarası
  117997
  Mesaj
  1
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9

  Cevap: KARATE

  İŞTE ASIL KARATECİ BÖLE OLUR :

Benzer Konular

 1. Asihara Karate Dünya Şampiyonası
  suhran Tarafından Dövüş Sporları Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 07-04-2010, 01:25 PM
Yukarı Çık