Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Konu: Ebru Sanati

 1. #1
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  2.070
  Rep Gücü
  330

  Ebru Sanati  EBRU NEDİR?

  Kâğıt süsleme sanatlarının en önemlilerinden biri... Bütün Osmanlı sanatlarında olduğu gibi usta-çırak usulü ile öğrenilen ve sanatçının iradesi dışında birçok değişkenden etkilenen bir sanattır. Ebru; renklerin suyla dansının yarattığı bir ahenktir aslında. Bazı kaynaklar ebrunun, yüz suyu anlamına gelen "ab-ı ru" sözcüğünden, bazı kaynaklar ise Orta Asya dillerinden Çağatayca'da hareli görünüm, damarlı kumaş ya da kağıt anlamına gelen "ebre"den geldiğini söylese de en yaygın kanı, kelimenin kökeninin Farsça; bulutumsu, bulut gibi anlamına gelen "ebri" den gelmekte olduğudur. Her ne şekilde isimlendirilse isimlendirilsin insanlara da isim olan ebru, gizemli bir ahenk taşıyor.
  Zorlu ve emek isteyen bir sanat olan ebru, geri dönüşü olmayan, tekrarı olmayan, çok değişkenli bir sanattır.
  Birçok eski eserde süsleme amacıyla kullanılan ebru, geleneksel el sanatlarımızdan olmasına rağmen yakın zamana kadar unutulma tehlikesi ile karşı karşıyaydı. Dünya çapında çeşitli milletler tarafından sahiplenmeye başlanmış, bazı ülkelerde ebru yapımı sırasında kullanılan malzemeleri üreten firmalar boy göstermişti.
  Ebru sanatında son devrin piri merhum Mustafa Düzgünman gerek yetiştirdiği öğrencilerle gerek bu sanata kazandırdığı anlayışla manevi hazinelerimizden birinin payidar kalmasında büyük rol oynamıştır.  MALZEMELER

  KAĞIT : Emici özelliği fazla ve mat olanları tercih edilir. Genellikle birinci hamur kâğıt kullanılır.
  KİTRE: Kitre, Anadolu'da yetişen, geven türü dikenli bitkilerden elde edilen, yapışma özelliği az olan bir zamk çeşididir. Suyla birlikte karıştırılarak uygun kıvam elde edilir. İpek kitresi ise, toz halinde hazır olarak satılmaktadır. Piyasada aktarlarda bulunabilen kitrenin plaka halinde, beyaz ve topraksız olanları tercih edilmelidir.
  TEKNE: Ebru yapımında tekne dediğimiz, içine kitre konan kaplar kullanılır.
  FIRÇA: Fırçanın sapı için, esnek olduğundan dolayı gül dalı kullanılır. Kıllar ise, at kuyruğundan elde edilir.
  BOYALAR: Ebru yapımında genellikle oksit kırmızı, oksit sarı, oksit siyah, lahur çiviti kullanılır. Diğer renkler de bunların karışımından elde edilir. Güzel bir ebru için renkleri uyumlu kullanmak önemlidir. Bu nedenle koyu renklerden başlanarak renkler kullanılır. Tabandaki siyah boya, üzerindeki boyaları canlı ve aktif gösterir. Aralardaki beyazlar da renklere hareket getirir.
  ÖD: Renklerin kitre üzerinde kalmasını sağlar. Boyanın içine atılarak kullanılır. İpek boyalar için kullanılmaz.
  BİZ: Büyük, kalınca iğne olup, ebruya şekil vermekte kullanılır.  NASIL YAPILIR?

  Ebru yapımına başlamadan önce seçilecek kağıdın ölçüsüne uygun büyüklükte bir tekne alınır, tekne kitreli su ile doldurulur. Ebru teknesi basitçe alüminyum bir baklava tepsisi gibidir. Kitre, bir bitkinin özü olup baharatçılarda (aktarlarda) satılır. Sinme bir avuç veya tepeleme iki çoba kaşığı kitre iki litre kadar su içinde 2, 3 veya 4 gün bekletilerek kitrenin su içinde iyice şişmesi sağlanır. Şişen kitre su içinde el ile yoğurularak suya karışması sağlanır. Kitreli su boza kıvamında veya az seyreği olmalıdır. Hazırlanan sıvı ince bir tülbent ile süzülerek temizlenir. Son haliyle tekneye yavaşça (köpürtmeden) boşaltılır.
  Değişik renklerde toprak boyalar ayrı ayrı iki cam yüzey (veya seramik, krom) arasında iyice ezilir. Ezilme esnasında hafif su katılır. Ezilme sonrasında meydana gelen çamur benzeri boyaya sığır ödü katılarak 15 gün veya bir ay kadar bekletilir. Boyanın öd asidiyle pişmesi sağlanır. Beklemeden sonra mamül sulandırılarak kullanılır. Boya açılmıyorsa öd katılır. Rengi açmak için su kullanılır.  Bir ebru bir defa yapılabilir.
  Hazırlanan boyalar fırça veya metal çubuk yardımıyla daha önce hazırlanmış olan kitreli suyun üst yüzeyine damlatılır.Boyaların açılmasını ve şekillerin yuvarlaklığını kesin olarak bilemeyiz. Ancak fikir sahibi oluruz. Yaptığımız ebrunun tam olarak nasıl olacağını değil neye benzeyeceğini bilebiliriz. Bu yüzden iki defa aynı ebruyu yapmak imkansızdır.
  Kağıt tekneye serilir, iş tamamlanır.
  Kağıt düzgünce tekne üzerine bırakılır, görüntünün kağıda işlemesi sağlanır. Kağıt temiz bir ortamda kurumaya bırakılır.  Su yüzeyinde meydana gelen şekiller, teknik gereksinme sonucu daha çok soyut olarak gelişir. Bu düzenlemeden sonra seçilen kağıt su yüzeyine yatırılır. Birkaç saniye sonra kaldırılır ve kitreli suyu süzülünceye kadar iki ucundan asılır.
  Bu ebrû tekniğinde sanatçı, boyaların kitreli su üzerindeki dağılışına yeterince hakim olamaz. Bu yüzden bir takım kalıplaşmış ebrû tipleri oluşmuştur.


 2. #2
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: Ebru Sanati

  ebru sanatı gitgide Türkiyede yok olmaktadır, bunu şu anda İspanyollar sahip çıkma eğilimindeler, ve amerikada da varyasyonlar başladı,

  genelde ilk ebru ya lale ,gül ve sümbül yaparak başlanır,

  Hat sanatı önce hattatlar tarafından yapıp ebruu yapılır, fakat oradaki Allah yazısı önceden yazılır, sonra ebruu ya geçilir, bunu yapan hattattır, yani ebruu ayrı birşey oradaki yazı ayrı bir sanattır, ama bu her iki sanat biraraya geldiği zaman mükemmel olur..

  daha fazla bilgi almak isterseniz, ebruu yapmak veya ucuz yapılmışlardan satın almak isterseniz pm gönderin, yardımcı olurum

 3. #3
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Mesaj
  1
  Rep Gücü
  11

  Ebru Sanati (Yılmaz Eneş)

  Üstad Yılmaz Eneş'in Ebru çalışmaları.
  Diğer eserlerini tarzikadimebru adresinden inceleyebilirsiniz.
  resimleri buraya eklemeye çalıştım ama olmadı.üzgünüm...
  Konu IsmailBattal tarafından (14-03-2007 Saat 03:29 PM ) değiştirilmiştir.

 4. #4
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Merhaba

  Ecdadin harika san'at'i

  Ebru

Benzer Konular

 1. Hat Sanati
  Nil@y Tarafından Diğer Uğraş ve Hobiler Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 29-03-2013, 02:18 AM
 2. RENKLİ KUM SANATI.
  efelenen Tarafından Diğer Uğraş ve Hobiler Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 05-04-2010, 11:45 PM
 3. ebru sanatı ve ebru resimleri
  Daphne Tarafından Fotoğrafçılık Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-11-2009, 12:49 AM
 4. Agacta +18 Nü sanati
  orkuorkun Tarafından Fotoğrafçılık Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 15-08-2008, 11:58 AM
 5. Çini Sanati
  Nil@y Tarafından Diğer Uğraş ve Hobiler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-10-2006, 08:06 AM
Yukarı Çık