+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1
 1. #1
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  2.070
  Rep Gücü
  330

  Sivilcelerden kurtulmak için, su!

  Cildimizi olduğu kadar p***olojimizi de bozan sivilcelere karşı uzmanlar bol su içilmesini tavsiye ediyor.

  Cildimizdeki sivilceler, siyah noktalar p***olojimizi de olumsuz yönde etkiliyor. Düzenli bir bakım, doğru ürünleri kullanmak ciltteki sorunların çözümü için son derece önemli. Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Nüket Erdemli, deride bulunan yağ bezlerinden kaynaklanan sivilcelerin normalde deri yüzeyinden atılması gerektiğini belirterek "Ancak, ergenlik döneminde yağ bezi daha fazla yağ salgılar. Bu yağın deri yüzeyine geçişini sağlayan kanal yoğunlaşmış bir yağ kütlesi nedeniyle tıkanır. Sivilcenin temel nedeni bu tıkanmadır" açıklamasını yapıyor.

  İyi temizlenmeli

  Çok gözenekli ve iyi temizlenmeyen ciltlerde siyah noktalar oluşuyor. Gözenekler yağ üretip salgıladıkları için cildi alerjiden ve çevre kirliliğinden koruyor. Eğer gözenekler olmasaydı, yağlar derinin altına iner, yüzde kistler oluşur ve deri altında enfeksiyonlar meydana gelirdi. Ancak çok gözenekli ciltlerde, eğer cilt iyi temizlenmiyorsa siyah nokta oluşuyor. Uzmanlara göre hem görünüm hem de sağlık açısından siyah noktanın oluşmasını engellemek gerekiyor. Yağlı ciltlerde gözeneklerin daha açık olduğuna dikkati çeken uzmanlar, herhangi bir sağlık problemi yaşayıp tedavi amaçlı ağır ilaçların kullanılmasıyla da cildin yağlanabildiğini belirtiytor.

  Yağ dengelenmeli

  Gözeneklerin açılması için gözenekleri kapatmaya çalışmak yerine, yağ ifrazatını durdurmak ya da dengelemek gerekiyor. Yağlı ciltler su miktarı az olan ciltlerdir. Su miktarı az olduğu zaman ölü hücrelerin doku yüzeyine çıkıp asitli tabaka ile koruma faktörü oluşturması zorlaşır. Bu nedenle cildin yüzeyi dış etkenlerden zarar görür. O halde ciltteki su miktarı arttırılmalıdır. Yağ ifrazatının yavaşlatılması, ciltteki su miktarının artırılmasıyla mümkündür. Bunun için de su bazlı ürünler kullanılması ve doğru ürünün kullanılması şarttır. Cildinize uygun ürünü kullanmak için de bir uzmana danışmanızda fayda var. 35 yaş altı ciltlerde, gözenekler kendiliğinden kapanır. Eğer cildin su ve yağ dengesi düzelirse gözenekler ya kendiliğinden, ya bakımla ya da maskeyle kapatılabilir. Ama yaşınız 35'in üzerindeyse deri kalınlaşmış, çizgiler kırık çizgi haline gelmişse, bu gözenekleri kapatmak biraz daha zordur. Gözenekleri kapatmak için mücadele vermek yerine, daha fazla büyümemelerini önlemek daha iyi bir çözümdür.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesaj
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Hayır diyememe hastalığından kurtulmak için 9 yol
  mopsy Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 26-01-2010, 10:34 PM
 2. Öfkeden kurtulmak için
  Venhar Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-01-2010, 09:33 PM
 3. Kötü huylardan kurtulmak için
  nefisetülilm Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-10-2009, 12:01 PM
 4. siyah noktalardan kurtulmak için.........
  selin_yuzer Tarafından Cilt Bakımı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-02-2009, 02:07 PM
 5. Kırışıklardan kurtulmak için
  Nil@y Tarafından Vücut Bakımı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-02-2007, 07:38 AM
Yukarı Çık