Kimyasal peeling derinin görünüşünü iyileştirmek için kullanılan bir tekniktir. Derinin kendisini yenilemesine müsaade eden kimyasal solüsyonlar kullanılmalıdır. Yeni deri eski de riden daha düzgün, daha az kırışık ve daha canlı olabilir.
Her yıl milyonlarca kimyasal peeling yapılıyor. Dermatologlar peeling kullanırlar ve bunları kullanmakta uzmandırlar. Bugün özellikle bayanların deriyi gençleştirmeye ve yaşlanma sürecinin etkilerini azaltmaya karşı artan merakı ile yaşlanma sürecine karşı kimyasal peelinglerin ortaya çıkması heyecan vericidir. Kimyasal peeling programınızı seçmeden önce dermatolog doktorunuz tarafından dikkatli bir muayene gerekmektedir.
KİMYASAL PEELİNG NE YAPAR?
Kimyasal peelingler özellikle yüz, boyun ve ağzın etrafındaki çizgileri tedavi etmekte kullanılırlar. Güneş ışınlarının zararlarının ve kalıtsal faktörlerin neden olduğu kırışıklıklar azaltılabilir veya bu süreç tamamen yok edilebilir. Ancak sarkmış, şişkin ve daha derin kırışıklıklar tedaviye cevap vermezler ve başka çeşit kozmetik yaklaşımlar gerekebilir. Bir dermatolog kişisel sorunlar için farklı şekilde en uygun tedavileri uygulamalıdır.
Yara izleri ve çeşitli sivilceler kimyasal peeling ile tedavi edilebilir. Buna ek olarak güneş lekesi, yaşlılık lekeleri, çiller, doğum kontrol haplarının alınmasından kaynaklanan lekeleri kimyasal peelinglerle iyileştirilebilir. Güneşin zararlarına maruz kalan deri bölgesi kimyasal peelinglerin kullanılmasından sonra iyileşme gösterebilir. Peeling uygulaması ile birlikte güneş koruyucuların kullanılması çok önemlidir.
KİMYASAL PEELİNGLER NASIL KULLANILMALIDIR?
Prosedür yüzde,boğazda, göğüste, ellerde, kollarda ve bacaklarda uygulanabilir. Kullanılması deride yüzeysel, normal veya derin hasara yol açabilir. Kural olarak peelinglerin derin olarak kullanılması daha uzun sürede iyileşir. Dermatologunuz deri probleminiz için en iyi peelingi tavsiye edecektir.Tedaviye başlamadan önce tüm kullanılan kozmetik ürünler ve uygulanan kozmetik işlemler durdurulmalıdır.
Kimyasal peelingler genellikle dermatologların ofisinde bulunur. Glycolic acid, trichloroacetic acid, salicylic acid, lactic acid, gibi kimyasal solüsyonlardan bir veya birkaçı kullanılmaktadır. Kişiye uygun peeling prosedürü planlanır. Kimyasal peeling uygulaması her seansta süre ve yoğunluk artırılarak uygulanır . Bu uygulama derinizin gerilmesine ve soyulmasına, bunun sonucunda tabakaların temizlenmesi ve derinizin gençleştirilmesini mümkün kılar.Prosedürü uygularken birçok hasta hafif acı duygusunu takip eden en az beş on dakika arasında sıcaklık hisseder. Daha derin peelingler acılı olabilir ve prosedürü uyguladıktan sonra ayrı bir tedavi daha gerektirebilir.
TEDAVİDEN SONRAKİ BEKLENTİLER NELERDİR?
Peeling çeşidine göre yüzeysel yada derin güneş yanığı hissi ortaya çıkarabilir. Yüzeysel peelingler genellikle üç-beş gün arasında kızarıklık içerir.
Normal derinlikteki ve derin peelingler nadiren kabuklanmalara ve yedi-ondört gün arasında veya daha fazla süre kızarıklıklara neden olabilir.
Kimyasal peeling kullanımından sonra yeni deri kırılgan ve hassas olduğundan, güneş ışınlarından korumak önemlidir.

PEELİNG BAŞKA TEDAVİLER İLE BERABER UYGULANABİLİR Mİ
Kimyasal peeling ile kombine IPL yüz gençleştirme uygulmaları mükemmel sonuçlar vermektedir. IPL cilt yenileme ve kimyasal peeling uygulamaları dönüşümlü (on beş günde bir) olarak yapıldığında 4-6 ay sonra kırışıklık ve lekelerde belirgin azalma ve cildin genel yapısında gençleşme ve güzelleşme sağlanabiliyor.
ALINTI