Her 5 kadından ve her 10 erkekten birinde görülen migren tipi baş ağrısı, aşırı ilaç kullanan kişilerde daha şiddetli ağrılara yol açıyor.
Alman Hastanesi Nöroloji Departmanı’ndan Prof. Dr. Mustafa Ertaş, migren tipi baş ağrısı ile gerilim tipi baş ağrısının en sık karşılaşılan baş ağrısı tiplerinden olduğunu söyledi.
Migren ataklarının kişiye günlük hayatında büyük sıkıntılar çektirdiğine değinen Prof. Dr. Ertaş, “migrenli kişilerin zaman zaman 1-2 günlük baş ağrısı atakları olurken, ağrı sırasında ışıktan, sesten rahatsız oluyor ve mide bulantısı hissediyorlar. Migren ağrıları, sinirsel ağrılara göre daha şiddetli olup, kişinin günlük aktivitelerini gerçekleştirmesinde büyük engel teşkil ediyor” dedi.

İlaçla ağrıda müzminleşme

Prof.Dr, Mustafa Ertaş, aşırı ilaç kullanan migrenli kişilerde ağrıların her geçen gün müzminleştiğini de anlattı:
“Türkiye’de ortalama her 100 kişiden 5’inin her gün başı ağrımaktadır. Bu kişilerin yüzde 80’inde baş ağrısının nedeni ise fazla ağrı kesici ilaç kullanımından kaynaklanmaktadır.
Kişinin her gün baş ağrısı çekmesinin nedeni çoğu zaman bu ilaçların içinde bulunan ‘ergotamin’ maddesidir.
Çoğu zaman bu ilaçları haftada iki kez bile kullanmak, kişinin her gün migren ağrısı çekmesine yol açar. Hastalar önceleri bu ilaçlar kendilerini iyileştirdikleri için memnundurlar, fakat kaçınılmaz bir şekilde ağrılar sıklaşır ve içinden çıkılmaz bir hale gelinir.
Sonuçta bu ilaçlar her gün çok sayıda alınır hale gelinir ve ardından bu ilaçlara bağlı başka sorunlar çıkar. Hastalar bu duruma ilacın neden olduğunu fark etmediklerinden, çaresizce ilaç tüketmeye devam ederler.”

İlaç almamak kriz nedeni

Migren hastalığının tedavisinde günümüzde oldukça başarılı bir noktaya gelindiğinin altını çizen Prof. Dr. Mustafa Ertaş, aşırı ilaç kullanmaya bağlı olarak sıklaşmış migrenin tedavisinde ise büyük güçlük yaşandığını söyledi.
Prof. Dr. Ertaş, kişinin kendiliğinden ilacını azaltma gücüne çoğu kez sahip olamayacağını anlattı:
"Kişi ilacını almadığında şiddetli krizler kendini beklemektedir. Oysa migrenli hastalar günümüzde bu konuda özelleşmiş merkezlerde baş ağrısı uzmanlarınca yönlendirilmektedirler.

Bunun yanı sıra, hastanede kısa bir süre yatırılarak doktor gözetiminde tedavi edilen hastaların hemen hemen tümü günlük baş ağrılarından kurtulmaktadırlar