+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

İnsan vücudu için yedek parça üretiliyor

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisinde ve Sağlık Bilgileri Forumunda Bulunan İnsan vücudu için yedek parça üretiliyor Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> İnsan vücudu için yedek parça üretiliyor Gülhane Askeri Tıp Akademisinde, "devrim" olarak nitelenen "vücut yedek parçaları" üretiliyor. GATA Medikal Tasarım

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ad Soyad
  Devrim Yoldaş
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Üye Numarası
  125281
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  KAPİTALİZM, SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Mesaj
  5.448
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  4
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67058

  İnsan vücudu için yedek parça üretiliyor

  İnsan vücudu için yedek parça üretiliyor

  Gülhane Askeri Tıp Akademisinde, "devrim" olarak nitelenen "vücut yedek parçaları" üretiliyor.

  GATA Medikal Tasarım Yönetim Merkezinde (METÜM) kafatası, göğüs ve çene gibi kemik yapılarında kaza ya da silahla yaralanma gibi nedenlerle kaybedilen parçalar, özel tekniklerle aslına bire bir uygun üretilip hastanın vücuduna takılabiliyor.

  METÜM Başkan Yardımcısı Diş Tabip Albay Hasan Suat Gökçe, AA muhabirine, merkezin çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Terör, afet ve trafik kazası gibi nedenlerle yaralanıp vücudunda parçalı kemik kaybı meydana gelenler, kanser ya da başka hastalıklarda cerrahi müdahaleler sonrası kemik dokusunun bir bölümü çıkarılanlar için umut olabilecek teknolojinin, Türkiye'de sadece merkezlerinde bulunduğunu bildiren Gökçe, uygulamalarla ilgili şunları anlattı:

  "ABD Başkanı Obama'nın 'devrim' diye nitelendirdiği 3 boyutlu yazıcı teknolojisi, tedavide en fazla 'vücudun yedek parçası' diyebileceğimiz parçalanan, kaybedilen ya da çıkarılan kemiklerin yerine konulmasında kullanılıyor. Yaralanma ya da kanser ameliyatı nedeniyle kafatası, kalça kemiği, çene, göğüs kemiği gibi vücutta önem taşıyan, parçalanan ya da alınan kemik dokularının yerine burada üretiğimiz parçalar eklenebiliyor. Bugüne kadar yaralanma nedeniyle kafatasının bir bölümü parçalanan güvenlik görevlisi ile göğüs kemiği ve kalça kemikleri tümör nedeniyle çıkarılan iki ayrı hastaya, kaybettikleri kemik dokularının yerine merkezimizde üretilen parçalar takıldı."

  Üretimin nasıl yapıldığı konusunda bilgi veren Gökçe, "Öncelikle ekleme yapılacak vücut parçasının MR ve tomografi gibi tıbbi görüntüleme yöntemleriyle elde edilen görüntülerinden özel yazılımlar kullanılarak tabakalandırılmış yapısı ortaya konuyor. Elde edilen bu görüntüye göre yapılacak parçanın ilk olarak plastikten daha sonra da titanyumdan üretimi yapılıyor" diye konuştu. Titanyumun vücuda uyum sağlayabilen bir madde olduğunu ve doku tarafından reddedilme riski bulunmadığını belirten Gökçe, "Yaptığımız vücuda takılacak parça ile eksik kemik dokusunun bulunduğu bölüm, 3 boyutlu yazıcı teknolojisi sayesinde tıpkı bir yap-boz gibi birbirine oturuyor, birbiriyle bütünleşiyor" dedi.

  Sadece "yedek parça" üretilmiyor

  Merkezde sadece eksik kemik dokusu için parça üretilmediğini, aynı zamanda tanı ve tedaviye yardımcı olacak organ modelleri de yapıldığını bildiren Gökçe, "3 boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak vücudun iç bölgelerine yerleşen tümörlerin çıkarılması için yapılacak ameliyatlar öncesinde hastanın kanser gelişen organının bire bir benzerini yapıyoruz. Cerrahlar bu modele bakarak ameliyatı en ince ayrıntısına kadar planlayabiliyor. Böylece operasyonun süresi kısaldığı gibi hastanın yaşam kalitesi de artıyor" bilgisini aktardı. Sistemin adli tıp, güzel sanatlar, mimari, arkeoloji ve antropoloji gibi alanlarda da kullanılabildiğini ifade eden Gökçe, adli tıp alanında kimliklendirme yapılmasında 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin son derece iyi sonuçlar verdiğini belirtti.

  http://www.habera.com
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jan 2014
  Üye Numarası
  150813
  Mesaj
  6
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  3
  bunlar iyice şaşırmız yaaaa

Benzer Konular

 1. Resimli İnsan Vücudu Anatomisi
  dogangunes Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-03-2015, 10:06 AM
 2. İnsan Vücudu: Benzersiz Zırh Deri
  meridyen2 Tarafından Dermatoloji (deri hastalıkları) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-08-2010, 12:10 PM
 3. Özenle korunan kale: İnsan Vücudu
  meridyen2 Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-08-2010, 11:56 AM
 4. İnsan vücudu
  Venhar Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 28-03-2009, 09:31 PM
 5. İnsan vücudu kaç para ediyor
  dogangunes Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 23-08-2007, 09:29 PM
Yukarı Çık