Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Kene Vakalarında artıs

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Sağlık Bilgileri Forumunda Kene Vakalarında artıs Konusununun içerigi kısaca ->> Sivas il merkezi ile Tokat ilinde kenelerin ısırdığı 13 kişi hastaneye başvurdu. Hastalardan 37 yaşındaki Halil Tekin ve 62 yaşındaki ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Post Kene Vakalarında artıs

  Sivas il merkezi ile Tokat ilinde kenelerin ısırdığı 13 kişi hastaneye başvurdu. Hastalardan 37 yaşındaki Halil Tekin ve 62 yaşındaki Hasan Demirbaş, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı teşhisiyle tedavi altına alındı. Isırık vakalarının çoğunun çocuk olması dikkat çekti.

  Yozgat ili Yavuhasan Köyü’nde yaşayan ve çifçilik yapan evli ve 4 çocuk babası Halil Tekin’i, 10 gün önce köyde hayvanları otlatırken kene ısırdı. Tokat Devlet Hastanesi’ne giden Tekin’in üzerinde bulunan kene çıkarıldıktan sonra evine gönderildi. Bir süre sonra yüksek ateş, mide bulantısı ve halsizlik nedeniyle tekrar hastaneye başvuran Halil Tekin’e Kırım Kongo Kanamalı Ateşi teşhisi konuldu. Hastanede tedavi altına alınan Tekin, vücudunda kanama görülmeye başlayınca Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. Burada yapılan kontroller sonucu Halil Tekin’in hastalığa yakalandığı anlaşılarak enfeksiyon hastalıkları servisinde tedavi altına alındı. Hastanın hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

  Sivas’ın Yıldızeli ilçesi Topuyurt köyünde yaşayan ve çifçilik yapan Hasan Demirbaş da kene ısırması nedeniyle Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ön tanısıyla Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi acil servisine sevk edildi. Burada yapılan tahliler sonucu hastalığa yakalandığı anlaşılan Hasan Demirbaş da aynı serviste tedavi altına alındı.

  OKULDA KULAĞINA KENE YAPIŞTI
  Sivas merkeze bağlı Çöken köyünde yaşayan Yılmaz ve Emine Kodaz çiftinin 3 çocuğundan biri olan 10 yaşındaki Cihat Kodaz, bu sabah eğitim gördüğü Ahmet Türkseven İlköğretim okuluna gitti. 4’üncü sınıf öğrencisi Cihat Kodaz bir süre sonra sağ kulağında bir acı hissetti. Kulağına kene yapıştığı anlaşılan çocuk yakınları tarafından hemen hastaneye götürüldü. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil servisine getirilen Cihat Kodaz’ın kulağındaki kene doktorlar tarafından çıkarıldı. Çocuğun bir süre gözlem altında tutulacağı belirtildi. Bu vakaların dışında gün içerisinde Fazlı Duran (6), Mehmet Ali Deniz (13), Süheyl Çınar (7), Büşra Kılıç (8), Elif Ezgi Yılmaz (6), Emine Kodaz (33), Nazlı Çağlar (52), Abdullah Arslan ve Muhammet Cemal Şener Cumhuriyet Üniversitesi, Zeynep Hasbek (4) ise Sultan 1’inci İzzettin Keykavus Devlet Hastanesi’nde de kene ısırması nedeni ile gözlem altına alındı.

  GÜNDE 5- 10 VAKA
  Tıp Fakültesi Hastanesi’nin acil servis doktorlarından Abuzer Coşkun, yaz aylarının gelmesiyle birlikte kene vakalarında ciddi artışlar yaşandığını belirterek, “Hastanemize günlük 5-10 civarında vaka geliyor. Bunların gerekli tahlilleri yaptıktan sonra yatması gerekenler servise gönderiliyor. Vatandaşlarımızın kene ısırması durumunda kesinlikle kendilerinin çıkarmaması gerekir. En yakın sağlık kuruluşuna gitmelerini öneriyoruz’’ dedi.

  Haber:MİLLİYET

 2. #2
  SMN
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye SMN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Sinop
  Mesaj
  918
  Blog Mesajları
  21
  Rep Gücü
  162

  Kene den korunma yontemleri

  Keneden nasıl korunulur?

  Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Vahapoğlu, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına neden olan kenelerin, özellikle 2000 yılından itibaren Orta ve Doğu Anadolu bölgelerinin dışına yayılma eğilimi gösterdiğini, bu nedenle diğer bölgelerde oturanların da dikkatli olması gerektiğini söyledi.  Vahapoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, genellikle mart ayı sonunda ortaya çıkan ve keneler yoluyla bulaşan KKKA hastalığına bağlı ölümlerin son yıllarda arttığını belirtti. Yaklaşık 850 kene türünden 30 kadarının KKKA hastalığına yol açtığını, hastalığın Türkiye’de daha çok kenelerin yoğun olarak bulunduğu Kelkit Vadisi, Orta ve Doğu Anadolu bölgelerinde görüldüğünü ifade eden Vahapoğlu, "Keneler, özellikle 2000 yılından itibaren Orta ve Doğu Anadolu bölgelerinin dışına yayılma eğilimi gösteriyor. Bu nedenle diğer bölgelerdeki vatandaşlarımızın da dikkatli olması gerekiyor" dedi. Hastalık için henüz bir aşı ya da ilaç geliştirilemediğini bildiren Vahapoğlu, ölüm oranlarına etkisi olduğu ileri sürülen "Ribavirin" etken maddeli ilaçların gerçekte bir etkisinin bulunmadığını, iyi bakım, kan ve kan ürünlerinin tedarikinin ölüm oranlarını düşürdüğünü belirtti. Vahapoğlu, Türkiye’nin, hastalığa karşı dünyada en sistematik örgütlenme ve mücadelenin yürütüldüğü ülkelerden biri olduğunu, dünyada ölüm oranlarının en düşük görüldüğü ülkeler arasında yer aldığını, hastalık nedeniyle İran’da ölüm oranının yüzde 50, Türkiye’de ise yüzde 7 seviyelerinde seyrettiğini kaydetti.

  PİKNİĞE GİDENLER DE RİSK ALTINDA
  Virüsün, sığır, koyun, keçi, yabani tavşan ve tilki gibi hayvanlardan da izole edildiğini, hayvanlarda belirtisiz infeksiyon yapabildiğini, insanlara, infekte kenelerin ısırması, hasta hayvanlar ya da kişilerle temas sırasında bulaşabildiğini dile getiren Vahapoğlu, şunları söyledi:

  "Hastalığa karşı en büyük risk grubunu, tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar, askerler, kamp yapanlar, piknik yapanlar ve deri fabrikası çalışanlarının oluşturuyor. Pikniğe gidenler örtü olmadan yere oturmamalı, çıplak ayakla arazide dolaşmamalı, tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar da vücutlarının büyük bölümünü giysileriyle kapatmalı."

  HASTALIK 1-13 GÜN ARASINDA BELİRTİ VERİYOR
  Hastalığın keneyle temas olması halinde 1-3 gün, hastalıklı kan ya da dokuyla temas halinde 3-13 gün arasında ateş, halsizlik, ani kas ve baş ağrıları, bulantı kusma, iştahsızlık, ishal, ilerleyen safhalarda ise ağız ve deride kanamalar seklinde belirtiler verdiğini ifade eden Vahapoğlu, hastaların yüzde 90’ının hafif bir klinik seyir gösterdiğini dile getirdi.

  Vahapoğlu, hastalığı yapan virüsün dayanıksız olduğunu, konakçı dışında yaşayamadığını, güneşin yaydığı ultraviyole ışınları altında hızla öldüğünü, 56 derecede 30 dakikada aktivitesini kaybettiğini, çamaşır suyuyla ölebildiğini belirtti.

  KENE SAĞLIK KURULUŞUNDA ÇIKARILMALI
  İnsanların vücutlarına tutunan keneleri koparmamaları gerektiğine dikkati çeken Vahapoğlu, "Bilinçsizce koparılan kenenin kafası genellikle vücutta kalıyor, kafanın çıkarılması için cerrahi müdahale gerekiyor. Kenenin koparılması durumunda bile kişinin enfekte olma ihtimali yüksek. Bu nedenle kenelerin bir sağlık kuruluşunda, uzman kişi tarafından çıkarılması ve kişinin tedavi altına alınması gerekiyor" diye konuştu.

Benzer Konular

 1. Kene gibi yapışmak
  ayybben Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-10-2009, 06:20 PM
 2. Kene
  dogangunes Tarafından Evcil Hayvanlar Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 02-09-2008, 05:34 AM
 3. Kene kimin silahı?
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 27-06-2008, 01:05 AM
 4. Kene biyolojik silah mı?
  YukseLL Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 25-06-2008, 11:04 AM
 5. Kene kovucu sprey
  YukseLL Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 20-06-2008, 03:03 PM
Yukarı Çık