Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Tüp Bebek Tedavisi Kanseri Tetikler mi?

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Sağlık Bilgileri Forumunda Tüp Bebek Tedavisi Kanseri Tetikler mi? Konusununun içerigi kısaca ->> Meme kanserleri düşünüldüğünde östrojen hormonunun ( özellikle östrojen reseptörü pozitif olanlarda ) olumsuz etkisi bilinmektedir. Bahçeci Sağlık Grubu Umut Tüp ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  E-mail Aktivasyonu yapılmamıs
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  97
  Rep Gücü
  0

  Exclamation Tüp Bebek Tedavisi Kanseri Tetikler mi?


  Meme kanserleri düşünüldüğünde östrojen hormonunun ( özellikle östrojen reseptörü pozitif olanlarda ) olumsuz etkisi bilinmektedir. Bahçeci Sağlık Grubu Umut Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Süleyman Tosun ‘Tüp bebek tedavisi kanseri tetikler mi’ sorusuna net cevap verdi: “Tedavi sırasında yumurta büyütmek için kullanılan hormon ilaçlarının kanser yapma riski yoktur.”

  Yumurtalıkların uyarılması sırasında ortaya çıkan yüksek doz östrojen hormonunun meme kanserine yol açtığına yönelik belirsizlikler olmasına rağmen, bu konuda yıllardır yapılan birçok bilimsel çalışma endişe etmeyi gerektirecek bir durumun olmadığını göstermiştir. Bahçeci Sağlık Grubu Umut Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun ‘Tüp bebek tedavisi kanseri tetikler mi’ sorusuna ilişkin yoğun soruların soruları cevaplandırdı.

  *Tüp bebek tedavisinde yükselen östrojen hormonu kaç günde normale döner?

  Tüp bebek tedavilerinde yumurtalar uyarılmakta ve büyüyen her yumurta kan östrojen düzeyini arttırmaktadır. Yumurta sayısına bağlı olarak östrojen düzeyleri normalin 5-10 katına kadar yükselebilmektedir. Yumurtalıkların uyarılması sırasında ortaya çıkan yüksek doz östrojen hormonunun meme kanserine yol açtığına yönelik belirsizlikler olmasına rağmen, bu konuda yıllardır yapılan birçok bilimsel çalışma endişe etmeyi gerektirecek bir durumun olmadığını göstermiştir.

  *Tüp bebek tedavisi sonrası meme kanseri geçiren kadın anne olabilir mi?

  Tüp bebek uygulamasından sonra iki yıl içinde meme kanseri olan vakalar, hayatının herhangi bir döneminde tüp bebek tedavisi almamış meme kanseri vakalarıyla karşılaştırıldığında ikisi arasındaki tümör özellikleri incelenmiş ve fark bulunamamıştır.

  Tüp bebek tedavileri zaten çok uzun süren tedaviler olmayıp, yaklaşık 15 gün süren tedavilerdir. Bu nedenle kan östrojen hormon düzeyi, kısa süreler için yüksek seyreder.

  Ancak ailesinde veya birinci derece akrabalarında (anne,teyze,hala…gibi) meme kanseri öyküsü olan riski yüksek hastalarda veya henüz tespit edilmemiş meme kanseri olanlarda, yüksek östrojen düzeyi meme kanserinin klinik olarak belirgin hale gelmesini hızlandırabilir. Bu nedenle özellikle risk grubuna giren hastalarda düzenli yıllık meme muayeneleri, meme ultrasonografisi ve gerekiyorsa mamagrafi takiplerinin yapılması gerekir.

  *Kanser sonrası anne olmak mümkün mü?

  Meme kanseri geçirmiş olan kişilerinde riski arttırmadan tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olmaları da mümkündür. Bu hastalarda meme kanseri tedavisinde kullanılan östrojen düzeyini çok arttırmayan ilaçlar kullanılarak yumurtalıkların uyarılması sağlanmaktadır. Bu sayede gebelik sağlanabileceği gibi meme kanserinin nüks etmesi açısından artmış bir riskin söz konusu olmayacağını yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştir.

  Tüp bebek tedavilerinde yumurtalıklar uyarıldığı için yumurtalık kanserlerinde minimal bir artış gözlenmiştir ( tekrarlayan tedaviler söz konusu ise). Özellikle borderline yumurtalık tümörlerindeki bu minimal artış, tüm hastalara bakıldığında korkulacak oranlarda değildir. Bu nedenle tüp bebek tedavisi uygulanması gereken veya bu tedaviyi denemiş olanların korkmasını gerektirecek bir durum söz konusu değildir.

  Rahim (endometrium kanseri) veya rahim ağzı(serviks ) kanserlerinde tüp bebek tedavisinin kanser yapma riski tespit edilmemiştir.

  Sonuç olarak bilimsel araştırmalar göstermiştir ki tüp bebek tedavilerinde kanser açısından çiftler rahat olabilirler.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye selviler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesaj
  189
  Rep Gücü
  3049
  Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, Vatan gazetesinden Mine Şenocaklı'ya konuştu...


  BESLENME VE GIDA ÖNEMLİ


  Tüm dünyada kısırlık ve iktidarsızlığın bu kadar artmasında hibrit (ithal melez) tohumların payı olabilir mi?


  Yiyeceklerin içerisindeki besin maddelerinin eksikliği farklı biyokimyasal reaksiyonlara sebep oluyor. Örneğin, sperm sayısı düşüyor, kadınların yumurtaları azalıyor. Dünya Sağlık Teşkilatının verilerine baktığımız zaman bunda yüzde 50nin üstünde beslenme rol oynuyor. Çevre şartları, hava kirliliği, alkol-sigara kullanılması da sağlığımızı etkiliyor. Ama birinci derecede beslenme ve gıda önemli.


  Bugün genç kızlarda polikistik over, çikolata kisti, erken regl görme, yumurta üretiminde azalma, yumurta morfolojisinin bozulması gibi ciddi durumlardan bahsediyoruz. Erkeklerde hem sperm sayısı düşüyor, hem de sperm morfolojisi, baş, boyun ve kuyruk anomalileri ortaya çıkıyor. Eskiden böyle bir şey yoktu... Genç kızlarımızda yumurtalık kisti var. Bu kızlarımız daha 15-16 yaşlarında bu hastalıktan dolayı doğum kontrol hapı kullanıyor.


  NİYE DOĞUDAKİ KARDEŞLERİMİZDE KISIRLIK YOK?


  Beslenmenin temel kuralı vardır. Ne yiyorsan osun. Hibrit tohumu tüketirsen olacağın da bu. Niye Doğudaki, Güneydoğudaki kardeşlerimizde kısırlık yok? Çünkü onlar mevsiminde salatalık, domates tüketiyor... Onun için maşallah 7, 8, 9 çocuk veriyor Allah. Batıdakiler de tüp bebek merkezlerinde! Karadenizde, Akdenizde, biraz hayat standardı yüksek olan yerlerde ise insanlar hep tüp bebek merkezinde!


  TÜP BEBEK MERKEZLERİNE KARŞIYIM ÇÜNKÜ...

  Tüp bebek merkezlerine şundan dolayı karşıyım: Yumurta toplayabilmek adına kadına 15 gün süre ile çok yüksek oranda çeşitli hormonlar veriyorsunuz. Siz resmen kadının yumurtalığına kamçı vuruyorsunuz, yumurta toplansın diye. Ondan sonra, bir bakıyorsunuz 3-4 ay sonra tutmuyor. 15 gün sonra tutmayınca, yumurta rezervi azalıyor, adet düzensizlikleri başlıyor ve kadın erken menopoza doğru gidiyor. Bana başvuranlar arasında 23 yaşında erken menopoza girmiş çok kadın var.


  Bakın, Almanyanın Münih kentinde sadece 1 tüp bebek merkezi varken, İstanbulun her semtinde 1 tüp bebek merkezi var. 23-24 yaşındaki kızlarımız çocuğu olmuyor diye tüp bebek merkezine gidiyor. Anne ve babalar çocuklarınızı tüp bebek merkezlerine göndermeyin. Onlara 15 gün süren hormon tedavisi uygulatmayın. Meme, rahim ve prostat kanserinin ana sebebi hormonların dengesizliğidir. Bırakın evlendikten 5-6 sene sonra, 30 yaşında çocuk yapsınlar. Kanserler arttı, bunların sebebini sorgulayın. 3. #3
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye selviler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesaj
  189
  Rep Gücü
  3049
  Dikkat! Tüp Bebek Yöntemi Hala Risk Taşıyor

  Dr. Mehmet Öz, tüp bebek tedavisinde anomali gebelik yaşama riskini anlatıyor...

  Tüp bebek (IVF), kadın yumurtalarının alınması ve vücut dışında spermle döllenmesidir. Döllenen yumurtalar tekrar kadının rahmine yerleştirilir. Artan popülaritesine karşın tüp bebek yöntemi hala risklidir. Gerçek şu ki, tüp bebek döngülerinin %78'i başarısız olur ve sonuç olarak anne sağlıklı bir bebeğe sahip olamaz. Kullanılan ilaçlar çok güçlüdür ve risk taşımama olanağı yoktur.


  Kanser Riski Taşıyor mu?


  Son günlerde, tüp bebek ilaçlarının kadınlarda kanser riskini artırıp artırmadığı konusunda çelişkili bulgular vardır. Bununla birlikte, döllenme işlemi başarılı olsa bile belli bi yaştan sonra bebek sahibi olmakla ilgili ciddi riskler vardır. 40 yaşından sonra düşük ve ölü doğum yapma riskinin büyük ölçüde artmasının yanı sıra Down Sendromlu bir bebek doğurma riski de artar.


  Biyolojik Saatinizi Belirleyin!


  Tüp bebekle ilgili riskleri anlamak çok önemlidir. Biyolojik saatiniz, bebek sahibi olmak için ne zaman fazla yaşlı olduğunuzun en iyi göstergesidir. Bir kere bozuldu mu, dölleme işlemlerinden uzak durmak en iyisidir.  Prof.Dr. Mehmet Öz
  Konu selviler tarafından (18-10-2012 Saat 04:19 PM ) değiştirilmiştir.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye selviler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesaj
  189
  Rep Gücü
  3049
  Konuyu Güncelleme durumu..

Benzer Konular

 1. Bobrek Kanseri Belirtileri Tedavisi
  sibel Tarafından Hastalıklar ve Tedavi Yolları Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 09-07-2015, 03:22 PM
 2. Cinsleri Ayrıştırmak A r z u l a r ı Tetikler
  SOSYALİST Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 05-03-2015, 09:06 AM
 3. Dil , dudak kanseri
  İnci Tarafından Ağız ve Diş hastalıkları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-12-2009, 06:40 PM
 4. Yakışıklı olmak aldatmayı tetikler mi?
  İnci Tarafından Kadın Erkek İlişkileri Foruma
  Yorum: 9
  Son mesaj: 18-12-2009, 04:31 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık