Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Normal midir?

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Sağlık Bilgileri Forumunda Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Normal midir? Konusununun içerigi kısaca ->> Hamilelik boyunca östrojen hormonu yükseldiği için saçlar ağırlıklı olarak büyüme evresinde kalır. Doğumdan sonra ilk 2-6 ay arasındaki dönemde saç ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  E-mail Aktivasyonu yapılmamıs
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  97
  Rep Gücü
  0

  Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Normal midir?


  Hamilelik boyunca östrojen hormonu yükseldiği için saçlar ağırlıklı olarak büyüme evresinde kalır. Doğumdan sonra ilk 2-6 ay arasındaki dönemde saç doğal olan dökülme evresini yaşayarak yenilenir.

  Burcu Çayözü
  Akademi Saç Terapi Merkezi
  Saç Sağlığı Uzm. (Trikolojist)

  Bu süreçte saç çıkarır ve dökülmeyi durdurur umuduyla satın alınan ürünler doğru vaatte bulunmaz. Dökülme süreci uzadığı takdirde uzman yardımı almak gerekir.

  Kadınlarda doğum yaptıktan yaklaşık 2-6 ay sonraki dönemde görülen yoğun saç dökülmeleri çok sık rastlanan bir şikâyettir. Doğum sonrasında yaşanan saç dökülmesi normal bir süreçtir. Doğum sonrası yaşanan saç dökülmesi sorununun sebebi, hamilelik boyunca yüksek seyreden östrojen hormonunun doğum sonrasında normal seviyesine inmesidir. Hamilelik boyunca, östrojen hormonunun yükselmesi sebebiyle saçlar ağırlıklı olarak büyüme evresinde kalır. Çok az saç normal döngüsü olan dökülme evresini yaşar. Hamilelik boyunca dökülmeyen saçlar ise doğumdan sonraki 2-6 ay arasında doğal olan dökülme evresini - toplu halde- gerçekleştirip yenilenir. Dolayısıyla normal koşullarda bu geçici bir saç dökülmesidir ve kalıcı bir saç kaybı yaşanmaz. Saçlar zaman içinde aynen geri kazanılır. Ancak hamilelik sonrası dönemin fiziksel olarak da zorlayıcı bir dönem olduğunu unutmamak gerekir. Uykusuzluk, emzirme gibi aktiviteler fazla enerji sarf ettirdiği için vücudu zorlar. Bir de saç dökülmesinin yarattığı stres eklenince süreç daha da zorlaşır ve uzayabilir. Bu dönemde annenin kansız kalmamasına önem verilmeli ve başka bir sağlık sorunu olmadığından emin olunmalıdır. Bunun dışında saç deri sağlığı da saçın sağlıklı dönüşünde önemli rol oynar. Saçın günlük yıkanması ve kaliteli marka şampuanların kullanılması da önemlidir.

  Piyasadaki Saç Ürünlerine Dikkat Etmek Gerekir!
  Normal koşullar altında doğumdan yaklaşık bir yıl sonra saçlar normal haline geri döner. Çok ender rastlansa da, bazı kadınlar doğum sonrası saçlarının hiçbir zaman eskisi gibi olmadığını gözlemler. Bu durumun sebebi genellikle sağlık problemleri, stres, saça taşınan besin ve oksijenin azalması veya demir eksikliğine bağlı kansızlıktır. Piyasada satılan 'saç çıkarır veya dökülmeyi durdurur' vaadinde bulunan ürünlere bu süreçte fazla güvenmemek gerekir. Saç dökülmesi 4 aydan fazla aynı yoğunlukta devam ederse veya yeni çıkan saçların kalitesi eskisinden farklıysa öncelikle bir uzmandan yardım almak gerekir.

  Kadınlarda Saç Dökülmesinin Arttığı Dönemler

  Kadınlarda hormonal değişiklik yaşanan dönemlerde saç dökülmesi artar;

  Hamilelik sonrası
  Düşük veya kürtaj sonrası
  Doğum kontrol hapı kullanıp bırakmak
  Hormon terapi replasmanı

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye consume - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesaj
  1.078
  Rep Gücü
  18410
  Normaldir.Kendinden ödün veriyorsun .Misal bir diş muhakkak rahmetli olur.

Benzer Konular

 1. Bütün kadınlar normal doğum yapma gücünü içinde taşır
  RABİA Tarafından Kadın Sağlığı (jinekoloji) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 30-12-2009, 06:16 PM
 2. Normal doğum mu, sezaryen mi?
  İnci Tarafından Gebelik Hamilelik Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-10-2009, 02:18 PM
 3. Normal doğum, depresyonu azaltıyor
  Affrodit Tarafından Gebelik Hamilelik Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 25-03-2008, 05:34 PM
 4. Sezeryanmı yoksa normal doğum mu?
  dogangunes Tarafından Gebelik Hamilelik Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-07-2007, 06:17 PM
 5. Normal Dogum,Sezeryan Doğum
  Nil@y Tarafından Gebelik Hamilelik Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 11-10-2006, 06:05 AM
Yukarı Çık