Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Acı anıları hafızadan sildirmek mümkün olabilir mi?

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisinde ve Sağlık Bilgileri Forumunda Bulunan Acı anıları hafızadan sildirmek mümkün olabilir mi? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Aşk acısı silinebilir mi? Acı anıları hafızadan sildirmek mümkün olabilir mi? Sil Baştan isimli film gerçek mi oluyor? Tıpkı o

 1. #1
  İNCİ
  Misafir..

  Acı anıları hafızadan sildirmek mümkün olabilir mi?

  Aşk acısı silinebilir mi? Acı anıları hafızadan sildirmek mümkün olabilir mi?

  Sil Baştan isimli film gerçek mi oluyor? Tıpkı o filmdeki gibi anılar siline biliyor mu? En çok da acı olanları tamamen hafızamızdan uçurmak mümkün mü?

  İşte bu acı yaşanmışlıkların beyinden silinip silinemeyeceği yıllardır bilim adamlarının en önemli araştırma konularından biri. Uzman Nörolog Mehmet Yavuz, geçmişteki acı hatıraların etkisini azaltma konusunda tüm merak edilenleri anlatıyor…

  Ön bellek ve ana bellekten oluşan beynimizde, önemli olmayan bilgiler ön bellekte kayıtlanır. Örneğin bir defaya mahsus gerekli olan bir telefon numarasını ön bellek 10 dakika için depolar ve daha sonra bu bilgi bir daha hatırlanmaz. Önemli bilgilerse ana bellekte depolanır. En son bilgiler en üstte, ilk öğrenilenlerse en altta kayıtlanır ve böylece hafıza katmanları oluşur. En üst katmanda depolanan en son bilgiler daha kolay hatırlanır.

  TRAVMATİK OLAYLAR DEPOLANIYOR
  Yaşanan acı hatıralar hem ana belleğe hem de sosyal hafızaya kayıtlanır. Sol prefrontal bölge psikolojik dünyamızın da merkezidir. Acı hatıralar aynı zamanda sosyal hafızaya da kayıtlandığı için, psikolojik ruh hallerimizi ve davranış tarzlarımızı da yakından etkiler. Bu nedenle travmatik olaylar depresyon, panik atak ya da diğer psikolojik bozukluklara neden olabilir. Bazen de sosyal hafızaya kayıtlanan acı olaylar, ana bellekte çoktan hafıza katmanlarının arasında kaybolup unutulduğu halde bedensel dille hatırlanır. Kişi, geçmişindeki acı travmayı tamamen unutsa bile sosyal hafıza zaman zaman hatırlayabilir. Böylece panik atak ya da diğer psikosomatik bozukluklar ortaya çıkar.

  ACI ANILAR DAVRANIŞ BOZUKLUĞU YARATIYOR
  Sadece ana belleğe kayıtlanan acı hatıralar, zamanla etkisini kaybedip unutulur ancak sosyal hafızaya da kayıtlanmışsa bilinçaltı dünyamıza da yerleşmiş olur. Olumsuz sosyal hafıza kayıtları ya sürekli bilinçli üzüntü haline ya da bilinçaltının yönettiği çeşitli davranış bozukluklarına neden olur.

  PSİKOPATLARDA SOSYAL HAFIZA ZAYIF
  Anti sosyal kişilik bozukluğu (psikopat) olanlarda sosyal hafıza çok zayıf olduğu için travmalardan psikolojik etkilenme yaşamazlar. Bu nedenle korkusuz ve duygusuzdurlar.

  AŞK ACISI SİLİNEBİLİR Mİ?
  Eğer tıbbi olarak ön frontal lobdaki sosyal hafızayı silmek mümkün olabilirse, travmatik hatıralar hatırlansa bile acı ve üzüntü tablosu yaşanmayabilir. Olay sadece hafızada olmasıyla kalır ve rahatsızlık vermez. Bu başarılabilirse, aşk acıları da tarihe karışmış olacak. Ancak burada unutulmaması gereken husus, acı hatıraların tamamen hafızadan silinmesi değil, acısız hale getirilmesidir.

  ANILAR ACISIZ HALE GELİR Mİ?
  Bu kısmen de olsa mümkündür. Günümüzde bilinç altını temizlemek için hipnoz, EFT, NLP, meditasyon gibi birçok yöntem kullanılıyor ancak bunların etkinliği şüphelidir. Kuantum olumlama tekniklerinin daha etkili olduğunu belirten Dr. Yavuz, bu yöntemlerin hiçbirinde beyne dışarıdan herhangi bir müdahale olmadığını vurguladı. Bilinçaltını temizlemede en etkin yöntemin Manyetik Stimülasyon, yani TMS uygulaması olduğunu hatırlatan Dr. Yavuz, bu teknikle acı hatıraları kısmen de olsa yatıştırabildiklerini belirtti.

  TMS TEDAVİSİ BEYNE ZARAR VERİR Mİ?
  Beynin sol ön bölgesine uygulanan TMS seansları, sosyal hafızayı resetleyerek psikolojik olarak kişiyi rahatsız etmeyecek pozisyona getirmektedir. TMS tedavisinin somut bir tedavi olup, manyetik bir aparat aracılığı ile direkt baş bölgesine uygulandığının altını çizen Dr. Yavuz bu tedavinin beyne zarar vermediğini belirterek sözlerini tamamladı.

  HABERTURK.COM SAĞLIK HABERLERİ SERVİSİ

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Üye Numarası
  137296
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  2.192
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  54808
  Aşk acısını bir başka aşkla silebilirsiniz...Ama ilk göz ağrılarından mutlaka bir parça kalıyor...

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Bay X - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Üye Numarası
  26504
  Nerden
  İSTANBUL
  Mesaj
  2.170
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  37027
  Hemen hemen her şey silinebiliyor ama bazıları kuyruk acısını silemiyor:))))

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ashenarşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Üye Numarası
  138451
  Mesaj
  1.511
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  33422
  Aşk acısı nedir ya? Tedavi için hayvana yönelmek gerekir. Unutulması doğaldır. Evde hayvan besleyeceksin. Yada ne biliyim resim sanatı farklı sanatlar vs.

Benzer Konular

 1. ATATÜRK'ün anıları
  dogangunes Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 21-07-2015, 12:10 PM
 2. Hac Anıları....
  mopsy Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 01-11-2011, 10:52 AM
 3. Geleceğin Anıları
  Venhar Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-11-2009, 03:53 PM
 4. Ulu Önder Atatürk'ün anıları
  jurgen Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 11-10-2008, 05:35 PM
 5. bir dinazorun anıları
  dogangunes Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-06-2007, 12:08 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık