+ Yorum (Cevap) yazın
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

Elinizde Ağrı ve Güç Kaybı Varsa Dikkat!

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisinde ve Sağlık Bilgileri Forumunda Bulunan Elinizde Ağrı ve Güç Kaybı Varsa Dikkat! Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Kolda, elde, parmaklarda uyuşukluk- ağrı ve güç kaybı şikâyetleriniz varsa sabaha karşı ağrı, uyuşma nedeniyle uykudan uyanıyorsanız ‘Karpal Tünel Sendromu’

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Üye Numarası
  144232
  Mesaj
  37
  Rep Gücü
  4

  Elinizde Ağrı ve Güç Kaybı Varsa Dikkat!

  elinizde-r-ve-guc-kayb-varsa-dikkat.jpg
  Kolda, elde, parmaklarda uyuşukluk- ağrı ve güç kaybı şikâyetleriniz varsa sabaha karşı ağrı, uyuşma nedeniyle uykudan uyanıyorsanız ‘Karpal Tünel Sendromu’ yaşıyor olabilirsiniz? ENT Tıp Merkezi Estetik-Plastik ve Rekonstrüktif uzmanı Op. Dr. Aret Çerçi Özkan kronik, rahatsız edici sorunlara yol açan sendrom hakkında bilgi verdi.

  Karpus kelimesi ‘el bileği’anl***** gelir. Ön kol; elin en önemli duyu ve motor sinirlerinden biri olan median sinir, bilek seviyesinde, el ayasında bir tünelin içinden geçer. Bu tünelde herhangi bir sıkışma nedeni ile sinir üzerinde oluşacak basınç zaman içinde sinirde fonksiyon bozukluklarına ve hasarına yol açar. İşte tüm bu duruma ‘Karpal Tünel Sendromu’ adı verilir.
  Tedavide gecikildiğinde ileri dönemlerde median sinirde geri dönüşümü olmayan hasarlara neden olan ‘Karpal Tünel Sendromu’ başparmak tabanındaki kasların erimesine yol açabilir.
  Zamanında Tedavi Gerektirir!
  Parmaklarda uyuşukluk, kolda el ve parmaklarda ağrı- güç kaybı şikayetlerine, sabaha karşı ağrı-uyuşma nedeniyle uykudan uyandıran, kronik, rahatsız edici sorunlara yol açan bir sendromdur. Tedavide geç kalındığında ileri dönemlerde median sinirde geri dönüşümü olmayan hasarlara, başparmak tabanındaki kasların erimesine yol açabilir.
  Genellikle nedeni bilinmemekle birlikte tendon yangıları, eklem çıkıkları, kırıklar, artritler, hamilelik döneminde su tutulumu gibi durumlar bu sendroma neden olabilir.
  Muayene ile tespit edilebilen bu rahatsızlığın teyit edilmesi için EMG yapılması gereklidir.
  İlaç tedavisi, fizik tedavi, atelleme yöntemleri ile şikayetler gerileyebilir. Ancak tam anlamıyla tedavi etmenin yolu cerrahi girişim ile siniri sıkıştıran tüneli gevşetmektir. Bir hafta kadar el bileğine, parmakları açıkta bırakan bir atel uygulanır.
  Ameliyattan sonra parmak uçlarındaki ağrı, uyuşukluk hızla azalır. Dikiş etrafındaki hassasiyet-ağrı geçicidir ama bazen haftalarca devam edebilir. Bu gibi durumlarda ameliyat sonrası dönemde fizik tedavi önerilir.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesaj
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Motorda güç kaybı var
  EMRE Tarafından Oto teknik servis Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-11-2010, 10:19 PM
 2. Küçük bebeğiniz varsa dikkat
  Gül@y Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-01-2010, 02:09 PM
 3. Mutlu Olmak Elinizde
  Ayş@n Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 18-01-2009, 03:02 AM
 4. Yaşam Sürenizi Uzatmak Elinizde !
  Gül@y Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 29-08-2008, 03:44 PM
 5. İştahınızı azaltmak elinizde!
  serseriozi Tarafından Diyet ve Dengeli Beslenme Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-06-2007, 08:41 AM

Anahtar kelimeler