ka-nt-ve-mantardan-kurtulman-n-puclar-.jpg
Şayet yüzme, duş veya banyo sonrası kulağınızda suyun hapsolduğunu veya kulağınızın nemli kaldığını hissederseniz aman dikkat! Çünkü kulak kaşıntısı ve mantar enfeksiyonu için bu durum ideal koşulları oluşturur. ENT Tıp Merkezi uzmanlarından Op. Dr. Mustafa Üzeyir ’yüzücü kulağı’, ‘kulak enfeksiyon ve kaşıntıları’ hakkında bilgi verdi.

Yüzücü Kulağı; dış kulak yolu iltihaplarından birine verilen isimdir. Bazen mantarlar tarafından oluşturulsa da özellikle ağrılı vakalarda doğada sık rastlanan bir bakterinin sebep olduğu enfeksiyondur.

‘Yüzücü Kulağı’ndan Nasıl Korunursunuz?
Su kulağınıza girdiğinde beraberinde mantar ve bakterileri de getirebilir. Çoğunlukla su geri gelir, kulak kurur ve bakteriyle mantarlar problem oluşturmaz. Fakat su bazen dış kulak yolunda hapsolup buradaki cildi yumuşatır. Nemli ortamda bakteri ve mantarlar ürer, beslenir ve kulağı iltihaplandırabilir.
Başlangıçta kulaklarda tıkanıklık hissiyle birlikte kaşıntı olabilir. Kısa zamanda dış kulak yolu şişer, tıkanır bazen süt gibi bir akıntı da görülebilir. Çok ağrı yapar, kulak kepçesi hafifçe dokunmaya karşı bile hassas hale gelebilir. İltihap bu duruma geldiğinde ve boyun bezleri şiştiğinde hekim tedavisi gerekir.

Yapılabilecekler
Kulağınızda su hapsolduğunu hissettiğinizde koruyucu antiseptik damlalardan kullanarak bütün bu olaylar zincirini önleyebilirsiniz.
Şayet kulak hekiminiz kulak zarınızın sağlam ve sağlıklı olduğunu söylerse, yüzme sonrası kulak damlalarınızı kullanabilirsiniz. Basit alkol damla kullanmak önerilebilir. Alkol suyu emer, dış kulak yolunun kurumasına yardımcı olur. Aynı zamanda yüzücü kulağında oluşabilecek bakteri ve mantarları da öldürebilir. Asetik asit ihtiva eden beyaz sirke de kullanılabilir. Eczaneden alkol veya sirkeyi muhafaza edecek damlalık alıp, çantanızda taşıyabilirsiniz.

‘Yüzücü Kulağından’ Korunmak
Şayet yüzme, duş veya banyo sonrası kulağınızda suyun hapsolduğunu veya kulağınızın nemli kaldığını hissederseniz;
*Kulağınız yukarıda kalacak şekilde başınızı eğiniz, kulak kepçenizi yukarı ve geriye doğru çekerek damlalarınızı damlatınız.
*Damlaların her yere ulaşmasını sağlamak için kulağınızı ovalayınız, daha sonra kulağın kuruması için kulağınızı aşağı yönde çeviriniz.
*Şayet kulak probleminiz tekrarlama eğilimi gösteriyorsa, kulak-burun-boğaz hekiminiz yüzmeden önce kulaklarınızı nasıl koruyacağınızı anlatacaktır.

Dikkat!
Şayet kulağınız hâlen iltihaplı, kulak zarınız delinmiş veya önceden delik, hasar görmüş veya kulak operasyonu geçirmişseniz, yüzmeden ve kulak damlası kullanmadan önce kulak-burun-boğaz hekimine danışmanız lazımdır.

Kulaklar Neden Kaşınır?
Kulak kaşıntısı her kişiyi çok rahatsız eder. Ani oluşan kaşıntılara sıklıkla mantar enfeksiyonu sebep olur. Daha uzun süreli durumlarda sıklıkla kronik dermatit (egzema) denilen ‘Alerjik Deri İnflamasyonu’ kaşıntının sebebidir. Başta oluşan kepek gibi, dış kulak yolunda da kuru, ince ve bol miktarda kepek oluşabilir, buna ‘Seboreik Dermatit’ adı verilir. Bazı kişiler yiyeceklerinde değişiklik yaparak (yağlı yiyecekler, karbonhidratlar, çikolata gibi yiyeceklerden uzak durarak) bu durumun önüne geçebilir. Hekimler kulaklar kaşındığında genellikle yağlı veya kortizonlu damlalar önerir bu uzun süreli tedavisi olmasa da kontrol altında tutulmasını sağlar. Nadir olarak kulak kaşıntısı alerjik olabilir ki bu durumun tedavisi farklıdır.

Kaşıntılı, kepekli veya kulak akıntısının biriktiği kulaklar ‘yüzücü kulağı’nın gelişmesine yatkındır. Bu kişiler özellikle kulakları ıslak kaldığında koruyucu kulak damlaları kullanmaları konusunda bilinçli olmalıdır. Yüzme mevsimi başlamadan önce kulaklarını temizletmeleri de çok yardımcı olur.

Yabancı Cisimlere Dikkat!
Boncuklar, kalem uçları, silgiler, plastik oyuncak parçaları, kuru fasulyeler çocukların kulaklarına soktukları sık yabancı cisimlerdendir. Bunların çıkartılması çok hassas bir iştir ve mutlaka kulak-burun-boğaz hekimi tarafından yapılmalıdır.
Ayrıca tatarcık, hamam böceği, güve gibi böcekler de dış kulak yoluna girerek, kulakta tıkanıklık, ses, ağrı gibi şikayetlere neden olabilir.