Günde üç öğün yemeniz gereken dönemler artık gerilerde kaldı. Tabii bu gerçek, ara öğünlerde ne yediğinizin önemini de artırdı.
İşte bu konuda yapacağınız en akıllı seçimler.
Daha güçlü kaslar için: Tuzsuz yer fıstığı
Protein kas gelişiminin en önemli yapı taşıdır. Yer fıstığı da bütün kuruyemişler arasında protein açısından en zengin olan besindir. Sadece bir avuç dolusu yer fıstığı günlük protein ihtiyacınızın yüzde 20’sini karşılamaya yetecektir.
Daha düşük kolesterol için: Yulaflı krep
Lif açısından zengin yulaf, LDL (kötü) kolesterol seviyenizi düşürerek kalp krizi riskinizi azaltacaktır. Sadece 4 tane yulaflı krep yiyerek günlük lif ihtiyacınızın dörtte birini karşılayabilirsiniz.
Daha zinde bir zihin için: Elma
Mental açıdan zinde olmanız için en önemli şey, vücudunuzda yeterli oranda su bulunmasıdır. Elmanın yüzde 95’i de sudan oluşur. Ayrıca araştırmalar elmanın yaşa bağlı hafıza kaybını da azalttığını gösteriyor.
Daha iyi cinsel ilişki için: Kabak çekirdeği
Çinko sperm üretimi için gereklidir ve üreme organlarınızın sağlığı açısından hayati bir önem taşır. Vücuttaki çinko eksikliği iktidarsızlığa ve kısırlığa yol açabilir. Bir avuç dolusu kabak çekirdeği günlük çinko ihtiyacınızın yarısını karşılar.
msn.com