Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Hipoglisemi Dosyası

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Sağlık Bilgileri Forumunda Hipoglisemi Dosyası Konusununun içerigi kısaca ->> 1. Bölüm Yemeklerden sonra uyku basıyor, kuşluk veya ikindi vakti odaklanma güçlüğü, dikkat kaybı ve öğrenme zorluğu başlıyorsa, hipoglisemi ihtimalini ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.799
  Rep Gücü
  137443

  stat Hipoglisemi Dosyası

  1. Bölüm

  Yemeklerden sonra uyku basıyor, kuşluk veya ikindi vakti odaklanma güçlüğü, dikkat kaybı ve öğrenme zorluğu başlıyorsa, hipoglisemi ihtimalini dikkate almalısınız.


  Eğer sık acıkıyor ve şekerli besinlere saldırıyor, olur olmaz zamanlarda “çikolata, baklava, sütlaç” krizleri yaşıyorsanız, açlığa dayanmakta zorlanıyor, mide krampları, yorgunluk, baş dönmesi, uyuklama, halsizlik, bitkinlik içinde kıvranıyorsanız; yemek yemekte gecikince ellerinizde titremeler, kalbinizde çarpıntılar, bedeninizde soğuk terlemeler oluyorsa, acıktığınızda gereğinden fazla huzursuz, sinirli, alıngansanız bu belirtilerin hipoglisemi ile ilgili olabileceğini düşünebilirsiniz.
  Sıradan günlük işleri yapmanızda, bedensel ve ruhsal enerjinizi koruyup, aktivitelerinizi gün boyu sürdürebilmenizde şekeriniz önemli rol oynar.
  Şeker ve insülin metabolizmasının ortak çalışması ile oluşan ve yiyeceklerinizin kalori değeri, türü, sizin aktivite düzeyinizle belirlenen kan şekeri seviyeniz, kritik sınırların altına inecek olursa işiniz zorlaşır.
  Özellikle beyniniz, temel enerji kaynağı glikozu yeteri kadar bulamadığı zaman sorun çıkarır. Kan şekeri düşmelerinde ortaya çıkan ruhsal değişimler, yorgunluk, halsizlik ve bitkinlikler, odaklanma ve öğrenme güçlüklerinin ardında beyninizin yakıt ihtiyacının yeterince karşılanmaması vardır.
  Hipogliseminin varlığı şeker-insülin dengesinin ciddi bozukluğuna işarettir. İnsülin kan şekeri düzeyini belirleyen başlıca hormondur ama dokuların, organların şeker ihtiyacını karşılayan sistemin başka oyuncuları da vardır.
  Böbrek üstü bezinin, tiroit bezinin salgıladığı hormonlar, büyüme hormonu ve daha pek çok faktör kan şekerinin düzenlenmesinde görev alır. Bu nedenle hipoglisemi bir hastalık değil, bir belirtidir. Bu belirtinin birçok sağlık sorununda ortaya çıkabileceği bilinir. Tiroit bezi hastalıkları, karaciğer ve böbrek yetmezlikleri, böbrek üstü bezi hastalıkları ve daha pek çok bedensel problemin hipoglisemiye yol açabileceğini unutmayın.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.799
  Rep Gücü
  137443
  Hipoglisemi Dosyası 2.Bölüm

  Kilo sorunu yaşayanlardansanız, kendinize bu soruları sormalı ve en doğru yanıtları vermeye çalışmalısınız. Eğer belirtilerden iki veya üçüne sahipseniz, hipoglisemi ihtimalini aklınızda tutmalısınız.


  Öğün atladığınızda şekerli, unlu ve yağlı besinlere saldırıyor musunuz?
  Zaman zaman ciddi halsizlik, bitkinlik atakları yaşıyor musunuz?
  Bu ataklarla birlikte veya bunlar olmadan önce çarpıntı, ellerde titreme, terleme, huzursuzluk, sinirlilik problemleriniz oluyor mu?
  Özellikle yemeklerden sonra gelen uyku basmalarında, bazen de gün boyu oluşan uyuklamalardan şikayetçi misiniz?
  Halsizlik, yorgunluk, bitkinlik gibi belirtilerden bir şeyler yiyip içince kolayca kurtulabiliyor musunuz?
  Bu sorulardan birkaçına evet diyorsanız, aşağıdaki soruları da sormalısınız:
  Sabahları baş ağrısıyla uyanıyor musunuz?
  Şekerli, unlu besinlere dayanılmaz bir tutku duyuyor musunuz?
  Zaman zaman çarpıntı ve terleme atakları yaşıyor musunuz?
  Geceleri ter içinde ve huzursuz uyanıyor musunuz?
  Bu soruların çoğuna “evet” yanıtı verdiyseniz, hipoglisemi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalı ve doktorunuzla görüşmelisiniz.
  Hipoglisemi herkeste kendini farklı olarak gösterir. Aynı düzeyde kan şekeri düşüşü olan iki kişiden birinde uyku hali, unutkanlık, yorgunluk, iç geçmesi, el ve ayakta çözülme depresif belirtiler gözlenirken; diğerinde sinirlilik, öfke, gerginlik, korku gibi huzursuzluklar oluşabilir.

  msn.com

Benzer Konular

 1. Hipoglisemi(Kan şekeri düşmesi)
  Nil@y Tarafından Dahiliye (iç hastalıkları) Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 09-08-2017, 04:51 PM
 2. Siyonizm Dosyası
  mopsy Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-11-2011, 10:49 AM
 3. Hipoglisemi nedir?
  Affrodit Tarafından Hastalıklar ve Tedavi Yolları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-04-2008, 10:53 AM
 4. wav dosyası
  ahsenifer Tarafından Programlama Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-08-2007, 02:06 AM
 5. hesabınız dosyası
  uzi Tarafından php nuke Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 09-01-2006, 06:52 PM
Yukarı Çık