Kullandığınız şampuan egzamaya neden olabilir…

Kozmetik ürünlerin neden olduğu yan etkilerden biri de egzamadır. Egzama alerjik ve tahriş egzaması olmak üzere iki çeşittir. Günlük yaşamda kullandığınız sabun ve nemlendiriciler gibi şampuanlar da tahrişe neden olabilir. Reaksiyon, şampuanı kullandıktan hemen sonra gelişeceği gibi uzun süre kullanım sonrasında da başlayabilir. Ürünü kullanıldığınız bölgede yanma, batma ve kaşıntı gibi sorunlar baş gösterir. Farkında olmadan ürünü kullanmaya devam ettiğinizde ise kızarıklık, pullanma ve kepeklenme görülebilir. Egzamanın oluşmasında cildin kuruluğu ve koruyucu tabakanın zarar görmesi ana nedendir. Göz kapağı derisi ince olduğundan tahrişe karşı özellikle çok duyarlıdır.

Alerjik egzama ise ürünün içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı kullanıcının gösterdiği tepkiden kaynaklanır. Genellikle koku maddeleri, güneş koruyucular ve katkı maddeleri alerjik egzamaya sebep olur. Ciltte kızarıklık, kaşıntı, sulantı ve su dolu kabarıklık şeklinde kendini gösterir.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan, alerjiye neden olan maddenin tespiti için ise patch test (yama testi) yaptırmayı öneriyor. Bu test sonucuna göre alerjik maddeyi saptayarak o maddeyi içeren kozmetikleri kullanmadığınız takdirde sorundan kurtulabilirsiniz. Dermatoloji Uzmanı Dr. Okan erkeklere de kozmetik ürünleri kullanmadan önce cilt analizi yaptırmayı tavsiye ediyor.

menshealth.com