Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1
 1. #1
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesaj
  550
  Rep Gücü
  0

  İlaç Yapımında Canlılardan Örnek Alınıyor

  İlaç Yapımında Canlılardan Örnek Alınıyor

  Yeryüzündeki muazzam bir canlı çeşitliliği vardır. Bunu anlamak için yağmur ormanlarında veya denizin altında keşif yapmak mikroskop ya da teknolojik cihazlar kullanmak zorunlu değildir. Bilinçli bir insanın çevresindeki bitki ve hayvan türlerine bakması bile çeşit çeşit canlılarla dolu bir dünyada yaşadığını kavraması için yeterlidir. Ancak çoğu insan ya bu açık gerçeği görmezden gelir ya da bunun üzerinde düşünmeye gerek duymaz ve böylece büyük bir hataya düşer. Çünkü biyoçeşitlilik yeryüzündeki sayısız dengeler ve insan yaşamı açısından olmazsa olmaz bir öneme sahiptir. Farklı canlı türleri sayesinde neler elde ettiğimizi ve bunların yok olduğu takdirde neler kaybedeceğimizi düşünürsek biyolojik çeşitliliğin değeri daha iyi anlaşılır.

  Şurası bir gerçek ki doğumumuzdan ölümümüze kadar mikroorganizmalardan bitkilerden ve hayvanlardan istifade ederiz. Üstelik bunlara karşılık herhangi bir bedel ödemeyiz. Canlıların sunduğu imkanların bizim için neden paha biçilmez olduğunu Philadelphia Doğal Bilimler Akademisi biyolojik çeşitlilik uzmanı Ruth Patrick şöyle ifade eder:

  "Farklı yapılara farklı kimyasal bileşimlere ve farklı yaşam sürelerine sahip çok sayıdaki türün varlığı gezegenimizin her yerinde insanlar için hayatın en önemli temellerinden birini oluşturur." (Ruth Patrick "Biodiversity: Why Is It Important?" s. 15 Marjorie L. Reaka-Kudla Don E. Wilson Edward O. Wilson (editors) Biodiversity II Joseph Henry Press Washington D.C. 1997)

  Canlı zenginliğinin oluşturduğu ortam yeryüzünü insan için gereken tüm şartların biraraya geldiği bir yer haline getirmektedir ve türlerin çeşitliliği insan yaşamını gözeten ilkelerle yaratılmıştır. Tüm bu olguların ortaya koyduğu gerçek ise apaçıktır: Durmaksızın bizim adımıza faaliyet gösteren milyonlarca tür kendiliğinden veya rastlantıların art arda eklenmesiyle oluşamaz; onları sonsuz ihsan sahibi olan Rabbimiz yaratmış ve hizmetimize vermiştir. Canlıların bizim faydamıza verildiği alanlardan biri de ilaç yapımıdır.

  Hastalıklara Çare Doğada Aranıyor

  İnsanların hastalıklarının iyileşmesi için uygulanan tedavilerde ve ilaçların yapımında tavşanlar dahil olmak üzere birçok canlı kullanılmaktadır. Kuşkusuz bu canlıları ve bunların hastalık ve rahatsızlıklara çare olan özelliklerini yaratan Allah'tır.

  Günümüzde binlerce mikroorganizma mantar bitki ve hayvan türü hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Pek çok ilaç canlılardan elde edilen kimyasal maddeler (veya bu maddelerin laboratuvarlarda üretilmesi) ile hazırlanmaktadır. Örneğin bugün hemen herkesin tanıdığı bir ağrı kesici olan aspirinin kaynağı söğüt ağacının kabuğudur. Yüzlerce senedir sıtma tedavisinde kullanılan kinin kınakına ağacının köklerinde ve kabuğunda bulunmaktadır. Halen tıbbi amaçlı olarak kullanılan bitki türlerinin sayısı yirmi binden fazladır. Illinois Üniversitesi Profesörü Norman Farnsworth'a göre yaklaşık dört milyar insanın temel ilaç kaynağı bitkilerdir.

  Çoğunun adını bile duymadığınız canlıların tıpta ve ilaç sanayiinde kullanımı her geçen gün artmaktadır. Göğüs ve yumurtalık kanserine karşı kullanılan "taxol" Kuzey Amerika'daki porsuk ağacının kabuğundan; kanser gelişimini engelleyen "Squalamine" bir köpek balığı türünün karaciğerinden; kalp yetmezliği çeken kişilere destek olan "digitalis" yüksük otundan; Hodgkin hastalığı ve çocuklardaki kan kanserine karşı etkili olan iki kimyasal madde (vinblastine ve vincristine) cezayir menekşesinden elde edilmiştir. Kuzey Amerika ve Batı Hint Adaları'nda rastlanan atnalı yengeçteki pıhtılaştırıcı bir maddenin sayesinde aşılarda haplarda ya da tıbbi gereçlerde bulunan ve ölüme yol açabilecek bakteriler saptanabilmektedir. Mikroplarla mücadelede kullanılan antibiyotik maddeler genellikle bakteri ve küf mantarlarından alınmaktadır. Yalnızca doğum kontrolünde üç bin bitki türünden faydalanılmaktadır.

  Canlılardaki bu çeşitlilik olmasaydı tıp ve ilaç endüstrisinden söz etmek mümkün olmayacaktı. Açıktır ki pek çok canlı türü insanlardaki bazı hastalıklar ve sağlık sorunlarını ortadan kaldıracak özelliklere sahiptir. Buna rağmen henüz doğadaki canlıların çok küçük bir bölümü tanımlanabilmiş; tanımlananların da küçük bir kısmı kapsamlı olarak incelenebilmiştir. Örneğin California Üniversitesi Profesörü Peter Bryant'ın belirttiği gibi yağmur ormanlarındaki bitkilerin yaklaşık %1'lik bir bölümü tıbbi açıdan araştırılmıştır. Hastalıklara karşı etkili olup olmadığı çok yönlü olarak incelenen bitkilerin ve omurgasız hayvanların sayısı çok azdır. Görünen odur ki insanların hastalıklardan kurtulmasına vesile olacak harika proteinler moleküller ve kimyasal bileşimler canlılarda mevcuttur. Bunların yanı sıra yeni ilaçların ve aşıların denenmesinde ve tıbbi araştırmalarda bakteriler kuşlar maymunlar fareler kediler köpekler tavşanlar böcekler ve daha birçok canlı kullanılmaktadır.

  Unutulmamalıdır ki hastalığı da şifayı da yaratan Allah'tır. Hastalığın iyileşmesi için uygulanan tedaviler kullanılan ilaçlar birer vesiledir. Aynı şekilde tedavilerde ve ilaçların yapımında kullanılan mikroorganizmalar hayvanlar ve bitkiler de birer vesiledir. Bu canlıları ve bunların hastalık ve rahatsızlıklara çare olan özelliklerini yaratan sonsuz şefkat ve merhamet sahibi olan Rabbimiz'dir.. .
  (makale harun yahya)
  Konu dogangunes tarafından (26-08-2010 Saat 03:57 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: yazı fontunu büyütme yasak

Benzer Konular

 1. Saatler ne zaman ileri alınıyor?
  dogangunes Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 25-03-2015, 02:05 AM
 2. İlaç Denekliği
  dogangunes Tarafından Borsa ve Ekonomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-05-2012, 05:00 PM
 3. Yorum: 0
  Son mesaj: 02-09-2010, 04:44 PM
 4. Teknolojik Gelişmelerde Canlılardan İlham Alınıyor
  meridyen2 Tarafından Teknoloji ve Bilişim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-09-2010, 03:39 PM
 5. En Pahalı İlaç, En Ucuz İlaç
  SOSYALİST Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-03-2010, 05:03 PM
Yukarı Çık