Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Kanserde kişiye özel aşı dönemi

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Sağlık Bilgileri Forumunda Kanserde kişiye özel aşı dönemi Konusununun içerigi kısaca ->> Merhaba ABD'li bilim adamları kişiye özel kanser aşısı geliştirmek için önemli adımlar atıyor. ABD'de mayısta prostat kanserine karşı geliştirilen aşı ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Kanserde kişiye özel aşı dönemi

  Merhaba

  ABD'li bilim adamları kişiye özel kanser aşısı geliştirmek için önemli adımlar atıyor. ABD'de mayısta
  prostat kanserine karşı geliştirilen aşı onay alırken, çeşitli kanser türlerine karşı 12 aşı onay bekliyor...  Amerikalı bilim adamları kanserli mücadelede yeni bir yöntem üzerinde çalışıyor. ABD'nin Houston kentindeki ünlü Anderson Kanser Merkezi'nden Baltimore'daki Johns Hopkins Üniversitesi'ne kadar birçok merkezde uzmanlar kişiye özel kanser aşısı geliştirmek için önemli adımlar atıyor.

  Aslında rahim ağzı ve karaciğer kanseri gibi hastalıklar için önleyici aşılar bulunuyor. Ancak araştırmacılar kanser olan kişilerin tümörlerini küçültmek için aşı geliştiriyorlar. Johns Hopkins Hastanesi'nden Profesör Leisha Emens "Vücuda tümörü reddetmeyi öğretiyoruz. Bağışıklık sistemini kullanan bu yöntem direkt olarak kanserli hücreleri hedef alıyor, dolayısıyla yan etkisi daha az oluyor" diyor.

  İlk aşı onaylandı
  Aslında bilim adamları yıllardır kanserlere özel aşı hayali kuruyor. Ancak bugüne kadar vücudun kendi ürettiği kanserli hücreleri, bağışıklık sistemine "yabancı" olarak tanıtmakta zorlanıyorlardı. Bağışıklık sistemini daha iyi anladıktan sonra bu alanda da gelişme sağladılar. Amerikan Gıda ve Sağlık Dairesi(FDA) mayıs ayında ilerlemiş prostat kanserine karşı geliştirilen ilk kişiye özel aşıyı onayladı. Provenge isimli yöntemde hastaların tümörlerinden alınan parçalardan ayrıştırılan proteinler aşıya konularak tekrar hastaya enjekte ediliyor. Böylece bağışıklık sistemi harekete geçirilerek vücudun kanserli hücrelere karşı savaşması sağlanıyor. Provenge insan hayatını ortalama 4 ay uzatıyor. Ancak bilimin gelişmesiyle bu sürenin daha da uzayacağı umuluyor.

  12 aşı deneme aşamasında
  Kişiye özel kanser aşısı alanında ikinci önemli çalışma ise Anderson Kanser Merkezi'nde devam ediyor. Buradaki uzmanlar, bir çeşit lenf kanseri olan "foliküler lenfoma"ya karşı BiovaxID isimli bir aşı geliştirdi.

  Provenge'de olduğu gibi bu aşıda da bağışıklık sistemi uyarıcıları bulunuyor, ayrıca sistemi harekete geçirmek için "idiotype" adı verilen tümöre özel moleküller kullanılıyor. Aşı hastaların ömrünü 14 aya kadar uzatabiliyor. Çeşitli ilaç firmalarının kanser tedavisi için geliştirdikleri 12 aşının daha klinik deneyleri devam ediyor.

  Bunlar arasında kan kanseri, akciğer kanseri ve cilt kanseri çeşitlerine karşı geliştirilen aşılar bulunuyor. Bilim adamları şimdi aşılarla kemoterapi gibi diğer tedavi yöntemlerinin bir arada nasıl kullanılacağını araştırıyor.

  İki haftada bir aşıyla kurtuldu
  Bir şirkette yazılım müdürü olan Stephen Creel, 2003 yılında idrarına kan karıştığını fark etti. Böbrek kanseri olduğu haberini alınca büyük şok yaşadı. Kanser araştırmacısı olan kayınbirederi Creel'e alternatif bir tedavi görmek üzere yeni bir böbrek kanseri aşısı deneyleri yapılan Houston'da bulunan Anderson Kanser Merkezi'ne gitme önerisinde bulundu. Yeni tedavide hastanın tümörü ameliyatla alınıyor, tümörden alınan örnekler üzerinde işlem yapılıyor ve kansere özel proteinler tekrar hastaya enjekte ediliyordu. Creel bir yıl boyunca iki haftada bir aşı olmaya gitti. Creel bir yıllık tedavinin sonunda kanseri yendi.
  (Milliyet)

  Kanserde kişiye özel aşı dönemi

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.148
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18820
  güzel , bir habaer bütün dünyayi ilgilendiren bir musibet hastalik alt edilmis olacak

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Mesaj
  19
  Rep Gücü
  0
  paylaşım için saol, umut verici haberler okumak güzel.

Benzer Konular

 1. SüperDepo Kişiye Özel Fotokitap ve Takvim
  deltafx Tarafından Turkcell Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-01-2014, 04:29 PM
 2. Kişiye Özel Kupa Kalp Desenli
  asisedef06 Tarafından Diğer Uğraş ve Hobiler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 11-07-2013, 02:18 PM
 3. Sevdiklerinize Kişiye Özel Hediye Seçenekleri
  asisedef06 Tarafından Diğer Uğraş ve Hobiler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-09-2012, 04:26 PM
 4. Kişiye Özel Diyetinizle Sağlıklı Yaşayın
  selenataman Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-07-2011, 12:41 PM
 5. Kişiye özel burs olanağı olan meslek yüksek okulu
  abays12 Tarafından Üniversiteler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-09-2010, 02:09 PM
Yukarı Çık