UZUN süreli kullanılan bazı vitaminlerin ömrü uzatmamakla birlikte kalp krizi riskini de yüzde 5 oranında artırdığı ortaya çıktı.

İnsanların daha sağlıklı olmak için aldığı vitaminlerin ölüme sebebiyet verdiği 180 bin kullanıcı üzerine yapılan araştırmada belirlendi.

Havuca renk katan 'beta caroten' içeren A ve E vitaminleri, aşırı kullanım durumunda ölüm riskini yüzde 16 yükseltiyor.

Amerikan Tıbbi Bilmler Dergisi'nde yayınlanan haberde, bilim adamlarının vitaminlerle ilgili bu ilginç sonuçlara 46 ayrı çalışmadan yapılan analizle ulaştığı açıklandı.

Sebze ve meyveden alın
The Times gazetesinin manşet yaptığı haberde şu ifadeler kullanıldı: “Vitamin haplarını savunan kesimler bunların birer antioksidan vazifesi görerek, ‘serbest radikal’ olarak bilinen zararlı kimyasalların ve kolesterol gibi moleküllerin önünü kestiğini savunuyor. Bu teori akla yatkın görünüyordu; hatta ilk başlarda yapılan bazı testler de bu teoriye destekliyordu. Ancak yapılan deneylerin kalitesi arttıkça, daha farklı sonuçlar ortaya çıktı. Çalışmayı yapan ekip, raporunda şu sonuca vardı: ‘Bulgularımız, antioksidanların sağlığı iyiye götürdüğünü öne süren gözleme dayalı araştırmalarla çelişiyor.’ Çünkü serbest radikalleri vitaminler yardımıyla ortadan kaldırmak, aslında vücudu ayakta tutan savunma mekanizmasının doğal işleyişine de olumsuz müdahalede bulunmak anlamına geliyor. Ancak bilim adamları, bu çalışmada sadece sentetik vitaminleri incelediklerini ve bunların kesinlikle meyve ve sebzedeki vitaminlerle karıştırılmaması gerektiğini vurguluyor.”