1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 18
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  Ayna Nöronlar

  Merhaba  İnsan bedeninin ve beyninin bir örneği empatide olduğu gibi keşfedilmesi gereken milyonlarca faaliyeti vardır. Gülmek, esnemek, ağlamak, karamsarlık, neşe, coşku, hüzün vb. gibi pek çok davranış ve duygu biçimi insanlar arasında kolayca yayılabilen ve taklit edilen duygulardır.

  İnsan beyninin işlev gören kısmının nöronlardan oluşur ve bu nöronlar elektrikle çalışır. Her bir nöron yüz mili volt elektrik enerjisi üretildiğinde aktif olarak çalışır hale gelir. Buna aksiyon potansiyeli ismi verilir. Beynimizde yaklaşık yüz milyar nöron vardır. Bu nöronların çalışması günümüzde EEG denilen aletle, elektrik akımı ölçülerek incelenebiliyor.

  Beynin çalışması fonksiyonel manyetik rezonans (fMR) ve pozitron emülsiyon tomografi (PET) cihazlarıyla da araştırılabiliyor.
  Nöronların çalışmasıyla açığa çıkan enerji çok yüksektir. Bu enerji pek çok soruya kaynak olabilir.

  “Beyin bu yüksek miktarda enerjiyi nasıl kullanıyor, parapsikolojik olaylarda bu enerjinin rolü var mı? “

  İşte bu gibi sorulara cevap aramak için yapılan bir araştırmada on yıl öncesine kadar bilinmeyen bir nöron yapısı keşfedildi.  Italya'da Parma Üniversitesi'nden Giovanni Rizzolatti, Vittorio Gallese ve ekibi 1996 yılında, makak maymunun beyninin ön lobunda 'ayna nöron' adını verdikleri değişik bir motor nöron hücresi keşfettiklerini duyurdular. Yakın zamana kadar, motor nöronların yalnızca salgı bezleri ve kas devinimlerini denetleyen uyartıları gönderen sinir hücreleri olduğu sanılırdı. Bilim adamları beyin hücrelerini, nöronları test etmekteydiler ve maymunlar ne zaman bir fıstık alsalar nöron aktivitelerinden tespit edilmiş özel bir ses duymaktaydılar. Daha sonra bir gün maymunlar hareket etmeden dururlarken bir bilim adamı fıstıklara uzandı ve maymunun nöronu sanki kendileri uzanıp alıyormuşçasına aynı aktiviteyi gerçekleştirdi.. Bu durum bir şeyi açıklığa kavuşturuyordu: “Bir şeyi görmek ve bir şeyi yapmak aynı şeydi!” Yani, bu nöron birisini bir şey yaparken seyrederken sanki kendisi yapıyormuş gibi aktive olmaktaydı.  Bu nöronlar tabii ki insanlarda da mevcut. Katıla katıla gülen kendimizi alamayıp gülmeye başlarız. Bunun gibi gerginlik, gerginliği; neşe, neşeyi bulaştırır. Mutlu yüzlere bakan insanların, gülerken gerilen kaslarının, kızgın yüzlere bakanların ise kaşları çatan kaslarının resme baktıktan 700 milisaniye içinde kımıldadığı saptanmış. Çevremizde biri esnese çok geçmez tek tük başka esneme sesleri ardı sıra dizilir. İnsanın ayna nöron sistemi, maymunlardan farklı olarak sol yarı kürede ve özellikle dille bağlantılı Broca alanında toplanmıştır.

  Ayna nöronların varlığının empati ile ilişkilendirilmesi ile konunun içinde pek çok parantez açılması sağlanmıştır. Parantezlerin her biri ise bilimdışı bildiğimiz pek çok olgu için açıklayıcı kaynak olmuştur. Birkaç paranteze birlikte bakalım:  Sürü psikolojisinin temel nedeninin ayna nöronlar olduğu konusunda ileri sürümler var. Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü Başkanı Yard. Doç. Dr. Emre Özgen, bir konferansta yaptığı konuşmada, 10 yıl önce tek hücreli ölçümlerle bulunan "ayna nöron"ların, son yılların çok ilgi gören nöropsikolojik buluşlarından biri olduğunu belirmiş. Konferansta Fransa Jean Nicod Enstitüsü Öğretim Üyesi Pierre Jacob’un ekip çalışmasından dayanakla, çete davranışları ve sürü psikolojisi gibi öğelerin altında insan beynindeki ''ayna nöron''ların bulunduğunun düşünüldüğünü söylemiş…  • Ayna nöronlarla ilgili bir başka çarpıcı parantez, otistik çocukların ayna nöron mekanizmasının arızalı olmasıdır. Otizm, Yunanca autos (kendi) sözcüğünden geliyor. Türkçeye kendicilik diye çevrilebilir. Otistik çocuğun çektiği temel zorluklardan biri, metafor (eğretileme) ve metonim (düzdeğiştirmece) gibi söz oyunlarını anlayamamalarıdır. Örneğin, 'Yumruğunu sık!' denildiğinde, çocuk bir eliyle yaptığı yumruğu öbür eliyle sıkıyor.  • Parapsikolojik kabul edilen başka bir konu var ki, akıl okumak diye de adlandırılır... Bazı insanlar bir diğer kişinin beyninin içinden geçeni rahatça algılayabiliyorlar. Özellikle empati duygusu fazla olan insanlarda gelişmiş olan akıl okuma yeteneği, telepati adını da alabiliyor ve empati ile iç içe geçiyor bu noktada. Ayna nöronlar ile ilişkilendirilerek açıklandığında telepati bilimsel bir izaha kavuşabiliyor:

  Birinci şahsın bilinç dışında bulunan duygu, hayal gücü veya sezgiden sorumlu kısımlarında elektriksel aktivite oluşur bu aktivite bilinç dışında bulunan telepatiden sorumlu ayna nöronlarını uyarır ayna nöronlarından enerji açığa çıkar bu enerji evrene yayılır, alıcı kişiye ulaşır ve alıcı kişideki ayna nöronlarını uyarır. Burada oluşan aksiyon potansiyeli duygu durumu değiştirir bir his bir sezgi açığa çıkarır, çoğu kişi bu bilinçli zihinleriyle bu hisse bir anlam veremeyebilir, ancak altıncı hissi kuvvetli diye tabir ettiğimiz kişiler ile trans haline girmek suretiyle bilinçlerinin engelleyici etkisini kapatmayı öğrenmiş kişiler buna daha iyi anlam verebilirler.

  Gönderilen mesaj alıcıda bilinç seviyesinde anlaşılamazsa bir iç sıkıntısı olarak tezahür edebilir. Altıncı his, telepati, pozitif –negatif enerji gönderimi gibi parapsikolojik yeteneklerde bu konuyla ilgili nöron grupları tarafından gerçekleştirilir. Üzerinde çalışılırsa ustalık kazanılabilir. Ancak bazı kişiler doğuştan daha yeteneklidir. Uzaktan görme-işitme gibi psişik yeteneği olan insanlar, ABD ve İngiltere’de bazı çözümlenmesi mümkün olmayan adli olaylarda polis tarafından görevlendiriliyor. Bu insanlar nasıl oluyor da uzaktan görebiliyorlar düşünmek gerek. Uzaktan hissedebilme yeteneğinin gelişmesiyle beyin ve düşünce kontrolleri konusundaki komplo teorilerinin dayandığı bir takım bilimsel gerçekler olmasa üzerine kitaplar yazılmaz. (Adam Fawer- OLASILIKSIZ)  Biyoelektromanyetik dalgalarla, düşünme sırasında hücreler arasındaki iletişimin sağlanması ve ayna nöronları sayesinde bir diğer insan tarafından diğer kişi harekete geçmeden önce geriye kontrol eden ve durduran düşünceler gönderilmesi üzerine kurulu olan bu kitabın içindeki senaryo hiç de akla uzak gelmiyor doğrusu…

  Derin hipnozlarda kişilerin astral yolculuk yapabildikleri söylenir. Uzaktan görme mekanizmasını açıklayacak olursak beyinde ayna nöron grubu uzaktaki bir olay için enerji gönderir. Enerji, gönderilen yerden geri yansır ve alıcı nöronlarca algılanır. Bu işlem aynı ultrasonla insan karnında bir görüntü oluşturmayı andırır. Görüntü bilinç dışında oluşur, çok net değildir. Bunu yorumlayacak şahsın bilgi, beceri, yetenek ve tecrübesi olaya açıklık getirir.  Evrene bakılırsa hemen her şeyin dalga hareketi (iniş- çıkışlar) yaptığı görülür. Gece-gündüz, siyah-beyaz, ses ve en önemlisi ışık; dalga hareketi yapar, örnekler çoğaltılabilir. Bir grup bilim adamı zamanın da dalga hareketi yaptığına inanıyor. Zaman dalga hareketi yapıyorsa, zaman içinde yolculuk mümkün olabilir.

  Zamanın dalga hareketi yaptığı varsayımından yola çıkarsak, zamanın farklı boyutlarında, aynı yerde yaşamın cereyan ettiği düşünülebilir. Geleceği görebilen insanlar beyinlerindeki ayna nöronlarını kullanarak bunu bilinç dışlarından yapabiliyorlar.

  Bütün bu parantezlerin açılımından çıkan sonuçları değerlendirirsek eğer birkaç şıkta toplayabiliriz:
  • Ayna nöronlarının bulunduğu nöron grupları bilincimizin dışındadır.( doğal yapımızın içinde yaratılışımız gereği mevcuttur ve motor nöron adı verilir)

  • Bu nöron gruplarından gelen verileri değerlendirmeyi engelleyen düşünce ve olaylar, doğru değerlendirme yapmamıza engel olabilir. (Fazla empati nedeniyle kişisel başarısızlık örneğinde olduğu gibi bilinçli düşünce ile motor olanı dengeleyememek)

  • Ayna nöronlarından gelen verilerin doğru değerlendirilmesi için trans hali oluşturularak engelleyici düşüncelerin uzaklaştırılması gerekir.

  (Motor özelliği olan bu nöronları tam algılayabilmek için diğer istemli düşünce ve duyuları durdurabilmek, meditasyon için istenen “düşüncesiz” kalmayı başarmak gerek)

  • Ayna nöronlarından uyku esnasında da veri gelebilir (haberci rüyalar, istiareye yatmak)

  • Bu yetenek geliştirilebilir.

  Parantezlerin sayısı arttırılabilir ve gerçekten parapsikoloji – metafizik- bilimdışı kabul edilen pek çok şey için mantıklı açıklamalar oluşturulabilir. Sonuç olarak empati hayatımızın pek çok alanında doğru dozda kullanılması ve geliştirilmesi gereken bir yetenek. Azlığında duyumsamazlık, egoizm, iletişim sorunları, otizm, vicdansızlık, utanmazlık gibi hiç de istenmeyen negatif psikolojik olgulara neden olur. Gereğinden fazla ve tek taraflı kullanıldığında kişisel başarısızlık, yalnızlık, mutsuzluk gibi duygularla yaşamaya mahkum eder. Dozunda kullanılıp, geliştirildiğinde başarı ve çekicilik getiren bir sürü yeteneğe sahip olmayı sağlar. Empati hemen her ilişkide hüküm sürer. En güzel aşklar empatinin gelişmesiyle zirveye çıkar ve uzun süre yaşar. Empatisiz, ya da tek taraflı empatinin olduğu aşkın en tutkulusu bile bitmeye mahkumdur. Oyun bile oynayamayız empatisiz. Sanatçı kurduğu empati yoluyla yapıtını ortaya koyar ve izleyen, bu yapıtla kurduğu empati yoluyla baştaki yaşanmışı yaşar. Utanç, mahcubiyet duygularının haysiyet, şeref duyumlarının ardında da empati vardır. Belki en çarpıcı olanı, kendimizde bir başkasını yaşatarak bu bölünmenin, aynı konuda karşıt duygular yaşamamıza yol açmasıyla vicdanı olanaklı kılmasıdır.  Empatinin yanlış kullanılmasıyla; birbirine yürek kapılarını kapatmış, kendi kimliğinin ve egosunun ötesini duyamayan, her türlü ilişkisinde başarısız ve toplumsal bir otizmin pençesinde ya da sürü psikolojisinin tekdüze boyun eğmişliğinde kaybolmuş bulabiliriz kendimizi…

  Ne güzel söylüyor atasözümüz;
  OLMA KESER GİBİ HEP BANA, OLMA RENDE GİBİ HEP SANA, OL TESTERE GİBİ BİR SANA BİR BANA!
  Bindiğiniz dalı da kesmemeniz dileğiyle…

  Nesrin Dabağlar

  Empati ve Ayna Nöronlar

 2. #2
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleleyim der eskiler efenim.
  Ençok kimlerle berabersek onları aynalıyoruz demekki.
  Kurandada "sadıklarla olun" diye emir var.Direk sadık olun demiyor.Çünkü aynalamadan bu çok zor demekki Bir örneğe ihtiyaç var.

 3. #3
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Alıntı ümmi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleleyim der eskiler efenim.
  Ençok kimlerle berabersek onları aynalıyoruz demekki.
  Kurandada "sadıklarla olun" diye emir var.Direk sadık olun demiyor.Çünkü aynalamadan bu çok zor demekki Bir örneğe ihtiyaç var.
  Merhaba

  Iste tasavvuf tam da budur.
  Kur'an da olmayani cesitli konulari cekistirerek
  Dinde varmis gibi soylemek.

  Simdi konu biraz ilerlese bir murside/besere baglanmaya kadar gider ki;
  Kur'an'in Kureyste yiktigi dinin esasi da budur.

  Bakin ayna yapacaginiz beser siniri nedir?
  Bismillâhir rahmânir rahîm.
  12.111.Yemin olsun ki, resullerin hikâyelerinde, aklını ve gönlünü çalıştıranlar için bir ibret vardır. Bu Kur'an, uydurulacak bir hadis/bir söz değildir; aksine o, önündekini tasdikleyici, her şeyi ayrıntılı kılıcıdır. İnanan bir topluluk için de bir kılavuz ve bir rahmettir.
  ...resullerin hikâyelerinde...

  Kisassi Enbiya ayetleri
  Yani
  Allah cc seckinleri


  Baglaminda;

  60.6.Yemin olsun, onlarda/İbrahim ve beraberindekilerde sizin için, Allah'ı ve âhiret gününü arzu edenlere çok güzel bir örnek vardır. Kim yüz çevirirse şunu bilsin ki, Allah, sınırsız zengindir; tüm övgülerin sahibidir.
  ...İbrahim ve beraberindekilerde sizin için, .. çok güzel bir örnek vardır...

  33.21.Yemin olsun, Allah resulünde/Muhammed sizin için, Allah'ı ve âhiret gününü arzu edenlerle Allah'ı çok ananlara güzel bir örnek vardır.
  ...Allah resulünde/Muhammed sizin için.. güzel bir örnek vardır...  Seyhlik/mursidlik/besere kulluk Kur'an ile ortadan kaldirilmis bir inanc sistemidir.

 4. #4
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  "sadıklarla olun "emri içine çağdaş olduğumuz sadıklar girmez diyorsunuz yani.
  Öyle mi efenim

 5. #5
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Alıntı ümmi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  "sadıklarla olun "emri içine çağdaş olduğumuz sadıklar girmez diyorsunuz yani.
  Öyle mi efenim
  Selam

  Bugun kafaniz biraz mesgul herhelde sn.Ummi.
  Mesaji okursaniz soyliyen ben degilim.
  Dinin TEK SAHIBI ALLAH cc.
  Bir cekinceniz varsa zamani gelince
  Zatina sorarsiniz.

  Ayetler Resullerle sinirlandirmis.
  Hikmetini sorgulamaya calisiyorsunuz.
  Ben bu forumda dini konularda dusuncemi degil
  Kur'an'i YALNIZ Kur'an'i paylasiyorum.
  Kusura bakmayin.......
  Ummi-Kurandada "sadıklarla olun" diye emir var.Direk sadık olun demiyor
  Kur'an'a iftira edecek birine benzemiyorsunuz.
  Bunun,ilgili bolum hakkinda ki bilgi eksikliginizden kaynaklandigini dusunuyorum.

  Kur'an'da sadik olun emri onlarca ayette mevcuttur.
  Siz "Sadik" arapca eslemelerini ya bilmiyorsunuz,
  Veya atliyorsunuz.
  Herneyse;

  Kur'an'a gore "Sadiklar" kimlerdir?
  Kur'an da;
  "Kur'an'in ozeti" kabul edilen bir ayet vardir.

  Bismillâhir rahmânir rahîm.
  Leysel birre en tuvellû vucûhekum kıbelel maşrıkı vel magrıbi ve lâkinnel birre men âmene billâhi vel yevmil âhırı vel melâiketi vel kitâbi ven nebiyyîn(nebiyyîne), ve âtel mâle alâ hubbihî zevil kurbâ vel yetâmâ vel mesâkîne vebnes sebîli, ves sâilîne ve fîr rıkâb(rıkâbi), ve ekâmes salâte ve âtez zekât(zekâte), vel mûfûne bi ahdihim izâ âhed(âhedû), ves sâbirîne fîl be’sâi ved darrâi ve hînel be’s ulâikellezîne sadakû, ve ulâike humul muttekûn.

  2.177.Yüzlerinizi doğu ve batı yönüne çevirmeniz zafer ve mutluluğa ermek değildir.
  Zafer ve mutluluğa ermek o kişinin hakkıdır ki,
  Allah'a, âhıret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır;
  akrabaya, yetimlere, çaresizlere, yolda kalmışa, yoksullara, özgürlüğüne kavuşmak gayretinde olanlara malı seve seve verir,
  namazı kılar, zekatı öder.
  Böyleleri söz verdiklerinde ahitlerine vefalıdırlar;
  bolluk ve bereket zamanı kadar, zorluk, sıkıntı ve şiddet zamanında da sabırlıdırlar.
  İşte bunlardır:sadıkların tâ kendisi /özüyle sözü bir olanlar.
  Ve işte bunlardır korunan takva sahipleri.

  Yani imaninda sadakat gosterenler.
  Yani inananlar
  Yani muminler
  Yani muslumanlar.
  Ummi-"sadıklarla olun "emri içine çağdaş olduğumuz sadıklar girmez diyorsunuz yani.
  Ben tasavvufcularin Kur'an disi anlam yuklemelerine olmaz diyorum.
  Burdaki cizgiyi saptirmayalim.

  3.Sahislara bir ara BILGI olmasi adina;
  Kur’anda bir metot vardir,
  Ilk bolumlerde ogrettigi bir konuyu
  Sonraki bolumler aciklar,
  Onunla ilgili istekler/tasarruflar/bilgiler verir.

  Bakara suresinde Mumin/inanan ve uygulayanlarin/SADIKLARIN
  kurtulacagini ogreten TEK RABB'
  daha sonraki ayetlerinde onlara;
  Ahde vefa,ibadette sureklilik.......usw.
  Gibi bilgileri ogretmistir.

  Sn ummi'nin alinti yaptigi ayettede:
  Inananlarin/sadiklarin/hizbu Allah'in/muminlerin
  Olusturacaklari cemaatin/orgutlenmenin
  YALNIZ bu kisilerden olusmasini emreder.
  Ilgili ayetde zaten Allah cc na verdikleri misak'a/soze/ahde
  SADIK kalan iman sahiplerine hitapla baslar.

  Bunlarin diger sadiklarla birlik olmalarini emreder.
  Bunun en vurgulu oldugu soylemlerden biride;
  "Muminler ustuste dizili tugla duvar" betimlemesidir.

  Herneyse;
  Konu dini bir baslik degil.
  Bunun icin Ayri bir baslikta bu konuyu ayetlerle
  Daha genis acmayi dusunuyorum.

 6. #6
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  efenim işte sadık olabilmek için sadıkların önderliğine, örnekliğine ihtiyaç vardır.Öyle kafadan sadık olunuyorsa peygamberler niçin geldi.İndirilirdi gökten bir kitap, alın uygulayın denirdi.Rasuller,sadık insanlar,örnek alınmak içindir.Aynalanmak için yani.
  düşünün;Anne babası son derece cimri olan bir çocuk cömert ol diye okulda bir cümle öğrendi.Bundan ne anlar, nasıl cömertlik yapar.
  oysa cömert bir ana babanın çocuğu nasıl cömertlik yapılacağını bilir.
  Çocuklarımız aynalarımızdır bizden ne gördülerse onu yaparlar.
  Bunun gibi örnek şahsiyetlerde onları takip edenler tarafından kopyalanırlar.İnsanlığın örnek şahsiyetlere ihtiyacı vardır.Nitekim Allahu teala kuranda peygamberimizi üsvei hasene(en güzel örnek) olarak takdim etmiştir.

 7. #7
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Selam

  Hala Islam disi bir inanc sistemi olan Tasavvuf girifligini empoze etmeye calisiyorsunuz.

  Kur'an'da ornek RESUL
  Bu ornege ulasma yolu KUR"AN
  Buna sadik kalan MUSLUMAN

  Ayetler yukarida siz hala beseri masallardasiniz.
  Siz yolunuzu bulmussunuz devam edin.
  Ne diyebilirim ki?..................

 8. #8
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  efenim islam dışı olan tasavvuflar bizi alakadar etmez.Biz islam tasavvufuyla alakadarız.Yani islamın İhsan boyutuyla.
  Kur'an'da ornek RESUL eyvallah.Aksini söylemedik.
  Rasulullah ahirete irtihal ettiyse örnek te gittimi efenim.Rasulullah,hayatıyla kuranı tefsir etti.Yani nasıl anlayıp uygulayacağımızı hayatıyla bize gösterdi.Yine onu n Ashabım gökteki yıldızlar gibidir hangisine uyarsanız doğruyu bulursunuz diye ashabını örnek almamızı bize tavsiyeside bu konuda önemlidir.
  Bu gün sadece kuran yater diyenlerin ,kafasına göre kuran yorumları yapanların Rasulullahın örnekliğinden ne uzak hayatlar sergilediklerinin şahidiyiz.
  İnsan,Kültür,Ahlak ,din gibi kişilik ve karakter haline gelen hususları görerek aynalamak durumundadır efenim.
  yukardakine benzer bir örnek daha verelim.Çevresinde hep yalancı,düzenbaz insanlar bulunan bir insan, doğr sözlü olmak iyidir diye kitaplardan okusa uygulayabilirliği ne kadar olur sizce.Onun doğruluğu özüyle, sözüyle temsil eden bir örnek şahsa ihtiyacı vardır.

 9. #9
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Ummi-efenim islam dışı olan tasavvuflar bizi alakadar etmez.Biz islam tasavvufuyla alakadarız.Yani islamın İhsan boyutuyla.
  Selam

  Sn ummi Islamin Ihsan boyutu yoktur.
  Allah cc nun Ihsan tasarrufu vardir.
  Ve de bu YALNIZ O’nun Tekelinde dir.

  Muslim hocanin Iman basliginsaki 5.hadisin BESERI yorumunu
  Ilahi dinin bir realitesi gibi sunmayin.
  Ummi-Kur'an'da ornek RESUL eyvallah.Aksini söylemedik.
  Rasulullah ahirete irtihal ettiyse örnek te gittimi efenim.Rasulullah,hayatıyla kuranı tefsir etti.Yani nasıl anlayıp uygulayacağımızı hayatıyla bize gösterdi.Yine onu n Ashabım gökteki yıldızlar gibidir hangisine uyarsanız doğruyu bulursunuz diye ashabını örnek almamızı bize tavsiyeside bu konuda önemlidir.
  Sn.ummi:
  Siz Resulun ornek alinmasini tekke kulturuyle
  Ozumsemis siniz!Hala BESERI YORUMlarla
  ILAHI DINE kural koymaya calisiyorsunuz.

  Sn.Ummi:
  Resul’de bir MUSLUMAN/SADIK idi.
  Butun sadiklar gibi
  Yalniz Kur’an/Vahiy diyen Resulun ta kendisi idi:

  Rahman ve Rahîm Allah'ın adıyla...
  72/23//"Ancak Allah'tan bir tebliğ ve O'nun mesajlarından bir şeyler sunabilirim." Allah'a ve O'nun resulüne isyan edenler için cehennem ateşi vardır. Uzun süre orada kalaçaklardır.
  ... Ancak Allah'tan bir tebliğ ve O'nun mesajlarından bir şeyler sunabilirim...

  46.9. De ki: "Ben, resuller içinden bir türedi değilim! Bana ve size ne yapılacağını da bilmiyorum. Bana vahyedilenden başkasına da uymam! Ve ben, açıkça uyaran bir elçiden başkası da değilim."
  ... Bana vahyedilenden başkasına da uymam!...

  Beseri sozleri degil Resulu ornek alin!
  Ummi- insan, doğru sözlü olmak iyidir diye kitaplardan okusa uygulayabilirliği ne kadar olur sizce.
  Kitap/Kur’an okunsa olur mu?

  Islam disi bir inanc sistemi olan Tasavvufa gore OLMAZ!
  Islamin TEK sahibi olan ALLAH cc na gore ise:OLUR!

  Sn.Ummi;
  Zaten Kitap’in adi;”OKUNAN=Kur’an”

  29/45//Kitap'tan sana vahyedileni oku! Namazı/duayı yerine getir! Çünkü namaz/dua, çirkinliklerden ve kötülüklerden alıkoyar. Elbette ki, Allah'ın zikri/Kur'an'ı daha büyüktür! Allah, neler yaptığınızı biliyor.
  ... Kitap'tan sana vahyedileni oku!...

  Okunarak olur CUNKU
  Bu Kitabin inme sebebi :

  16/64//Bu Kitap'ı sana yalnız şunun için indirdik: Hakkında ayrılığa düştükleri şeyi onlara iyice açıklayasın ve Kitap, iman eden bir topluluk için kılavuz ve rahmet olsun.
  ... Kitap, iman eden bir topluluk için kılavuz...

  12/111//Yemin olsun ki, resullerin hikâyelerinde aklını ve gönlünü çalıştıranlar için bir ibret vardır. Bu Kur'an, uydurulacak bir hadis/ bir söz değildir; aksine o, önündekini tasdikleyici, her şeyi ayrıntılı kılıcıdır. İnanan bir topluluk için de bir kılavuz ve bir rahmettir.
  ... İnanan bir topluluk(sadiklar) için de bir kılavuz...

  16/89//Gün olur, her ümmet için kendi aleyhlerine kendi içlerinden bir tanık çıkarırız. Seni de şu insanlar hakkında tanık olarak getireceğiz. Sana bu Kitap'ı indirdik ki herşey için ayrıntılı bir açıklayıcı, bir kılavuz, bir rahmet, Müslümanlara da bir müjde olsun.
  ... bu Kitap'ı indirdik ki herşey için ayrıntılı bir açıklayıcı, bir kılavuz...

  Gordugunuz gibi kilavuz/onder Kur'an
  Beser/seyhler degil!
  Cunku bu dinin adi Islam!
  Tasavvufculuk tekkecilik degil.

  Ve sadiklarin bu kurtuluslarinin Hikmeti:

  47/2//İman edip barışa/hayra yönelik işler yapanlar ve Muhammed'e indirilene -ki oonların Rabb’lerinden bir haktır- inanmış olanlara gelince, Allah onların çirkin davranışlarını örtmüş ve gönüllerini barışa yöneltmiştir.
  ... Muhammed'e indirilene -ki o onların Rabb’lerinden bir haktır...
  Sadakallah!.........

  Kusura bakmayin ama sn.Ummi;
  Ben;” Allah cc sozun dogrusunu soyledi” diyenlerdenim.
  Kendinize su beser sozu,bu beser sozu diyenleri bulacaksiniz!

  Bu kapi:
  Allah cc nun emirleri ve bu emirlere teslimiyet kapisidir.
  Ve ;
  Bu teslimiyetten bir milim sallanmak bile bize HARAM edilmistir.

  Allah cc na emanet olun!

 10. #10
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  efenim bu kadar uzun yazacağınıza keşke sadede gelseniz.
  Kuran elbette kılavuz olarak,hidayet rehberi olarak geldi.
  Rasulullahta onun nasıl uygulanacağını hayatıyla tefsir etti.
  bu günde Rasulullahın varisleri olan salih ve sadıklar vardır.

  İhsanın ne olduğunuda cibril hadisi die google dan araştırın efenim.uzatmıyım.

  İlahi dinin kural koyucusu bellidir efenim.Biz böye bir cürette bulunmaktan Allaha sığınırız,sizinde böyle bir hakkınız olamaz.siz neye dayanarak kural koyuyorsunuz anlamıyorum.öyle olmaz,böyle olmaz.

1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Ayna ayna söyle bana...:)))
  bursali68 Tarafından Günün Fıkrası Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-01-2012, 12:19 AM
 2. Empati ve Ayna Nöronlar
  mopsy Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-06-2010, 11:03 AM
 3. Ayna ayna söyle bana,varmı benden güzeli
  İnci Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 23-03-2010, 01:37 AM
 4. Yorum: 20
  Son mesaj: 14-11-2009, 08:59 PM
 5. Ayna ayna söyle bana.
  shgiptare Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 11-01-2009, 02:52 PM
Yukarı Çık