+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Domuz eti neden sağlığa zararlı?

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisinde ve Sağlık Bilgileri Forumunda Bulunan Domuz eti neden sağlığa zararlı? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Bildiğiniz gibi domuz eti sağlığa zararlıdır, peki neden zararlı olduğunu biliyor musunuz, hiç araştırdınız mı? Yoksa hiç düşünmeden ve araştırmadan

 1. #1
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Üye Numarası
  126372
  Mesaj
  154
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1411

  Exclamation Domuz eti neden sağlığa zararlı?

  Bildiğiniz gibi domuz eti sağlığa zararlıdır, peki neden zararlı olduğunu biliyor musunuz, hiç araştırdınız mı? Yoksa hiç düşünmeden ve araştırmadan yiyenlerden misiniz?

  Domuz eti yenmesi sağlığa çok zararlıdır. Günümüzde alınan her türlü tedbire rağmen bu zararlar hala geçerlidir. Herşeyden evvel domuz, her ne kadar çiftliklerde, bakımlı ortamlarda yetiştirilirse yetiştirilsin, kendi pisliğini yiyen bir hayvandır. Gerek pislikle beslenmesi gerekse biyolojik yapısı nedeniyle domuzun bünyesi diğer hayvanlara oranla çok fazla miktarlarda antikor üretir. Yine domuzun vücudunda diğer hayvanlara ve insana oranla çok yüksek dozda büyüme hormonu üretilir. Doğal olarak bu yüksek dozdaki antikorlar ve büyüme hormonu, dolaşım yoluyla domuzun kas dokusuna da geçerek birikir. Bunun yanı sıra domuz eti çok yüksek oranlarda kolesterol ve lipid içerir. Bunların sonucunda tüm bu aşırı düzeydeki antikorlar, hormonlar, kolesterol ve lipidlerle yüklü olan domuz etinin insan sağlığı açısından önemli bir tehdit olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

  Bugün domuz etinin yoğun olarak tüketildiği ABD, Almanya gibi ülkelerin nüfuslarının önemli bir bölümünü oluşturan normalin çok ötesinde şişman kimselerin varlığı, artık alışılmış bir durum olmuştur. Domuz etine dayalı bir beslenme sonucunda, aşırı büyüme hormonuna maruz kalan insan bünyesi, önce çok fazla kilo toplamakta, sonra da vücut deformasyona -şekil bozukluklarına- uğramaktadır.

  Bunların dışında, domuz etindeki sağlığa zararlı maddelerden biri de "trişin" parazitidir. İnsan vücuduna girdiğinde doğrudan kalp kaslarına yerleşerek ölümcül tehlike oluşturan trişin parazitine domuz etinde sıklıkla rastlanmaktadır.
  Görüldüğü gibi tüm bu sebepler, domuz etini yasaklanmasının hikmetlerinden bir kısmıdır. Ayrıca Rabbimiz'in bu emri, her koşulda sağlığa zararlı etkilerini sürdüren, denetimsiz üretiminde ise ölümcül bile olabilen domuz etinin yenmesine karşı tam bir korumadır.

  20. yüzyıla kadar domuz etinin insan sağlığını doğrudan tehdit eden zararları olduğundan haberdar olmak mümkün değildi. Bugünkü tıbbi cihazlarla, biyolojik testlerle somut biçimde ortaya konmuş bu zarara karşı, daha kimsenin mikrop, bakteri, trişin, hormon, antikor gibi kavramlardan haberi olmadığı 7. yüzyılda indirilen Kuran'da kesin önlem alınması da, Kuran'ın üstün ilim sahibi Rabbimiz'in vahyi olduğunu gösteren mucizelerdendir. Bugün de domuz üretiminde alınan her türlü önlem ve denetime rağmen, domuz etinin fizyolojik olarak insan vücuduna uygun bir besin türü olmadığı, insan sağlığına kesin zararı olan bir et çeşidi olduğu gerçeği değişmemiştir.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Aug 2012
  Üye Numarası
  148126
  Mesaj
  1
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  5
  arkadaşım 21. yüzyıla geldik . domuz neden haram diye kime sorsam ''kendı bokunu yıyor'' diyor herkes. yıl olmuş 2012 domuzun öyle sağlığa zararlı olduğunu sanmıyorum. ayrıca tavuk domuzdan daha zararlı bir hayvan .. domuza insanlar bakıyor yetiştiriyor. ancak şimdiki tavuklar 3 günde hormonla şişiriliyor. belki kendin tavuk beslemıssındır. tavukları salıyorlar bir yere orada ne bulursa yiyor. kendi boku dahil

Benzer Konular

 1. Domuz eti neden haramdır?
  YukseLL Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 9
  Son mesaj: 15-04-2015, 02:43 PM
 2. Allah Domuz Etini Neden Haram Kılmıştır?
  halukgta Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 06-03-2013, 12:25 AM
 3. Isırganın Sağlığa YararlarıIsırganın Sağlığa Yararları
  selintan41 Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-08-2011, 02:07 PM
 4. Türkler neden domuz eti yemiyor?
  simqe Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 23
  Son mesaj: 16-11-2009, 02:02 PM
 5. Yorum: 17
  Son mesaj: 06-05-2009, 11:04 AM
Yukarı Çık