Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

kalbinizin sesini dinleyin...

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Sağlık Bilgileri Forumunda kalbinizin sesini dinleyin... Konusununun içerigi kısaca ->> KALP SESLERİ Kalp kontraksiyonu vücut yüzeyinde sesler oluşturur. Ses oluşturan olaylar; kalp duvarlarını, kan damarları ve kapakçıkların hareketi, kan osilasyonları ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye diojen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesaj
  437
  Rep Gücü
  19530

  kalbinizin sesini dinleyin...

  KALP SESLERİ

  Kalp kontraksiyonu vücut yüzeyinde sesler oluşturur. Ses oluşturan olaylar; kalp duvarlarını, kan damarları ve kapakçıkların hareketi, kan osilasyonları ve kan akımı türbülansını içerir. Kalp sesleri göğüs duvarına kulağı koyarak veya steteskopla dinlenir. Kulak ve steteskopla alınamayan sesler amplifiye edilebilir ve yazdırabilir. Kalp kapaklarının hareketi seslerin oluşumunda en önemli faktördür. Bağ dokusunun artmasıyla kalp kapaklarının kalınlaşması ses şiddetini artırır. Valvuler bozukluklar üfürüm (murmur) oluşturduğunda, hangi kapakta olduğu sesin yerinden anlaşılır. Hekim steteskopu bir yerden ötekine dolaştırarak sesin nerede ve nasıl duyulduğunu araştırır. Bir kalp siklusu sırasında dert ses meydana gelir. İlk ikisi kuvvetli ve duyulabilir seslerdir. 3. ses bazen duyulabilir. 4. ses ise ancak özel aletlerle yazdırılabilir.

  Birinci kalp sesi : Ventrikül sistolüyle başlar, 0,14-0.18 saniye devam eder. Tek ve donuktur. A-V kapakların kapanması bu sesin oluşumunda en önemli faktördür. Kan kitlesi, kalp duvarları, büyük damarların titreşmesi bu sesin oluşumuna iştirak eder. En iyi mitral odak ve tncuspit odakta duyuiur. A-V kapakları incelemede kullanılır, A-V kapak fonksiyonları bozulduğu zaman 1. sesin özelliği de değişir. Normalde mitral kapak onca, tncuspit kapak sonra kapandığı için 1. kalp sesinin iki komponenti vardır. 3u ıkı kemponent inspirasyon sırasında zamanlama olarak ayırt edilebilir ve birinci seste çiftleşme duyulur.


  İkinci kalp sesi : Sistolün sonunda, diastolün izometrik gevşeme şamasının başlangıcında duyulur. Süresi 0.10 saniye kadardır. Birinci kalp sesine göre daha tizdir. Başlıca sebebi semilunar kapakların kapanmasıdrr. Aort ve pulmoner odakta dinlenir. İkinci kalp sesinin dinlenmesi semilunar kapakların fonksiyonlarını kontrole yardım eder. Özellikle değişikliklere dayanılarak darlık ya da yetmezlik gibi tanılar konabilir. Aort kapağının kapanması ile pulmoner kapağın kapanması arasındaki süre inspirasyon sırasında 2. Kalp sesinin çîftleşmiş duyulabileceği kadar uzundur.

  Üçüncü kalp sesi : Bazı alışık kulaklar tamamen normal kimselerde 2. sesten 0.12-0.53 saniye sonra diğer seslere göre daha zayıf, fizyolojik 3. ses duyulabilir. Süresi 0.04 saniye kadardır.Üçüncü kalp sesi her zaman duyulmaz. 10-20 yaşlarındakilerde ve zayıf gençlerde duyulabilir. Şahıs sol tarafına yatmışsa, fizik aktivtteden sonra dinlenme yapılıyorsa, karına basınç yaparak yada bacakları yukarı kaldırılarak venöz dönüş artırılmışsa 3. sesin duyulması kolaylaşabilir.
  Üçüncü kalp sesinin sebebi, çabuk dolma safhasında hızla ventriküllere geçen kanın ventrikül çeperinde titreşimler meydana getirmesidir.


  Dördüncü kalp sesi : Ancak yazdırılabilir işitilemez.

  MİTRAL ODAK : Göğüs ön duvarında mediokiavicular hattın solda 5. intereostal aralığı kestiği yerde.

  TRİCUSPİT ODAK;Prosessus ksipoideus üzerinde.

  AORTA ODAĞI : Sağ 2. intereostal aralığın sternuma yakın kısmı.

  PULMONER ODAK: Sol 2. intereostal aralığın sternuma yakın kısmı.

  Fonokardiografî (kalp seslerinin yazdırılmasi): Düşük frekanslı sesleri alabilecek nitelikte bir mikrofon, göğüs üzerine konacak olursa alınan sesleri bir amplifikatörden geçirdikten sonra özel bir yazdırıcı ile yazdırmak mümkündür.  .kaynak
  Konu diojen tarafından (13-03-2010 Saat 12:45 PM ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  05 AMASYA,34 İSTANBUL 59 TEKİRDAĞ (oturuyorum)
  Mesaj
  453
  Blog Mesajları
  14
  Rep Gücü
  2511
  çok değerli bilgiler için teşekkür ederim
  güzel paylaşım için teşekkürler

Benzer Konular

 1. Cepteki Telefonun Sesini Duyma Yolları
  dogangunes Tarafından Cep Telefonu ve Aksesuarları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-05-2012, 03:30 PM
 2. İphone ile radyo dinleyin
  EMRE Tarafından iPhone (iOS), ipad Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-11-2010, 02:53 PM
 3. Sesini Değil Sözünü Yükseltmeli İnsan
  İnci Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-09-2010, 03:27 PM
 4. Sesini Unutmuşum Sevgili!
  mopsy Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-07-2010, 06:59 AM
 5. Evlilikte Huzurun Sırrı: Sesini yükseltme!
  canseli Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 10-06-2007, 09:58 AM
Yukarı Çık