Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Yaşlandıkça uykuya ihtiyaç azalmıyor

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Sağlık Bilgileri Forumunda Yaşlandıkça uykuya ihtiyaç azalmıyor Konusununun içerigi kısaca ->> İnsanların yaşlandıkça uykuya daha az ihtiyaç duydukları inancının efsane olduğu bildirildi. Daily Telegraph'ın haberine göre, California Üniversitesinden uyku ve hafıza ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Yaşlandıkça uykuya ihtiyaç azalmıyor

  İnsanların yaşlandıkça uykuya daha az ihtiyaç duydukları inancının efsane olduğu bildirildi.

  Daily Telegraph'ın haberine göre, California Üniversitesinden uyku ve hafıza alanında uzman Prof. Sean Drummond, aslında yaşlıların da gençler kadar uykuya ihtiyaç duyduğunu belirterek, az uyumanın yaşlılarda hafızanın azalmasının nedenlerinden biri olduğuna da dikkat çekti.

  Prof. Drummond, yaşlıların deliksiz uyumakta güçlük çekmelerinin, uykuya daha az ihtiyaçları olduğu yönünde yanlış bir inanışa yol açtığını bildirdi.

  Amerikan İlmi İlerletme Derneği'nin toplantısında konuşan Drummond, 35 yaşındaki uyku süresini korumanın "idraktaki yaşla ilgili azalmayı" engellemeye yardımcı olabileceğini ve genel olarak sağlığa olumlu katkısı olacağını söyledi.

  Bir kişinin 35 yaşındaki uyku süresiyle 75 yaşındaki uyku süresinin aynı olması gerektiğini belirten Drummond, "İnsanlar yaşlanınca uymakta güçlük çekiyorlar ve bunun artık daha az uykuya ihtiyaçları olduğunun bir işareti olduğunu düşünüyorlar. Aslında olay başka. Yaşlanınca uykunun kalitesi düşebilir, ama süreyi korumalıyız" dedi.

  Prof. Drummond, yaş ortalaması 68 olan yaşlılar üzerinde yaptığı araştırmada, yetersiz uykunun beynin çalışma yeteneğini önemli ölçüde etkilediğini belirledi.

  Araştırmaya katılanlar arasında daha az uyuyanların, kendilerine verilen bir isim listesini hatırlamakta daha çok güçlük çektikleri ortaya çıktı.

  "İnsanlar az uykuyla da idare edebileceklerini sanıyorlar, ancak hafıza testleri bunun tersini söylüyor" diyen Drummond günde 7-8 saat uykunun normal olduğunu söyledi. Drummond, "6 saatten az uyku işlerini yapma ve hatırlama yeteneğini etkiler" diye konuştu.

  Drummond, yaşlanınca vücudun 24 saatlik ritminde değişikliler olması sebebiyle yaşlıların daha bölük pörçük uyuduklarını, bunun da gündüz uyuklamalarına gece de uyuma güçlüğü çekmelerine yol açtığını anlattı.
  haber7/aa

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Guney - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.117
  Rep Gücü
  80591
  İyi uykular...


  Neden rüya göremiyorum ...:) yaşlandım uyuyamıyorum...:((

Benzer Konular

 1. Mezheplere olan ihtiyaç
  nefisetülilm Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-12-2009, 11:46 AM
 2. Evlilikte ihtiyaç duyulan 10 şey...
  Nil@y Tarafından Evlilik ve Aile Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-06-2008, 07:38 AM
 3. ilgiye ihtiyaç algi ihtiyaci
  orkuorkun Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 21-05-2008, 04:43 PM
 4. Artık erkeklere ihtiyaç yok !
  Nil@y Tarafından Gebelik Hamilelik Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 02-02-2008, 11:01 AM
 5. DotaAllstars Hakkında yardıma ihtiyaç duyanlara
  enesenes Tarafından Oyun Hileleri Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 22-11-2007, 09:21 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık