Yorgunluğa karşı enerji dolu tavsiyeler
Benim hastalarımda saptadığım bir diğer sorun da aşırı konuşmak. Sürekli ve çok konuşan insanlar aşırı konuştukları dönemden sonra kendilerini yorgun hissedebilirler. Arada kendinizi yorgun hissettiğinizde 1-2 saat kadar konuşmayın. Cep telefonunuzu kapatın, 5-10 dakika kadar gözlerinizi de kapatın ve güzel olayları düşünün, nefesinize konsantre olun. Yine aralarda sık sık esneyin ve gerinin.
Bu 1-2 saatin sonunda kendinizi çok iyi hissedeceksiniz. Tuzu çok azaltmayın Düzenli beslenme, vitamin, iyon ve mineralleri dengeli alın, iyi uyku, hafif spor herkese gerekli. Yorgunluğa karşı beslenmede özellikle pekmez, kuruyemiş, taze meyve suları, doğal şeker içeren bal, dut kurusu, kayısı, üzüm, incir gibi yiyecekler ve zeytinyağı, soya yağı gibi bitkisel yağlar çok yararlıdır. Tuzun çok azaltıldığı durumlarda da halsizlik olabilir. Sağlıklı bir insan için her gün yeterince tuz almak da önemlidir.
Dengeli hareket eden aktif bir kişi için tuz ve şeker önemli birer enerji kaynağıdır. Ama şeker, doğal kaynaklardan alınmalıdır. Ayrıca susam yağı, biberiye, limon yağı, kekik yağı gibi canlandırıcı yağların da karıştırıldığı aromatik masajların da enerji yükseltici etkisi bulunur. Bunun dışında canlanmak için ışıklı, aydınlık ortamlarda bulunmak, bol güneş ışığı almak, meditasyon, yoga, reiki, dini ritüeller veya çeşitli dinlendirici ve pozitif enerji çalışmalarını yapmak da hem vücut hem de ruh sağlığı için yararlıdır. Meyan kökü şurubuyla yorgunluğa elveda Meyanın, en çok kullanılan kısmı kökleridir.
İçinde kortizona benzeyen doğal bir madde bulunur. Bu madde sayesinde tıpkı kortizon gibi alerjilere, kaşıntılara, düşük tansiyona ve yorgunluğa iyi gelir. Kortizon kadar yan etkisi olmamakla beraber yine de uzun süre çok yüksek dozda kullanılırsa zaman içerisinde bazı olumsuzluklara yol açabilir. Özellikle Güneydoğu’da iyi hazırlanmış şerbetleri yazın serinletici ve yorgunluğa karşı doping olarak kullanılır.
Ben de aşırı halsizlik ve yorgunluk şikayeti olan ancak ciddi bir tıbbi hastalığı olmayan pek çok hastamda meyan kökü ekstreleri veya haplarından iyi sonuçlar aldım. Ama siz asla hekiminize danışmadan böyle bir şey yapmayın. Meyan kökü şurubu 1 tatlı kaşığı öğütülmüş meyan kökü, 1 bardak soğuk suda tülbentte 1-2 saat bekletilir. Tülbent iyice sıkılır ve 1 bardak meyan şurubu biraz bal, limon ve nane katılarak içilir.


Halsizliğe yararlı doğal destekler

Meyan kökü, ginseng, A-B-C-E vitaminleri, omega 3 balık yağı, growth hormon (Büyüme hormonu), kafein DHEA (Böbrek üstü bezinden salgılanan hormon ), arı poleni, arı sütü, ginkobiloba, chlorella, Melatonin D-riboz gibi doğal maddelerin veya preparatların yorgunluğa karşı yararı olabilir.
Ancak bu maddeler mutlaka bir hekim kontrolünde kullanılmalıdır. Bu preparatların hangisinin ne kadar süreyle ve nasıl kullanılacağına ancak sizi iyi tanıyan bir hekim karar verir.
Fosta Gazetesi