Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555

  İnternet beyne yararlı

  İnternet beyne yararlı

  Araştırmalara göre internet beyin faaliyetlerini geliştiriyor

  İnternet kullanımının yetişkin beyinlerinde değişime yol açtığı bildirildi. ABD'nin Los Angeles kentindeki California Üniversitesinde (UCLA) yapılan bir araştırmaya göre, bir haftalık internet kullanımı bile yetkişkinlerin beyin faaliyetlerinde gelişmeye neden oluyor.

  Araştırma sonuçları, internet kullanmayı öğrenmenin, sinirsel etkinlik kalıplarını harekete geçirdiğini ve özellikle ileri yaşlardaki yetişkinlerde beyin faaliyetlerini ve idraki geliştirebildiğini ve bir çeşit beyin egzersizi olduğunu ortaya koyuyor.
  Yaş ilerledikçe, beyinde hücre faaliyetlerinin azalması ve Alzheimer hastalığına yol açan amiloid plakları birikiminin yükselmesi gibi bazı yapısal ve fonksiyonel değişimler meydana geldiği ve bunların idrak fonksiyonunu etkileyebileceği belirtiliyor.

  Çalışmayı kaleme alan Dr. Gary Small, ''İnternet kullanımı konusunda tecrübesi az olan ileri yaşlardaki kişilerin kısa bir süre bile olsa internetle meşgul olmalarının beyin faaliyetlerini geliştirdiğini keşfettik'' diye konuştu. Nörolojik olarak normal, yaş, eğitim seviyesi ve cinsiyetleri benzerlik gösteren 55-78 yaşları arasındaki 24 gönüllü üzerinde yapılan araştırmada, deneklerin yarısı her gün, diğer yarısı çok az bir süre internet kullandı ve bu sırada fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme tekniği ile beyin faaliyetleri gözlendi.

  Beyin taramasının ardından denekler evlerine gönderildi ve gün aşırı, bir saat internette araştırma yaptılar. Yapılan araştırmalar, çeşitli konuların öğrenilmesine yönelik ve okuma gerektiren konularla ilgiliydi. Ardından deneklere, internette ilkinden farklı bir konuyu araştırdıkları sırada tekrar beyin taraması yapıldı. İlk taramada, az internet kullanan deneklerin beyinlerinin dil, okuma, hafıza ve görsel yetenekleri kontrol eden bölgelerinin faaliyete geçtiği, ikinci taramada ise aynı deneklerin beyinlerinde, bu bölgelerin yanı sıra ''çalışan hafıza'' ve karar vermeyi etkileyen bölgelerin de faaliyete geçtiği görüldü.

  Üstelik, uzun süre internet kullananlarla kısa süre kullananların beyin faaliyetlerinin birbirine yakın olduğu gözlemlendi. İnternet kullanımının gençler üzerindeki etkileri için ilave çalışmalar gerektiği belirtildi. Araştırma sonuçları, Chicago kentinde düzenlenen bir toplantıda açıklandı.

  AA

  kaynak

 2. #2
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.148
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18820
  yüregine saglik güzel bir paylasim.

Benzer Konular

 1. Sağlığa Yararlı Gıdalar Piramidi
  nesliangells82 Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-10-2011, 12:26 PM
 2. Doğada yürümek beyne de faydalı
  kirmizielma05 Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 27-12-2008, 01:47 PM
 3. Beyne bağlanan dürbün
  SAHARAY Tarafından Teknoloji ve Bilişim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-10-2008, 05:38 PM
 4. ALKOLUN BEYNE ZARARLARI
  Karakarizma Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-05-2007, 09:32 AM
 5. Nane çayı Hem yararlı ,Hem zararlı:)
  YukseLL Tarafından Alternatif Tıp Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-02-2007, 02:45 PM
Yukarı Çık