+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Saçlar Neden Beyazlar?

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisinde ve Sağlık Bilgileri Forumunda Bulunan Saçlar Neden Beyazlar? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Saçlar Neden Beyazlar? Neden aklar düşer saçlarımıza! O gün pek çoğumuzun yaşamımızın dönüm noktasıdır. Aynaya bakıyorsunuz ve bir de görüyorsunuz

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Mesaj
  3.038
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  28
  Rep Gücü
  68553

  Saçlar Neden Beyazlar?

  Saçlar Neden Beyazlar?


  Neden aklar düşer saçlarımıza! O gün pek çoğumuzun yaşamımızın dönüm noktasıdır. Aynaya bakıyorsunuz ve bir de görüyorsunuz ki, beyaz bir teliniz var! Bundan önceki yüzyıllarda, beyaz saç zekâ simgesiydi. “Herkes yaşlı görünmek istiyor” demişti Kral XIV. Louis’nin beyaz peruklu saray ileri gelen nedimelerden biri, “Böylece bilge bir ifadeye sahip oluyorlar.” Oysa günümüzün gençlik sevdalısı insanları, saç boyalarına tonla para harcıyorlar. Günümüzde kadınların yüzde 40’ı ile erkeklerinin yüzde 8’i, beyazlarını örtmek için saçlarını boyuyorlar. Her ne kadar ak saçları yaşlılık ile bağdaştırsak da, şakağınızda beliren ilk beyaz teli gördüğünüz gün henüz onbeşinizde olabilirsiniz. Otuz yaşındaki kadınların ve erkeklerin dörtte birinin saçlarında aklar görülmeye başlanır.

  Buna karşılık insanların yalnızca yüzde 28’inin saçları tümüyle beyazlar. İçimizden yalnızca birkaçımız ise asla beyaz bir saç teliyle karşılaşmaz. Saçların ağarmasına neden olan nedir? Nedenlerden ilki genetik. Yapılan araştırmalara göre beyaz ırktan gelenlerin saçları 34 yaşından itibaren kırlaşmaya başlıyor, 50 yaşına geldiklerinde ise saçlarının bembeyaz olma olasılıkları yüzde 50 oranında. Zencilerin saçları 44 yaşında beyazlamaya başlıyor.Kalıtımsallık da ikinci neden. Saçlarınızın ebeveynlerinizle ya da büyükanne ve büyükbabanızla aynı yaşlarda beyazlaması büyük bir olasılıktır.
  Farklı renklerde ve oldukçacanlı görünmesine karşın saçlar tıpkı tırnaklarımız gibi keratinden oluşan ölü maddedir.

  Doğumunuzdan üç ay önce, yaşantınız boyunca sahip olacağınız tüm saç folikülleriniz oluşur, sarışınlar için yaklaşık 140.000, esmerler için 108.000, kızıllar için de 90.000. Her folikülün dibinde, derinin ikinci katmanı yani dermis sayesinde beslenen bir saç hücresi yer alır. Bu hücrenin içindeki bir doku konisi –papila ile matriks– saç telini oluşturan kimyasalları biraraya getirir. Bir saç teli henüz uzama aşamasındayken, binlerce melanin pigmentiyle kaplıdır. Melanosit adı verilen hücreler iki temel “rengi” üretip karıştırarak, insanların farklı tondaki saç renklerini meydana getirirler. Pigmentlerden ilki, yani ömelanin kuzguni siyahtan açık kumrala dek tüm renklerin yaratıcısıdır. İkincisi, yani feomelanin ise altın sarısı saçlardan ve kızıl tonlardan sorumludur. Biçim, çeşit ve yoğunluklarına göre farklılıklar sergileyen pigmentler, sonuçta binlerce renkten oluşan egzotik bir renk paleti oluştururlar.

  Pek çok insanın saçı doğduğunda sapsarıdır, ama zaman içinde melanositler hareketlendikçe saçların rengi koyulaşır. Saçların giderek koyulaşması orta yaşlara dek sürer, gençlik yıllarında sarışın olan pek çok kişinin saçları ileriki yaşlarda kumral ya da kızıl-kahve tonlara dönüşür.
  Yirmili yaşlardan sonra melanosit üretimi azalır. Bu yaşlardan sonra çıkan saçlar pigmentlerden nasiplerini tam olarak alamaz ve renk kaybı başlar. Melanosit canlılığını tümüyle yitirdiğinde ise, saçlar pigmentsiz olarak uzar ve saç proteininin doğal rengini alır: Beyaz!

  Gri olarak gördüğümüz saçlar aslında yeni çıkan beyazlarla renkli saçların karışımından başka bir şey değildir. Saçınızın tonuna göre, saçlarınızın en az yüzde 50’si beyaza dönüştüğünde, var olan renkli saçlarınızla karışımı, sizi gri saçlı birine dönüştürür. Çünkü renkli saçlarla beyazlar arasındaki kontrast, esmerlerde çok daha fazla belli olur. Açık renk saçlıların tümüyle grileşmesi çok daha güçtür.
  Herpes, tifüs, sıtma ya da ağır grip gibi pek çok rahatsızlık da saçların ağarmasına neden olabilir. Bunun dışında, yoğun travma, radyasyona maruz kalma, tiroit bezlerinin aşırı çalışması, şeker hastalığı, kötü beslenme, ülserli kolit ve kansızlık da saçların beyazlamasına neden olan öteki faktörlerdir.

  Saçların “bir gecede nasıl bembeyaz” olduğunu anlayabilmeniz için, bir saçın doğal olarak nasıl uzadığını bilmeniz gerekir. Saç teli üç evreli bir süreçten geçer. İlk aşamada yani uzama sırasında, yeni saç teli ayda ortalama bir santim hızla büyür. İki ile altı yıl boyunca uzadıktan sonra, birkaç hafta süreyle dinlenme dönemine geçer. Bundan sonraki üç ay süresince de saç teli, üretim merkezi papiladan ayrılma sürecine başlar. Yeni bir süreç başladığında, arkasından gelen saç eskisini iter ve eski saç dökülüp, yerine yenisi uzamaya başlar.

  Bazen stresten kaynaklanan ve “Alopesiya areata” adı verilen bağışıklık sistemindeki bir rahatsızlık, saç telini daha ilk döneminde vurur. Eğer hastanın çok sayıda siyah saçı ve fark edilmeyen birkaç beyaz teli varsa, rahatsızlık, arkasında çok sayıda beyaz saç teli bırakarak, eski koyu renk saçların dökülmesine neden olur. Hastanın saçları bir günden öbürüne kırlaşmış gibi görünür.

  Eskiden bilim adamları kırlaşan bir saçın asla eski rengine kavuşamayacağına inanırlardı. Oysa son dönem araştırmaları, dinlenme dönemindeki melanositlerin tetiklenerek, eski renk verici özelliklerine kavuşturularak, kimi durumlarda saçı orijinal rengine dönüştürebileceğini gösterdi.Kimi non-steroidal, anti-enflamatuar maddeler saçın pigmen
  tasyonunda önemli rol oynayabilir. B-12 vitamini alan, kansızlık hastalarında da kırlaşan saçın zamanla eski rengine dönüştüğüne rastlanmıştır.
  Peki saçlarınızın kırlaşmaya başladığını fark ettiğinizde ne yapmalısınız? “Kendinizi buna odaklamayın” diye öneriyor psikologlar. Kimi insanlar kırlaşan saçlarına kafayı takarlar, oysa gerçek sorunları kendilerine güvensizliktir.

  Araştırmacılar, saçlarını boyamamak konusunda direnen insanların bir süre sonra saç renklerinden çok memnun olduklarını saptadılar.
  Oysa saç renklerini denetlemek isteyenler için oldukça geniş bir seçenek yelpazesi var. Saçlara düşen aklar bağış da değildir, dünyanın sonu da değildir. Onları ister sergileyin, ister saklamaya çalışın öncelikle bakımlı olmaya özen gösterin...

  www.Kadinca.Net

  Saçlar neden beyazlar?

  Kadın - erkek herkesin kabusu beyazlayan saçlar... Peki ama neden? İşte o çarpıcı araştırma...

  Saçların beyazlamasının nedeninin, saç
  boyalarında da kullanılan hidrojen peroksit olduğu belirlendi.

  Almanya'daki Mainz Üniversitesi Biyofizik Enstitüsünden Prof. Heinz
  Decker, hücrelerin ürettiği hidrojen peroksidin, saçın yaşlanmayla birlikte
  beyazlamasında anahtar rol oynadığının saptandığını belirterek, bu bulgunun
  saçların erken ağarmasına karşı tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini
  sağlayabileceğini söyledi.

  Daily Telegraph'daki habere göre, Prof. Decker, beyazlatıcı madde olarak
  da kullanılan hidrojen peroksidin, yaşlandıkça saç köklerinde büyük miktarlarda
  toplandığını ve sonunda renk pigmenti melaninin sentezine mani olduğunu
  bildirdi.

  Vücudun tümünde küçük miktarlarda üretilen hidrojen peroksit (H2O2),
  normalde bu kimyasalı parçalayarak su ve oksijene dönüştüren bir enzimle
  etkisizleştiriliyor. Ancak yaş ilerledikçe, bu enzimin seviyesi düşüyor ve
  böylece hidrojen peroksit birikimi artıyor.

  Bradford Üniversitesinden meslektaşlarıyla birlikte çalışan Decker,
  hidrojen peroksidin, tahrip olmuş proteinlerin onarımı için gereken enzimleri de
  engellediğini belirtti.

  Tüm bu süreç sonunda renk pigmentleri saç kökünden ucuna kadar tedricen
  kayboluyor.

  Prof. Decker, "Artık bu sürecin altında yatan spesifik moleküler dinamiği
  biliyoruz" dedi.

  Araştırma, FASEB (Federation of American Societies for Experimental
  Biology) dergisinde yayımlandı.

  KAYNAK
  Beyaz saçlar yaşanmışlığın göstergesidir...

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643
  Merhaba!

  Konuyu okuyunca Mukaddes Kitapta anlatilan bir kissayi hatirladim.
  Ibrahim as saclarinin beyazladigini gorunce
  "Rabb'im bunlar da ne?" der!
  "Onlar senin onurundur Ibrahim!" cevabini alinca,

  "OYLEYSE ONURUMU ARTTIR RABB'ENA!" der.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Mesaj
  3.038
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  28
  Rep Gücü
  68553
  Özellikle erkeklere kır saç çok yakışıyor. Erkekler saçlarını boyamamalı bence.
  Boyalı saç erkekte çok yapmacık duruyor. Doğallık gibisi var mı?

Benzer Konular

 1. Yüz Biçiminize Uygun Saçlar
  dilayyy Tarafından Saç Bakımı Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 15-07-2015, 01:14 AM
 2. Örgülü Saçlar Çok Moda!
  mopsy Tarafından Saç Bakımı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-08-2010, 07:08 PM
 3. Siyahlar- Beyazlar
  mopsy Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-07-2010, 08:21 AM
 4. Su Gibi Saçlar
  mopsy Tarafından Saç Bakımı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-06-2010, 09:52 PM
 5. Beyaz saçlar kararacak
  D€NiZ Tarafından Saç Bakımı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-11-2008, 07:16 AM
Yukarı Çık