Tartışılan soruya cevap bulundu


Bilim insanları uzun zamandır tartışılan soruya cevap buldu

Bilim adamları, kanser hücrelerinin ana karnında anneden bebeğe geçebildiğini saptadı. Uzmanlar ”Bir bulmacayı çözdük ama anneden bebeğe kanser geçmesi çok nadir görülür“ dedi

Annenin karnındaki bebeğine kanser ”bulaştırmasının“ mümkün olup olmadığı bilim adamlarının zihinlerini bir asırdır meşgul ediyordu. Teoride, kanser hücreleri plasentayı geçmeyi başarsalar bile, bebeğin bağışıklık sisteminin hastalığın bulaşmasını önlediği düşünülüyordu. Bununla birlikte anne ve bebeğin aynı kansere sahip oldukları vakalar da bulunuyor. Yeni araştırma, her ikisi de lösemi olan bir Japon kadınla çocuğu üzerinde yapıldı. Kadına doğumdan çok kısa bir süre sonra lösemi teşhisi konulurken, bebeğin de aynı kansere yakalandığı 11 ay sonra anlaşıldı. Bebeğe yapılan testlerde, kanserli hücrelerin doğuştan geldiği anlaşıldı. Sonuçta, her iki hastanın lösemi hücrelerinin, mutasyona uğramış aynı kanser genini taşıdıkları belirlendi. Çocuğun bu geni kalıtsal olarak annesinden almadığı, yani bu tür bir lösemiye hiçbir dış etken olmaksızın yakalanamayacağı saptandı. Bunun ardından bilim adamları, kanser hücrelerinin bebeğin bağışıklık sistemini nasıl etkisiz hale getirmiş olabileceğini araştırdılar. Kanser hücrelerinin, kendilerine, özgün moleküler kimliklerini vermede önemli rol oynayan DNA’ya sahip olmadıkları saptandı. Bu moleküler işaret olmaksızın, bebeğin bağışıklık sisteminin kanserli hücreleri yabancı hücreler olarak algılamadığı ve bunları püskürtmek üzere harekete geçmediği anlaşıldı. Araştırmanın başkanı, Prof. Mel Greaves, ”Muamma olan bulmacayı çözmüş olmaktan çok memnunuz. Ancak şunu vurgulamak isteriz ki, anneden bebeğe kanser geçmesi çok nadir görülür“ dedi.

Türkiye’de yılda 150 bin kişi kanser oluyor

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, dünyada her yıl kansere yakalanan 12 milyon kişiden, 7 milyonunun yaşamını yitirdiğini belirterek, eğer önlem alınmazsa 2020 yılında her yıl bu hastalığa yakalananların sayısının 17, ölenlerin sayısının ise 10 milyona ulaşacağını söyledi. Türkiye’de her yıl 150 bin kişinin kansere yakalandığını ifade eden Kutluk, sözlerine şöyle devam etti: “Kanser hastalığına yakalanan insanlardan en az 50 bini hayatını kaybediyor. Kadınlarda en sık meme kanseri, erkeklerde ise akciğer kanseri görülüyor. Akciğer kanseri kadınlarda da sık görülmeye başlandı. Bunun nedeni tütün kullanımının artması. Tütün kullanan ya da kullanmayan herkes, tütün yasaklarını önemsemeli.”


kaynak