ORGAN NAKLİNDE YENİ DÖNEM

SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN YENİ KARARI


Sağlık Bakanlığı'nın yeni kararına göre organ nakli akraba dışında zorlaştırılacak. Organ naklinde hastaneler devreden çıkarıldı. Karara göre etik kurlda en az 11 kişi olacak, bu sayı 15'e kadar yükseltilebilecek. Kurulda hukukçular, hekimler ve vatandaşlar da bulunacak. Etik kurul, nakil için bekleyenlerin maddi durumlarını da takip edecek.


ORGAN TİCARETİ İDDİALARI

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, akraba dışı organ naklinin yasaklanmasının gündemlerinde olduğunu, bunun için bir taraftan bilimsel kurulun çalışmalarının, bir taraftan da Teftiş Kurulunun kendilerine vereceği ilk bilgilerin belirleyici olacağını bildirdi.

Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Acil Diş Polikliniğinin açılış törenine gelişinde, gazetecilerin organ ticaretine karşı yürütülen operasyonları hatırlatarak, ''Buna karşı Sağlık Bakanlığının ne gibi önlemler alacağını'' sorması üzerine Akdağ, savcılığın bir soruşturma yürüttüğünü, bakanlık olarak kendilerinin de meseleyi takibe aldıklarını söyledi.

Bugün ilgili bilim kurulunun toplanacağını bildiren Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Aslında kural şöyleydi: Beyin ölümü olan kişilerden, kadavradan organ nakli yapılabilir. Ayrıca yakın akrabalardan organ nakli yapılabilir. Akraba olmayanlardan organ nakli yapılabilmesi için organ naklini yapan ilgili hastanelerin etik kurullarının burada bir para, menfaat ilişkisi olmadığına kanaat getirmesi, bunu kayıt altına alması gerekiyor ki organ nakli yapılabilsin. Belli ki bu mekanizmada birtakım aksamalar olmuş. Özellikle etik kurulların bu konuda çok dikkatli davranmasını beklerdik. Şimdi ben derhal Teftiş Kuruluna talimat verdim, süratli bir inceleme yapıyoruz. Bir taraftan da bilim kurulunu topluyoruz. Bakanlık olarak 1-2 gün içinde yapılması gerekenleri yapacağız.''

''Akraba dışı organ naklinin yasaklanması söz konusu olabilir mi?'' sorusuna da Akdağ, ''Bu şu anda gündemimizde. Bir taraftan bilimsel kurulun çalışmaları, bir taraftan da Teftiş Kurulunun bize vereceği ilk bilgiler bunun için belirleyici olacak'' yanıtını verdi.

Tamamen insani sebeplerle akraba olmayanlardan da organ naklini ilgili bilimsel kurulların uygun bulduğunu hatırlatan Akdağ, ''Ama söylediğim gibi arada, menfaat ilişkisinin kurulmaması şart. Menfaat ilişkisi kurulduğu zaman iş bir organ alım satımına, ticaretine, aracılara, komisyonculara döner ki çok kötü bir şey olur. Dolayısıyla bu olayda da ilk bulgular buna benzer birtakım şeylerin yapıldığına işaret ediyor. Gerekenleri derhal yapacağız'' şeklinde konuştu.

Akdağ, bir başka soru üzerine, bilim kurulunun bugün karar alması halinde bir açıklama yapılabileceğini ama Teftiş Kurulunun ilk izlenimlerini almak istediğini, bütün sürecin 1-2 gün süreceğini bildirdi.

haberturk