Öpüşmenin özellikle kış aylarında enfeksiyon hastalıklarının hızlı şekilde bulaşmasına dolayısıyla salgınlara neden olduğu bildirildi.

Kocaeli Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık, Türkiye'de samimiyetin ifadesi olan tokalaşma ve öpüşmenin yaygın şekilde yapıldığını belirtti.

Öpüşmenin özellikle kış aylarında enfeksiyon hastalıklarının hızlı şekilde bulaşmasına neden olduğu ifade eden aydınlık, sağlıklı bir toplum için bu alışkanlıktan vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı.

Aydınlık, şunları kaydetti:

"Hastalıklarda kişiden kişiye bulaşma özellikle kapalı mekanlarda yüksek orandadır. Ancak, öpüşme bulaşma hızını en üst seviyeye çıkarıyor. Öpüşmeyle özellikle grip nezle, su çiçeği, zona virüsü, kabakulak, kızamık, kızamıkçık gibi hastalıklar salgına dönüşüyor. Toplumda insanların yüzde 80-90'ının söz konusu viral hastalıkları geçirmiş olması, aynı ortamdaki havanın solunması, kalabalık ortamlarda, bozuk hijyen koşullarında yaşama, sosyoekonomik seviyenin düşük olması gibi faktörler enfeksiyon hastalıklarının bulaşmasında etkin rol oynuyor, öpüşmeyle bu risk daha da artıyor."