Soğuklar zatürreeyi tetikliyor

Zatürree, erken davranılmazsa can alabilir.Sağlık Bakanlığı havaların soğumaya başlamasıyla birlikte bebeklerde ve çocuklarda görülmeye başlayan ve ölüme yol açabilen zatürree hastalığına karşı vatandaşları uyardı.Bakanlık, hastaların sağlık kuruluşlarına götürülmesinde yaşanan gecikmelerin, bebekleri anne sütünden mahrum bırakmanın ve beslenme bozukluklarının, basit enfeksiyonları kolayca zatürreeye dönüştürebildiğine dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de bir yaş altı bebek ölümlerinin büyük bir bölümünün zatürree sonucu gerçekleştiğini açıkladı.Grip hastalığının zatürree oluşumuna zemin hazırladığı belirtilerek, zatürree kaynaklı ölümlerin önemli bir kısmının erken teşhis, uygun antibiyotiklerle ve zamanında yapılan tedaviyle önlenebildiği kaydedildi.Bebek ve çocukların sağlık kuruluşuna götürülmesinde yaşanan gecikmelerin, bebeklerin anne sütünden mahrum bırakılmasının, sigara içilen ortamda bulunmasının ve beslenme bozukluklarının basit enfeksiyonları kolayca zatürreeye dönüştürebildiği ifade edildi.

Bakanlık, zatürree konusunda ailelere şu uyarılarda bulundu:

* Bebeğiniz ve çocuğunuz öksürüyorsa ve ateşi de varsa onu bir sağlık kuruluşuna götürün.

* Çocuğunuzun burun tıkanıklığı varsa ve bu durum beslenmesini engelliyorsa burnunu temizleyin, ona bol su ve gıda verin.

* Bebeklerinizi daha çok emzirin, odasını nemlendirin ve yanında kesinlikle sigara içmeyin. Büyük çocuklarınızı ise bir öğün fazla besleyin.

* Bebeğiniz veya çocuğunuz zor ve hızlı nefes alıyorsa, nefes alırken göğsü çekiliyorsa, sıvı gıdalar alamıyor ve öksürüğü devam ediyorsa onu mutlaka bir sağlık kuruluşuna götürün.

(ntvmsnbc)