Sağlık Bakanlığı, kurban etlerinin sağlıklı olarak kesilmesi, tüketilebilmesi ve çevre sağlığında olumsuzlukların yaşanmaması için vatandaşları uyarıyor.

Yetkililer, sağlık raporu olmayan hayvanların satın alınmaması ve kesilen etlerin iyi pişirilmesi gerektiğini vurguluyor.Sağlık BakanlığıTemel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kurban kesimlerinde uygulanması gereken kontrol ve hijyen kurallarının halk sağlığı açısından önemli olduğu belirtildi.

Veteriner hekim kontrolünü kanıtlayan “Menşei Şahadetnamesi” olmayan hayvanların kesinlikle kesinlikle kurbanlık olarak satın alınmaması gerektiği vurgulanarak, büyükbaş hayvanlarda “kulak küpesine” dikkat edilmesi gerektiği belirtildi.

Kesilen etlerin “çiğ veya az pişmiş” olarak tüketilmesinin önemli sağlık sorunlarına yol açacağı vurgulanarak, hemen tüketilmeyecek etlerin derin dondurucuya konulması veya kavurma yapılarak muhafaza edilmesi gerektiği kaydedildi.

Kurban kesiminin asgari teknik ve hijyenik şartlarda ve mutaka ehil kişiler tarafından yapılmasının önemine dikkat çekilerek, kesim yerlerinde bulunması gereken asgari şartlar ise şöyle sıralandı:

* Kesim yapılacak yerler, kolay temizlenebilen ve dezenfekte edilebilen malzemeden yapılmış olmalı. zemininde su ve kanın birikmemesi sağlanmalı.

* Ete temas eden bıçak ve satır gibi aletler temiz olmalı, kesim işini yapacak olan görevliler kişisel temizliklerine özen göstermeli.

* Kesim sonrası ortaya çıkabilecek boynuz, tırnak, bağırsak ve işkembe gibi atıklar çevre kirliliğine sebep olmayacak şekilde ve usülüne uygun olarak bertaraf edilmeli.