+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Hasta eden meslekler

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisinde ve Sağlık Bilgileri Forumunda Bulunan Hasta eden meslekler Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Hasta eden meslekler 1-Baca temizleyicisi testis kanseri riski taşıyor Viktorya döneminde, Avrupa'da baca temizleme işi yapan kişilerin, işlerini yaparken bacalara

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Üye Numarası
  49776
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  Samsun
  Yaş
  36
  Mesaj
  2.600
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  72677

  Hasta eden meslekler

  Hasta eden meslekler

  1-Baca temizleyicisi testis kanseri riski taşıyor

  Viktorya döneminde, Avrupa'da baca temizleme işi yapan kişilerin, işlerini yaparken bacalara çıplak girme zorunluluğu vardı. Çünkü baca temizleme işi toplum içinde hor görülen bir meslekti ve kanserojen madde taşıyan bacaları kıyafetle temizlemek Viktorya mantığı için yeterince komik ya da sadistçe değildi!

  İşin kötü tarafı, baca temizleyiciliği işini hayatı boyunca yapan kişiler için bu meslek en önemli kansere yakalanma nedeniydi. Eğer uzunca bir süre bu mesleğe devam ettilerse, baca temizleyicilerinin vücutlarında zaman içinde kanserli yaralar belirir ve küçük tırtıl gibi bu kişilerin tüm vücuduna yayılırdı.

  Baca temizleyiciler toplum içinde jigolo olarak bilindikleri için, ilk başta bu yaraların zührevi hastalık belirtisi olduğu zannedildi fakat daha sonraları yaraların kanser olduğu ortaya çıktı.

  Bir dönem bu yaraların üstüne sülük konularak tedavi uygulanmaya çalışıldı fakat bu yöntem baca temizleyicilerinin maalesef kanserden ölmelerine engel olamadı.


  2-Gaydacıların içinde mantar ürüyor

  İskoçya’ya has güzel sesiyle herkesi büyüleyen gayda, en eski müzik aletlerinden biri olarak anılır. Gaydalar geleneksel olarak koyun derisinden yapılır ve içine hava girmemesi için şeker pekmezi ya da bal ile yapıştırılır. Aynı çaldıkları gaydanın yapışkan, karanlık ve nemli iç yüzeyi gibi onları çalan İskoçlar’ın içi de garip bir şekilde mantarlıdır.

  Gaydacılar aleti çalarken bu mantara yol açan bakterileri içlerine çeker ve zatürre, solunum iltihapları gibi hastalıklara yakalanırlar. Daha da kötüsü aleti çalmaya devam etme isteği yaratan zihinsel birtakım hastalıklara da yakalanabilirler.


  3-Peynircilik de hasta ediyor

  Belki de böyle bir meslek olduğunu tahmin bile etmezdiniz ama var ve sağlığa çok zarar veriyor! Peyniri yıkarken aldığınız her solukla mandıra ilaçları bakterilerine maruz kalıyorsunuz ve bağışıklık sisteminize fazla yüklenip vücudunuzun iç kısmını delikli peynir gibi korkunç bir hale getiriyorsunuz.

  Vücudunuz ağrımaya başlıyor ve soluk alıp vermede zorlanıyorsunuz. Ardından ateşiniz de yükseliyor. Belli bir zaman sonra kilo kaybına uğrayıp akciğerinizde yaralar açılmaya başlıyor.


  4-Kasapların başı siğille dertte

  'Papilloma' virüsünün bir türü olarak bilinen kasap siğili, genellikle kasaplara has bir hastalıktır.

  Modern tıp hala bu hastalığın nedenini bilmiyor ama ellerin çiğ etle kaplanması ve hava sıcaklığındaki sakatat, insan derisinde siğile neden olan virüslerin üremesine neden oluyor. Hatta bu siğiller bildiğimiz genel siğilden farklı bir tür.


  5-Yün eğirme hastalığı

  İsimden de anlaşabileceği gibi bu hastalık yün ile uğraşanları etkiliyor fakat adından çıkaramayacağınız şey, hastalığın ne kadar kötü olduğu. Teröristlerin etrafa yaymakla tehdit ettikleri şarbon hastalığı bilinen ismi.

  Hastalık ilk belirtileriyle size grip ya da nezle olduğunuzu düşündürür. Bir ya da iki gün içerisinde lenf bezleriniz çürümeye ve kanamaya başlar, beyin zarı iltihabı, yüksek ateş ve birkaç karın ağrısı takip eder ve sonunda ölümcül solunum çökmesiyle kişi hayatını kaybeder. Erken teşhiste bile ölüm yüzdesi yüzde yüzdür.


  6-Kemancıların boynu sorunlu

  Kemanı boyna yaslayarak tutmanın baskısı ile deride yara, kist ve kabarcıkların oluştuğu 'Fiddler’s Neck' hastalığı (Kemancı hastalığı) meydana gelir. Pigmentasyonun aşırı derecede artması ve cildin kalınlaşması ve sertleşmesi de sorun listesine eklenen maddeler arasında.

  Hastalığa kapılan kişilerde deri gittikçe koyulaşır ve kertenkele derisi gibi kalınlaşır. Bunların bönemli bir nedeni hijyen eksikliğidir.


  7-Boru ve üflemeli çalgılara dikkat!

  ‘Embouchure focal dystonia’ adıyla da bilinen bu hastalıkta yüz kasları çok yavaşlar ve kişi tıpkı büyükanne ve büyükbabasının çıplak fotograflarını görmüş çocuğun yüz ifadesine sahip olur.

  Sürekli boru çalmanın yarattığı yüksek basınç, titreşim ve kaslara yüklenen baskı, yüz kaslarının güçsüzleşmesine ve istem dışı kasılmalarına neden olur. Ana neden beyindeki neronlardır, yani üflemeli çalgılar beyin hasarına yol açar. Yüz sinirlerinin iltihaplanması yüz felçlerine neden olur.


  8-Ayakkabı tamircileri paçayı kurtardı

  Masallara göre küçük elfler iyi kalpli ayakkabı tamircilerini ziyaret ederek onlara yardım ederlerdi. Gerçeğin bu elflerle pek ilgisi olmadığı için ayakkabıcılar kendi işlerini kendileri yapmak zorundalardı.

  Eskiden kalçalarına ayakkabının altını yaslayıp destek almalarının sonucu olarak, ayakkabı tamircilerinin uyluk kemiğinde büyük, korkutucu bir kemik büyüyordu.
  Yüzlerce defa kendi vücuduna vurmak yerine sonunda masayı keşfeden akıllı ayakkabı tamircileri sayesinde sonradan türeyen kemik sorunu yok oldu.


  9-Bahçıvanlara uyarı! Gül bahçelerine dikkat

  Gül romantizmin ve aşkın sembolü olmasına rağmen 'Sporothrix Schenckii' (Gül mantarı) adındaki ölümcül bir mantarın da kaynağıdır. Gül dikeninin neden olduğu sıyrık ve kesiklerle vücuda girer ve şişlik ve doku değişikliğine neden olur. Tedavi olunmazsa eğer yaralar genişler ve çıbana benzer bir hal alır ve sonrasında ülsere neden olur.

  Polenler solunduğunda öksürüğe, akciğerlerde deliklere ve vereme neden olabilir. Enfeksiyon tedavi edilmezse beyin ve merkezi sinir sistemine olduğu gibi kemik ve eklemlere de sıçarabilir. Kilo kaybı ve anoreksiya'ya da neden olur.


  10-Madenci hastalığı

  Kancalı kurt istilasından dolayı görülen bu hastalıkta, istila çok yoğunsa eğer bu durum vücuttaki tüm alyuvarların tüketilmesine neden olur. Alyuvar kayıplarından dolayı vücutta kan oranı fazlasıyla azalır. Parazitler ise sorunsuz bir şekilde vücutta gezer.

  Bunun nedeni maden ocaklarının büyük, karanlık ve rutubetli olması. İshal de bir başka semptomdur. Az ışık ve aynı ayakkabıların giyilmesi kancalı kurt larvalarının yeni bir kişiye geçmesine neden olur.  kaynak

 2. #2
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Üye Numarası
  107509
  Mesaj
  69
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  202
  bir mesleği unutmuşlar ya

  Acentacılık :))))

Benzer Konular

 1. En çok kazandıran meslekler
  mopsy Tarafından İş ve Kariyer Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-11-2011, 10:18 PM
 2. Meslekler Rehberi
  dogangunes Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 20-01-2011, 02:31 AM
 3. İnsanı kanser eden meslekler hangileri?
  SOSYALİST Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 27-03-2010, 01:17 AM
 4. En çok kazandıran meslekler
  YukseLL Tarafından İş ve Kariyer Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-07-2008, 10:03 PM
 5. Gözde Meslekler
  YukseLL Tarafından İş ve Kariyer Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-08-2007, 04:54 PM
Yukarı Çık