Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3
 1. #1
  Eftelya
  Misafir..

  Her gün aynı ayakkabıyı giymeyin!

  Her gün aynı ayakkabıyı giymeyin!
  İki gün aynı ayakkabıyı giymek sağlığı tehdit ediyor.


  Konya Ayakkabıcılar Odası Başkanı Hasan Uzman, hem ayakkabının çabuk yıpranmaması hem de ayak sağlığı için aynı ayakkabının üst üste 2 gün giyilmemesi gerektiğini bildirdi.

  Uzman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ayak sağlığının korunması için doğru ve uygun ayakkabı kullanımının büyük önem taşıdığını söyledi.

  ''Otomobilde lastik ne ise insanda da ayakkabı odur'' diyen Uzman, ''Ayakkabı seçimi doğru yapılmazsa ayak sağlığı bozulabilir. Bu da ayaklarda ağrılara, yorgunluğa neden olur. Çalışma verimi düşer'' dedi.

  Hasan Uzman, ayakkabı alırken ayakların rahat edeceği ölçü ve boyutlardaki ayakkabıların seçilmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

  ''Bugün 'moda' diye insanlar, ayak sağlıklarının bozulması pahasına, yüksek topuklu veya sivri burunlu ayakkabıları tercih ediyor. Yapılan bilimsel çalışmalarda da uzun topuklu ayakkabıların ayak sağlığını bozduğu tespit edilmiş. Bu nedenle vatandaşlara ayaklarının sağlığı için kendilerini rahat hissedecekleri ayakkabıları tercih etmelerini öneriyoruz. Ayrıca hem ayakkabının terlemeye bağlı çabuk yıpranmaması hem de ayaklarımızın sağlığı için aynı ayakkabı iki gün üst üste giyilmemeli. Gün boyunca giyilen ayakkabı, ayakların terlemesi sonucu nemleniyor. Ayakkabıda oluşan bu nem de ayaklarda bazı sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Ayaklardan akan terdeki asit ve ayakkabıdaki kimyasallar karışınca, ayakkabı çabuk çürüyebiliyor. Bu nedenle bir gün giyilen ayakkabı, mutlaka ertesi gün giyilmemeli ve havalandırılmalı.''

  İmitasyon ürünlerin de hava geçirmediği için ayak sağlığını bozabildiğini bildiren Uzman, imkanı olanların doğal deri ayakkabıları tercih etmelerini önerdi.

  -UZAK DOĞU'DAN GELEN AYAKKABILARDAN KAÇININ-

  Yurt dışından, özellikle Uzak Doğu'dan gelen ayakkabıların da kaliteli olmadığı için ayak sağlığını bozabildiğini, bu ayakkabıların da çabuk yıprandığını ifade eden Konya Ayakkabıcılar Odası Başkanı Uzman, şöyle devam etti:

  ''Bu nedenle ithal ayakkabılardan kaçınmalıyız. Küresel krizin etkisini fazlaca hissettiğimiz bu günlerde yerli ürün alarak aynı zamanda ülke ekonomisine de katkı sağlayabiliriz. Çünkü kriz nedeniyle kapanan her firma işsiz sayısında artış demek.''

  Uzman, yaz aylarında ayağı serin tutan, teri önleyen kösele ayakkabıları kullanması gerektiğini belirtti.
  kaynak

 2. #2
  blueice
  Misafir..

  Cevap: Her gün aynı ayakkabıyı giymeyin!

  Heryerin çin malı olduğu bu zaman da uzak doğu mallarından nasıl korur insan kendini

 3. #3
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: Her gün aynı ayakkabıyı giymeyin!

  Alıntı blueice´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Heryerin çin malı olduğu bu zaman da uzak doğu mallarından nasıl korur insan kendini
  Çin malının ithalatıne kota getırılerek..
  Üretim durdu ve piyasa kan aglıyor kanserojen maddeler içeren ve ne idüğü belli olmayan uzakdoğudan gelen mallar yüzünden....

Benzer Konular

 1. Aynı yer...
  SEBLA Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-03-2012, 07:02 PM
 2. hepsi aynı b_k
  bursali68 Tarafından Günün Fıkrası Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 21-07-2011, 04:24 PM
 3. Aynı tas, aynı hamam
  İnci Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-10-2009, 10:27 PM
 4. Sakın dar pantolon giymeyin!
  Venhar Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 10-10-2009, 09:03 PM
 5. Aynı Yerde
  serseriozi Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 02-12-2007, 05:56 PM
Yukarı Çık