Gösterilen sonuçlar: 1 ile 9 Toplam: 9

Aşkın sağlığa yararları bilimsel olarak kanıtlandı

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Sağlık Bilgileri Forumunda Aşkın sağlığa yararları bilimsel olarak kanıtlandı Konusununun içerigi kısaca ->> Daha düşük tansiyon, daha az soğuk algınlığı, daha iyi stres yönetimi… Bunlar sadece başlangıç, gelin aşkın sağlığınızı ne kadar olumlu ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  37
  Mesaj
  2.600
  Rep Gücü
  72678

  heart Aşkın sağlığa yararları bilimsel olarak kanıtlandı

  Daha düşük tansiyon, daha az soğuk algınlığı, daha iyi stres yönetimi… Bunlar sadece başlangıç, gelin aşkın sağlığınızı ne kadar olumlu etkilediğine hep birlikte bakalım!
  Emel Sayın 1974 yılında Mavi Boncuk adlı şarkısında “şu dünyada sevgi büyük ihtiyaç” derken haklıydı. Yıl 2000’lere geldiğinde hala insanlar sevgiye ve aşka ihtiyaç duymaktadır ve her zaman duymaya devam edecektir. Aşk ve sağlık şaşırtıcı bir şekilde birbirine bağlanmış durumdadır. Güzel bir ilişki kurduğumuzda, bunun ödülü gerçekten de çok büyüktür. Fakat ödül dediğimizde bahsettiğimiz içinizde kelebekler uçuşması gibi romantik bir durum değil, sağlığınızı etkileyen bir durumdur.
  Yoğun ve tutkulu bir romantizmin sağlığa olan yararlarıyla ilgili bir kanıt yoktur. Aşık insanlar hem muhteşem hissettiklerini hem de aşkın aynı zamanda acı verici bir duygu olduğunu söylerler. Bütün bu inişler ve çıkışlar stresin kaynağı olabilir.

  Sağlığınızı olumlu olarak etkileyecek olan daha sakin ve daha istikrarlı bir aşktır. Uzmanlar uzun süreli ve mutlu birliktelikleri olan insanların sağlıklarına daha fazla dikkat ettiklerine ve sağlıkla ilgili tedbirlerin birçoğunu uyguladıklarına dair kanıtlar olduğunu söylemektedir.

  Bu alandaki araştırmaların çoğu evliliklere yoğunlaşmıştır fakat bu avantajlar sevgiliye, anneye, babaya ya da bir arkadaşa duyulan sevgiyi de içerebilmektedir. Buradaki püf nokta kendini başka bir insana bağlı hissetmek, ona saygı duymak, başka birinin sana değer verdiğini bilmek ve aidiyet duygusudur. Şimdi RealAge olarak size aşkın ve sağlığın birbirine bağlı olup olmadığını inceleyen araştırmaların gösterdiği 10 durumdan bahsedeceğiz:

  1. Daha Az Doktora Gitmek

  Amerika The Health and Human Services Department sağlık ve evlilik üzerine birçok araştırma yapmıştır. Raporların sunduğu bulguların en çarpıcılarından birine göre evli insanlarda hastanede kalma ortalaması daha kısa ve evli insanlar daha az doktora gidiyor.

  Aşk ilişkilerinin sağlık için neden yararlı olduğunu gerçekte kimse bilmemektedir. Bunun en mantıklı cevabı insanoğlunun yaratılışında sosyal gruplar oluşturarak birbirine bağlı bir şekilde yaşamak olduğu ve bu olay gerçekleştiğinde de biyolojik sistemlerin etkilendiği olabilir.

  Bir başka teori de mutlu ilişkileri olan insanların kendilerine daha iyi baktıklarıdır. Bir eş ağız sağlığınızı gerçekten düzgün bir şekilde yapmanızı sağlayabilir. Yakın bir arkadaş sizi daha fazla tam tahıllı besin yemeniz konusunda ikna edebilir. Zamanla, bu güzel alışkanlıklar sayesinde hastalıklara daha az yakalanırsınız.

  2. Daha Az Depresyon ve İlaç Kullanımı

  Health and Human Services raporu evlenmenin ve evli kalmanın kadınlarda da erkeklerde de depresyonu azalttığını göstermektedir. Bu bulgu hiç de şaşırtıcı değildir, çünkü sosyal soyutlanma yüksek depresyon oranlarıyla yakından ilgilidir. İlginç olan evliliğin özellikle genç yetişkinlerde aşırı alkol ve ilaç kullanımını azaltmaya teşvik ettiğidir.

  3. Daha Düşük Kan Basıncı

  Mutlu bir evlilik tansiyon için çok yararlıdır. Bu sonuç Annals of Behavioral Medicine’deki bir araştırmadan elde edilmiştir. Araştırmacılar mutlu bir evliliği olan insanların en iyi kan basıncına sahip olduğunu bulmuştur. Onları bekar insanlar izlemektedir. Mutsuz evliliği olan katılımcılar ise en kötü tansiyona sahip insanlardır.

  Bu da evliliğin sağlığı çok önemli bir açıdan etkilediğini göstermektedir. Sağlığınızı etkileyen evlilik gerçeği değil evliliğinizin niteliğidir. Bu da diğer pozitif ilişkilerin aynı faydaları sağlayabileceğini desteklemektedir. Gerçekte mutlu evliler kadar olmasa da sosyal açıdan aktif bekar insanların da kan basıncı iyi düzeydedir.

  4. Daha Az Kaygı

  Konu endişeye geldiğinde, sevgi dolu istikrarlı bir ilişki romantizmden daha üstündür. Amerika New York Devlet Üniversitesi uzmanları aşık insanların beyinlerine bakabilmek için fonksiyonel MRI taraması kullanmışlardır. Araştırmacılar bu yolla tutkulu yeni çiftlerle birbirlerine çok güçlü bağlarla bağlı uzun süreli ilişkileri olan çiftleri karşılaştırmışlardır. Her iki grup da beyinlerinin yoğun aşkla ilgili bölümünde aynı etkinleşimi göstermiştir. Bu bölüm kokaine ya da çok para kazanmaya cevap veren dopamin yüklü alandır. Fakat beynin diğer bölümlerinde çok çarpıcı farklılıklar mevcuttur. Uzun süreli ilişkilerdeki insanlar bağlanma ile ilgili alanlarda hareketlenme göstermiştir ve beyinlerinin endişe üreten bölümlerinde daha az aktifleşme olmuştur.

  Bu araştırma 2008 yılında “Society for Neuroscince” konferansında sunulmuştur.

  5. Doğal Ağrı Kontrolü

  Fonksiyonel MRI çalışması uzun süreli ilişkilerin çok büyük bir avantajını daha ortaya koymuştur. Bu çiftlerin beyinlerinin acıyı kontrol altında tutan bölümü daha fazla etkileşim göstermiştir.

  CDC(hastalık kontrolü merkezi) raporu bu bulguyu tamamlamıştır. Araştırmadaki 127.000’den fazla yetişkin ve evli insanın baş ağrısı ya da bel ağrısı gibi şikayetlerinin daha az olduğunu ortaya çıkmıştır.

  Amerika’da yayımlanan Psychological Science dergisindeki küçük bir araştırmada bir hile yapılmıştır. Araştırmacılar 16 evli kadını, onlara elektrik şoku verileceğini söyleyerek tehdit etmişlerdir. Kadınlar eşlerinin ellerini tuttuklarında beyinin stresle ilgili bölümleri daha az aktifleşmiştir. Evlilik ne kadar mutluysa etki de o kadar mükemmeldir.

  6. Daha İyi Stres Yönetimi

  Aşk acıyla başa çıkmaya yardımcı olabiliyorsa, stresin diğer türlerini nasıl etkilemektedir? Sosyal stres ve stres yönetimi arasında bir bağlantı olduğuna dair kanıtlar vardır. Eğer bir stres etkeniyle karşı karşıyaysanız sevdiğiniz birinin desteğini alın, böylece bu stresi daha kolay yenebilirsiniz. Örneğin işinizi kaybettiyseniz, eşiniz sizi desteklemek için yanınızdaysa bu hem duygusal hem de finansal açıdan yardımcı olacaktır.

  7. Daha Az Soğuk Algınlığı

  Aşk dolu ilişkilerin stresi, kaygıyı ve depresyonu azaltabildiğini ve bağışıklık sistemine de destek verebileceğini daha önce söyledik. Carnegie Mellon University uzmanları olumlu duygular içinde olan insanların soğuğa ya da grip virüsüne maruz kaldıktan sonra daha az hasta olduklarını belirmiştir. Psychosomatic Medicine dergisinde yayımlanan bir araştırma mutlu ve sakin insanlarla kaygılı, saldırgan ve depresif görünen insanları karşılaştırmıştır.


  8. Daha Çabuk İyileşme

  Pozitif ilişkinin gücü bedensel yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlayabilir. Ohio Üniversitesi Medikal Merkezi uzmanları evli çiftlerde yaralar oluşturmuşlardır. Yaralar birbirlerine sıcak davranan çiftlerde birbirlerine düşmanca yaklaşan çiftlerle kıyaslandığında neredeyse iki kat daha çabuk iyileşmiştir. Araştırma Archives of General Psychiatry dergisinde yayımlanmıştır.

  9. Daha Uzun Hayat

  Araştırmaların büyük bir çoğunluğu evli insanların daha fazla yaşadığını gösteriyor. En büyük araştırmalardan biri 1990’larda 8yıllık bir süre boyunca evliliklerin ölüm oranına olan etkilerini incelemektedir. National Health Interview Survey’den veriler kullanarak hiç evlenmemiş insanların evli insanlardan %58 daha fazla öldüğünü bulunmuştur. Evlilik hayattaki zorluklarla birlikte savaşarak ve karşılıklı destekle, finansal yararlar ve mutluluk kaynağı olan çocuklarla daha uzun bir hayata katkıda bulunur.

  Bunun yanında, duygusal bir açıklama da vardır. Evlilik insanlardaki diğerlerinden soyutlanma duygusunu engelleyerek onları ölümden korur. Yalnızlık, bu neden her ne olursa olsun ölüme sebep olan etmenlerle ilişkilidir. Diğer bir deyişle, evli insanlar daha çok yaşarlar, çünkü her zaman sevgiyi ve bağlılığı hissederler.

  10. Daha Mutlu Hayat

  Aşkın en büyük yararının sevinç olduğu çok açık bir gerçektir. Fakat araştırma bu bağın nasıl bu kadar güçlü olduğunu gösterebilmek için yeterli değildir. Journal of Family Psychology’deki bir araştırma mutluluğun ailedeki gelirden çok aile ilişkilerinin niteliğine dayandığını göstermiştir. Bu yüzden aşkın gücünün en azından bazı durumlarda paranın gücünü yendiğine dair bilimsel bir kanıt vardır.

  İlişkinize İyi Bakın

  Somut faydalar sağlayabilecek sevgi dolu bir ilişki geliştirmeniz için, RealAge olarak size bir kaç önerimiz var:

  • Depresyondaysanız ya da sürekli endişeliyseniz tedavi olun.

  • İletişim becerilerinizi geliştirin ve bir anlaşmazlığı çözmeyi öğrenin.

  • Günlük hayatınızda mutlu ve mutsuz olayları sevdiğiniz insanla paylaşın.

  • Birbirinizin başarılarını kutlayın.

  Son olarak, eşinize ya da sevgilinize kötü zamanlarında destek verdiğiniz gibi mutlu günlerinde de onun yanında olmayı ihmal etmeyin. Unutmayın, acı paylaşıldıkça azalır, sevinç paylaşıldıkça çoğalır.  ekolay

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesaj
  2.148
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4906

  Cevap: Aşkın sağlığa yararları bilimsel olarak kanıtlandı

  Sağlığım çok bozuk şu ara ....Napsam acaba....?

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  37
  Mesaj
  2.600
  Rep Gücü
  72678

  Cevap: Aşkın sağlığa yararları bilimsel olarak kanıtlandı

  Alıntı D€NiZ´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sağlığım çok bozuk şu ara ....Napsam acaba....?
  Bir avuç sevgi fazlası ile yeter canım

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesaj
  2.148
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4906

  Cevap: Aşkın sağlığa yararları bilimsel olarak kanıtlandı

  Alıntı Gül@y´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bir avuç sevgi fazlası ile yeter canım
  Haklısın canım..Sevgi verin bana bakın yoksa sağlığım kötüye gidicek...

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye ResuLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Mesaj
  975
  Rep Gücü
  1697

  Cevap: Aşkın sağlığa yararları bilimsel olarak kanıtlandı

  gecende kişilik bozuklugu yapıyordu sımdı sglıga ıyı gelıyor..

  hadı cık ısın ıcınden sımdı cıkabılırsen ?

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  37
  Mesaj
  2.600
  Rep Gücü
  72678

  Cevap: Aşkın sağlığa yararları bilimsel olarak kanıtlandı

  Alıntı D€NiZ´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Haklısın canım..Sevgi verin bana bakın yoksa sağlığım kötüye gidicek...
  Herzaman canım

  Alıntı ResuLL´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  gecende kişilik bozuklugu yapıyordu sımdı sglıga ıyı gelıyor..

  hadı cık ısın ıcınden sımdı cıkabılırsen ?
  Aşk bu resul bazen dengeleri bozabiliyor işte

 7. #7
  denizada
  Misafir..

  Cevap: Aşkın sağlığa yararları bilimsel olarak kanıtlandı

  Ask, insanoglu icin verilmis bir nimet ve ayni zamanda ceza, isteyen istedigini aliyo kendi hesabina

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye ResuLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Mesaj
  975
  Rep Gücü
  1697

  Cevap: Aşkın sağlığa yararları bilimsel olarak kanıtlandı

  Alıntı Gül@y´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Herzaman canım  Aşk bu resul bazen dengeleri bozabiliyor işte
  askın dengesızlıgını zaten bılıyoruz da
  barı bılım adamları ellerını cekseler
  tum dengesızlıgını aşkın kendısı ve muhatabı ıle yasayıpta cozsek daha hoş olmaz mı
  hem o zaman tum dengesı ve dengesızlıgınde nazınıda cekerız kızgınlıgınıda yasarız
  hasta da olup kucagına yatarız hasta oldugunda sefkatı sunarız
  ama boyle seylerı okudukca aşk bıle bızden kacacak hepten dengesız yapacak ..

 9. #9
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesaj
  2.148
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4906

  Cevap: Aşkın sağlığa yararları bilimsel olarak kanıtlandı

  Kısacası AŞK her bişi yapabiliyor işte...:):)

Benzer Konular

 1. Hirsiz olarak mağazaya girdi müslüman olarak çıktı
  YukseLL Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-11-2014, 05:20 PM
 2. Kömür Tozu Havaya karışınca Bomba Gibi Patladığı kanıtlandı
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-05-2014, 07:11 PM
 3. Isırganın Sağlığa YararlarıIsırganın Sağlığa Yararları
  selintan41 Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-08-2011, 03:07 PM
 4. Kadınların Sulugöz Olduğu Kanıtlandı
  dogangunes Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-03-2011, 04:05 PM
 5. Plajın Yararları
  serseriozi Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-03-2008, 02:45 PM
Yukarı Çık