Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Kulak pamukları zarar verebilir

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Sağlık Bilgileri Forumunda Kulak pamukları zarar verebilir Konusununun içerigi kısaca ->> Kulak pamukları zarar verebilir Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Pata, kulak kirini temizlemek ...

 1. #1
  Eftelya
  Misafir..

  Kulak pamukları zarar verebilir

  Kulak pamukları zarar verebilir
  Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Pata, kulak kirini temizlemek için pamuk kullanmanın sakıncalı olduğunu belirterek, “Kulak pamukları ile biriken kirler içeri doğru itilip kulağı tıkar. O nedenle pamukla kulağın dıştan görülen yerlerinin nemini almak yeterlidir” dedi.

  Pata, yaptığı yazılı açıklamada, kulakta biriken kirlerin yanlış yapılan temizleme nedeniyle kulağı tıkayabildiğini bildirdi.

  Kulak kirinin nasıl oluştuğu hakkında bilgi veren Pata, şunları kaydetti:

  “Vücudumuzda birçok organ kendine ait bir salgı salgılar. Ağzımızdaki tükürük salgısı, burnumuzdaki sıvı salgısı gibi kulağımızda da bir salgı vardır. Bu salgı tükürük kadar sulu bir salgı değildir.

  Ağzımızdaki tükürük salgısı sürekli salgılanır ve biz bunu yutarak ağzımızı temizleriz, kulaktaki salgı da kulaktaki minik titrek tüyler sayesinde dışarıya doğru yavaş yavaş itilir ve dış kulak yolundan kulak kepçesine itilir.”

  Pata, kulak kiri oluşumunun kişiden kişiye değiştiğini, kirin açık sarı ile koyu kahverengi arasında olabildiğini ve sıvı veya daha katı kıvamda salgı şeklinde görülebildiğini belirterek, “Bazı insanların kulağında bu salgıyı dışarıya atan mekanizma daha az çalışır ya da dış etkenlerle bozulur ve buna bağlı olarak kulak yolunda kir birikir” dedi.

  “İŞİTME KAYBI YAPAR”

  Pata, kulaktaki kirin dışarı çıkma mekanizmasının nasıl bozulduğunu da şöyle anlattı:

  “Kulak kiri kulak pamuklarıyla temizlenmeye çalışılırsa hem kulak yolundaki kir biraz içeriye doğru itilmiş olur, hem de kulak salgısını dışarı atan tüylerin hareketi kısa süreli de olsa bozulur. O esnada salgı salgılanmaya devam eder ama tüyler çalışmadığı için dışarı atılamaz. Bir müddet sonra bu tüylerin taşıma kapasitesini aşan şekilde salgı birikir. Dışarı atılamadığı zaman da birikerek kulak kanalını tamamen kapatır ve problem başlar. Kulak kanalını tamamen doldurana kadar şikayet yapmaz.”

  Kulak çöplerinin, kulağın girişine yarım santim veya bir santim kadar sokulup temizlik yapılabileceğini, çünkü kulak zarının yaklaşık 2.5-3 santim ileride bulunduğunu ifade eden Pata, özellikle banyodan sonra kulak yolunun girişindeki nemi almanın faydalı olduğunu vurguladı.
  Pata, kulak kanalının 7–8 milimetre genişliğinde ve silindir şeklinde olduğunu kaydederek, bu kanalda bir toplu iğnenin geçeceği kadar bir delik bile kalsa işitme problemi yaşanmayacağını ancak bir dolgunluk problemi olabileceğini bildirdi. Genellikle havuza ya da denize girdikten veya banyodan sonra, birikmiş olan kulak salgısının su ile şişip kulak kanalını tamamen doldurduğuna dikkati çeken Pata, “Kulak kanalı dolduğu zaman işitme kaybı ve dolgunluk hissedilir. Hatta zaman zaman kulak çınlaması ve baş dönmesi bile olur” bilgisini aktardı.
  kaynak
  Günün birinde bir arkadaşımın kulagının içine kaçmıştı pamuk:)
  Zorla çıkardılar..biraz daha dikkat

 2. #2
  - Çevrimdışı
  1. Hikaye yarışma birincisi
  2. Avatar yarışma birincisi
  Venhar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Nerden
  Bilmiyorum :)
  Mesaj
  4.887
  Rep Gücü
  81913

  Cevap: Kulak pamukları zarar verebilir

  Kullanırken dikkatli olmak gerekiyor
  bilgilendirdigin için tşk ederim canım ..

Benzer Konular

 1. Okul Müdürü Gebelik Testi Emri Verebilir mi....???
  bursali68 Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 28-04-2011, 10:36 PM
 2. Metabolizmayı Hızlandıran Çaylarla Kilo Verebilir miyiz?
  dogangunes Tarafından Diyet ve Dengeli Beslenme Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-07-2010, 08:55 AM
 3. Bu Soruya Kimler Cevap Verebilir?
  gerçekler Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 22-08-2009, 02:01 AM
 4. Din çağımıza yanıt verebilir mi ?
  dogangunes Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 37
  Son mesaj: 19-08-2009, 09:02 PM
 5. KEPÇE KULAK AMELİYATI – KULAK ESTETİĞİ (OTOPLASTİ)
  dogangunes Tarafından Yüz Estetiği Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-09-2007, 09:38 PM
Yukarı Çık