+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5

Güçlü hafıza için öneriler

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisinde ve Sağlık Bilgileri Forumunda Bulunan Güçlü hafıza için öneriler Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Hafızanızı güçlendirmek için bu 11 öneriyi dikkate alın.. Unutkanlık sorunu, yaslanan insanin en önemli korkularındandır. Özellikle 50'li yaslar sonrasında ufak

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Ad Soyad
  O.Y.
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Üye Numarası
  1
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  Uzay:))
  Yaş
  41
  Mesaj
  11.225
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  40
  Beğenilmiş
  9
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93738

  Güçlü hafıza için öneriler

  Hafızanızı güçlendirmek için bu 11 öneriyi dikkate alın..

  Unutkanlık sorunu, yaslanan insanin en önemli korkularındandır. Özellikle 50'li yaslar sonrasında ufak tefek unutkanlıklar ile ciddi bellek sorunları birbirine karıştırılır.

  Orta yaslıların nerdeyse yarısı kendilerinde bir bellek kaybı sor ununun başladığını zanneder. Hemen belirtelim! Bunların çoğu küçük ve hös unutkanlıklardır. Hayati tatlandıran ve keyif katanlar biraz da bu nükteli olaylardır!

  Belleği güçlü tutmanın pek çok püf noktası, uyulması gereken çok sayıda kuralı var. Harvard Tip Okulu öğretim üyesi Dr. Horon P. Nelson zinde bir beyne sahip olmanın temel kurallarını söyle sıralıyor:

  *Hipertansiyonu ve kolesterol yüksekliği sorununu önleyin ya da kontrol altına alın.

  Kalbiniz için kötü olanın beyniniz için de kötü olduğunu unutmayın.

  *Alkolü azaltın.

  Erkeklerin iki, kadınların bir ölçüden (bir ölçü içkiyi ‘bir bardak şarap' olarak kabul edebilirsiniz) daha fazla alkol kullanması beyin hücrelerini tahrip etmektedir.

  * İyi ve kaliteli uyku uyuyun.

  İyi bir uyku için ortalama 8 saat gerekir. Kaliteli uyku beynin yeni öğrenilenleri pekiştirmesini sağlar. Öğrenilmiş bilgilerin pekiştirilmesinin uzun süreli belleğin en önemli desteği olduğu biliniyor.

  *Stresinizi iyi yönetin.

  Ölçülü ve kontrollü stres dikkati yoğunlaştırmakta, odaklanmayı arttırmaktadır. Kontrolsüz, uzun süreli ve aşırı stres ise dikkati sürdürme kapasitesini yok etmekte, unutkanlığı tetiklemekte, kortizon hormonunu yükselterek beynin bellek için önemli bölümlerinde hasar geliştirmektedir.

  *Yeni şeyler öğrenmeye devam edin.

  Her yeni bilgi ve beceri birer bellek egzersizidir. Yeni sporlar, hobiler, araştırma alanları, heyecanlı ve zevkli problemler, ezberlenen yeni şiirler ve yeni diller beyniniz için en güçlü vitaminlerdir.

  *Tembelliği bırakın.

  Zihinsel faaliyetlerinizi sınırlamayın. Özellikle televizyon seyretmek gibi pasif faaliyetleri azaltın. Televizyon karsısında geçirdiğiniz saatler sadece bedensel değil, ruhsal sağlığınızı da kötü yönde etkiler.

  *Her gün egzersiz yapın.

  Günde 30–45 dakika, haftada en az 4 gün yürümeye, is saatlerinde daha çok aktif olmaya, kısa mesafelerde taşıt kullanmamaya çalısın. Özellikle yürümenin beyin sağlığı ve yeniden yapılanma sürecini olumlu yönde etkilediğini gösteren çok sayıda kanıt var. Beynin yeni yetenekler kazanabilmesi beyin hücreleri arasında güçlü ve yoğun yeni bağlantılar oluşturabilmesinin baslıca desteklerinden biri de düzenli ve ilimli egzersizlerdir. Bizim önerimiz fırsat buldukça yürümenizdir.

  *Kullandığınız ilaçları yeniden gözden geçirin.

  Özellikle beyni etkileyen ilaçları doktor önerisi olmadan kullanmayın. Depresyon giderici, uyku verici, ruhsal gevşetici ilaçlara komsu, es dost tavsiyeleri ile başlamayın.

  *Reçetesiz satılan ilaçları rasgele yutmayın.

  Doğal ya da zararsız diye kullanabileceğiniz bitkisel ürünlerin (valerianlar), besin desteklerinin (melatonin) ve diğerlerinin (hüperzin, Sem’e) beyin hücrelerinizi üzebileceğini, zihinsel fonksiyonları bozabileceğini unutmayın. Antihistamik- antialerjik ilaçları özellikle alüminyum içeren antiasitleri ve uyku kolaylaştırıcıları doktorunuzla konusmadan uzun süre kullanmayın.

  *Vitaminlerden yararlanın.

  E ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerin, selenyum gibi serbest radikal avcısı minerallerin hücreleri oksitlenmekten koruyan güçlerinden faydalanabilirsiniz. Yeteri kadar B vitamini, özellikle B12 vitamini aldığınızdan emin olun. Dengeli bir beslenmenin de yaslılıkta vitamin eksikliğine yol açabileceğini hatırlayın.

  *Hayata bağlı kalın.

  Hayatınıza önem katan bağları iyice sıkılaştırın. Huzurunuzu koruma ve güçlendirmeye bakin. Aileniz, dostlarınız, isiniz, hemşerilik ve vatandaşlık bağlarınıza, inançlarınıza daha sıkı sarılın, insanlarla daha sık birlikte olmaya, aileniz ve arkadaşlarınızla olumlu ilişkiler kurmaya ve sosyal aktivitenizi çoğaltmaya çalısın. İyi sosyal ilişkileri olan yaslılarda bellek fonksiyonları bozulmuyor. Sosyal ilişkiler bir taraftan zihinsel egzersizleri yoğunlaştırıyor, diğer taraftan çeşitli olayların ruhsal travmalarını hafifletmeye yardımcı oluyor.

  haber3

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Üye Numarası
  123219
  Mesaj
  2.148
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4904

  Cevap: Güçlü hafıza için öneriler

  Kullandığımız cep telefonları da hafızada tembellik yapıyor.Eskiden çevirerek aradığımız için beyin harekete geçiyordu ama artık hafızadan aradığımız için bu tembellik yaptı.Bi düşünün eskiden kaç numara hafızanızda kalırdı ezbere aradığınız?Eminim daha çoktur şimdi ile kıyaslarsak .Bir de bulmaca çözmek çok iyi geliyor

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Üye Numarası
  123219
  Mesaj
  2.148
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4904

  Güçlü Bir Hafıza İçin


  Güçlü Bir Hafıza İçin


  İlerleyen yaşla birlikte, vücudumuzun diğer tüm organları ve bölümleri gibi beynimiz ve hafızamız da eski gücünü ve diriliğini yitirmeye başlar.


  Ancak hafıza kaybı, herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın gelişiyorsa ve siz bunu henüz başındayken farkediyorsanız, yapabileceğiniz çok kolay uygulamalar ve beyin jimnastikleriyle hafıza kaybını olabildiğince engelleyebilirsiniz.
  Hafızaya Zarar Verenler
  Hafızamızın gücünü korumak bir yere kadar elimizdedir. Ancak; bazı ilaçlar, stres, hipertansiyon, kolesterol, yüksek kan şekeri, böbrek ve bazı karaciğer hastalıkları, uykusuzluk, tiroid problemleri, şişmanlık, fazla homosistein, sigara kullanmak, B12 eksikliği, depresyon ve yanlış beslenme belleği zayıf düşürebilir.

  Özellikle büyük kentlerde yaşayanların çoğunluğu, yukardaki sorunları yaşıyor veya yaşamaya meğilli olarak bir hayat sürüyor. Peki tüm bu kötü etkilere karşı hafızamızı nasıl koruyabiliriz?

  Güçlü Bir Hafıza İçin
  Uzmanlar bulmaca çözmenin, telefon numaraları, isimler, adresler ve araba plakalarını ezberlemek gibi geçici olarak beyni sürekli pratik yaptırmanın faydası olduğunu söylüyorlar. Bunu yanısıra yürüyüş yapmak ve sağlıklı beslenmenin de etkisinin olduğunun altını çiziyorlar. Özellikle E vitamini, C vitamini, B6 vitamini ve B12 vitamini flavonoid ve karetenoid gibi antioksidanlar açısından zengin ve omega-3 yağ asitleri içeren besinler tüketilmesini öneriyorlar.  http://www.kadinx.com/guclubirhafizaicinh.htm

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Üye Numarası
  106548
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.149
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18819

  Cevap: Güçlü Bir Hafıza İçin

  saglik icin güzel bir paylasim emeyine saglik deniz.

 5. #5
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Üye Numarası
  129044
  Mesaj
  293
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  72

  Hafızanızı güçlendirmek için 8 adım...

  HAFIZANIZI GÜÇLENDİRMEK İÇİN 8 ADIM...  Hayat aynı rutininde devam ediyor ve sıkılıyorsanız, yaşamı farklılaştırmanız ve beyninizi alışkanlıklarını bırakmaya zorlamanız gerekiyor. Bu size hem zihinsel zindelik hem de rahatlamayla birlikte mutluluk getirecek. Ailem.com’un verdiği ve okuduğunuzda basit gibi gelen, ancak uyguladığınızda ne kadar katı alışkanlıklara sahip olduğunuzu görmenizi sağlayacak önerileri mutlaka uygulayın. Unutmayın hayata bir kere gelme şansınız var ve ilk önce kendinize dikkat edin:

  1- Vücudunuzu yeni davranışlara alıştırın. Saçınızı tararken, dişlerinizi fırçalarken, kahvenizi karıştırırken ya da diğer günlük basit işleri yaparken sürekli kullandığınız elinizi değil diğer elinizi kullanın.

  2- Gözlerinizi kapatın ve odada yolunuzu duygularınızla bulmaya çalışın. Bilinçli olarak sesleri dinlemeye ve kokuları almaya çalışın. Bazen yerden bir şey almanız gerektiğinde, ayaklarınızı kullanın mesela kapıyı ayağınızla kapatmak gibi... Kitap okumayı seviyorsanız bir sayfayı baş aşağı okuyun.

  3- Birisini eleştirmek yerine övgü dolu sözler bulun ve söyleyin. Yargılayıcılığınızı askıya aldığınızda, o kişi sandığınızdan daha iyi insan olmaya başlayacak.

  4- Buzdolabınızın içine dikkatlice bakın. Daha sonra kapağını kapatın. İçindekileri teker teker sıralamaya çalışın. Eviniz için de aynı şeyi yapabilirsiniz, pencerenin önündekileri ya da duvardaki resmin ayrıntılarını inceleyebilirsiniz.

  5- Her gün 5 dakika, kendinizi bir başka insanın yerine koyun ve olaylarını onun bakış açısından anlamaya ve hissetmeye çalışın. Bir aktörmüş gibi yapın, rol gereği yani ve kişi gibi davranın. Ne hissederse hissedin.

  6- Her zaman üzüntü ya da şüpheye yakalanıyorsanız ve kendinizi başkalarından daha aşağı görüyorsanız, bunun yerine en çok istediğiniz şeyi ayrıntılı olarak tasarlayın ve elde ettiğinizdeki yaşamınızı düşünün. Negatif düşünceleriniz olduğunda pozitife çevirmek için gün boyunca bunu uygulayın.

  7- Her günün sonunda o ana kadar ne yaptığınızı 60 dakikada gözden geçirin. Bu gününüzü daha önemli hale getirmek için iyi yardımcı yoldur. O ana kadar olan tüm aktivitelerini zihinsel olarak gözden geçirin. Hafızanız gününüz hakkındaki boşlukları, anları kasıtsız olarak açığa vuracaktır. Siz de bunları daha iyi değerlendireceksiniz.

  8- Esnek olmak ve kolayca uyum sağlamak için hayatınızı değiştirin, her gün farklı bir şeyler yapın. Farklı bir mağazadan alışveriş yapın ya da rutin ev-iş yaşamından çıkın.

  Kaynak : AKŞAM - Türkiyenin Haber Sitesi - Son Dakika Haberleri - Güncel Haberler

Benzer Konular

 1. Blog Yöneticiler için Güçlü WordPress Eklentileri
  dogangunes Tarafından Wordpress Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-11-2010, 10:08 PM
 2. Hafıza için gündüz 6 dakika uyku
  blueice Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 01-03-2008, 01:24 AM
 3. ‘Piyasa için güçlü devlet’
  adania Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-12-2007, 11:08 AM
 4. Ruh saglıgınız icin öneriler
  SMN Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-05-2007, 10:59 AM
 5. Sağlam hafıza için 5 Öneri
  Karakarizma Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-05-2007, 08:37 AM
Yukarı Çık